Při plánování zimního přejezdu největší evropské náhorní plošiny jsem ani tak neřešil kudy a kam, protože to se může během cesty několikrát změnit, ale především co s sebou. S tím souvisela hned další otázka, kam to dám?

27. 03. 2018
Jan Žďáňský

HARDANGERVIDDA GEAR LIST

Naštěstí se mi během několika krátkých výletů po českých horách podařilo vyzkoušet ty nejdůležitější věci, což mi nakonec plánování dost usnadnilo. Hardangervidda dokáže nabídnout tu nejkrásnější zimní scenérii, jakou si dokážete představit. Stejně tak dokáže poskytnout ten nejsyrovější zimní zážitek v životě. Sněhové vichřice, prudké poklesy teplot hluboko bod nulu, návaly sněhu a neutichající vítr jsou neodmyslitelnou součástí života na plošině. Přesto, že pevně doufám v týden stabilního počasí, počítat musím i s tou nejhorší sibérií.

Jedu, jak jinak, než na mém oceláku Surly Pugsley (2x10) s pneumatikami Schwalbe Jumbo Jim 4,4. Veškeré vybavení a jídlo je uložené v brašnách Acepac. V rámci testování vezu nové prototypy předního a zadního harnessu a rámovku, kterou mi pro tuhle akci ušili taky v Acepacu. O ruce v teple se mi postarají pogies Orgoň bags.

U vybavení jsem se snažil poctivě očesat vše, co šlo, proto mě celková váha moc nepotěšila. Nemusím to řešit úplně na krev, protože nezávodím, ale místa není nazbyt. Asi největší úspory hmotnosti jsem dosáhl u stanu. Tunel byl na takovou akci jasnou volbou. Tatonka Kiruna je už sama osobně hodně lehký čtyřsezonní stan. Vyjmutím vnitřního stanu se mi ale za cenu menšího pohodlí podařilo dosáhnout fantastické hmotnosti. Hodně dlouho jsem řešil volbu kolíků. Vítr na plošině je vražedný, proto je nutné stan vždy špičkově zakotvit a ještě nejlépe zakopat do sněhu. Vzhledem k tomu, že sníh bude tvrdý, jsem nakonec došel k lehkým plastovým kolíkům o délce 30cm, které naplocho zahrabu do sněhu jako sněhovou kotvu. S kotvením ve sněhu souvisí i sněhová lopata. Nad tou jsem polemizoval snad nejdéle, ale podmínky na Hardangerviddě jsou velice specifické a stan bude nutné vždy pořádně zakopat, takže beru i lopatu. V její prospěch výrazně promluvil i fakt, že jí použiji jako stativ. Skladba dvou pěnových karimatek se mi dostatečně osvědčila, proto sázím na jistotu. Další z testovaných věcí je nový zimní spacák Warmpeace Solitaire 1000. Kilo husího peří o plnivosti 700cuinů je plně dostačující izolace, navíc s pěknou hmotností.

Jako ochranu před povětrnostními vlivy mám komplet Pinguin Stratos z třívrstvého laminátu. Stratos mi v českých horách funguje dobře. Dostatek kapes a dlouhé větrací zipy splňují mé fatbikové potřeby na maximum. Vzhledem k tomu, že ve stejném oblečení strávím celý týden, budu na těle vrstvit Merino. Nohy v teple mi udrží můj vlastní koncept sněhulí, složený z převlečných bot Neos Overshoe Adventurer a plstěných vložek Sorel. Před potem boty chráním s pomocí Rab VB Socks. Takto poskládaná ochrana nohou se mi osvědčila na 100% a od doby, co jí používám, jsem ani jednou nezažil náznak studených nohou. Na druhou stranu musí mrznout, jinak se v tom upeču.

Vymýšlel jsem různé možnosti, jak vyřešit set na vaření. Především jsem se snažil vymyslet to nejlehčí řešení s největším účinkem a ideálně otestovat něco nového. Původně padla volba na plyn a samostatně stojící vařič v kombinaci s hrncem s tepelným výměníkem. Váha dobrá, ale plynové kartuše mi nejsou vůbec sympatické a navíc by zabraly dost místa. Další varianta byla ultralight styl, takže titanový hrnec a tekutý líh. Kdybych měl možnost nabírat tekoucí vodu a teploty neměly klesnout pod -10°C, tak bych to tak udělal. Ale vzhledem k tomu, že každou kapku vody budu muset roztavit ze sněhu a nechci nic riskovat, rozhodl jsem se nakonec pro svůj léty osvědčený benzíňák Primus Omnifuel a k němu hrnec s tepelným výměníkem Pinguin Quadri X. Je to sice ta úplně nejtěžší varianta, ale poskytuje velký výkon na tavení sněhu a palivo můžu vézt bez problémů v košíku mimo brašny. Díky úspoře tepelného výměníku počítám, že mi na šest dní bude stačit 1l paliva. Pinguin QuadriX je patrně největší hrnec, který jsem schopen nacpat do rámové brašny. Abych srazil váhu na nejnutnější minimum, neberu originál pokličku, ale jen víko z alobalu vlastí výroby. Objem 1,7L je podle mě na zimu ideální. Každé nové vaření totiž stojí spoustu času a hlavně paliva. Proto stojí za to mít větší hrnec a z jedné dávky vytěžit co nejvíc (např. 1.7l =1l termoska + 0,3l večeře + 0,2l čaj a ještě zbude případně základ na další tavení). Já s sebou ale beru jen malou 0,5 litrovou termosku na polévku. Pitný režim budu doplňovat teplým ionťákem z rezervoáru na zádech. Systém s běžeckou vestou na první vrstvě pod zbytkem oblečení zkouším úplně poprvé. Mám trochu obavy z pocení, ale za zkoušku to stojí.


Níže naleznete kompletní seznam vybavení, které s sebou povezu, včetně oblečení, ve kterém budu vyrážet. Bohužel fotky jsem nějak nezvládl pořídit.

Hardangervidda gear list - hmotnost (g)

STARTOVNÍ OBLEČENÍ

Pinguin Stratos bunda - 660

Pinguin Stratos kalhoty - 648

Merino trenky - 68

Merino spodky 160g/m2 - 174

Merino dl rukáv 160g/m2 - 178

Merino dl rukáv 200g/m2 - 156

Ponožky Sensor Expedition merino - 70

Parotěsné ponožky Rab VB Socks - 60

Rukavice Hirzl Thermo - 88

Kulich - 46

Běžecká vesta Pinguin + 2l rezervoár - 410

Boty Neos Overshoe Adventurer + vložka Sorel - 1740

Startovní oblečení celkem - 4.298 g


BRAŠNY

Oblečení

Péřovka Millet Kamet - 634

Palčáky Mountain Hardwear - 198

Merino dl. rukáv 235g/m2 - 344

Merino spodky 200g/m2 - 260

Šátek tunel - 34

Ponožky Sensor treking - 64

Lyž. brýle - 112

Sl. brýle - 36

Oblečení celkem - 1.682 g


Spaní

Tatonka Kiruna vnější stan + tyčky - 1240

Plast. kolíky Easy Camp Sand peg 12ks - 386

Thermarest RidgeRest L zúžená na 55cm - 578

Thermarest ZLite zkrácená na 117cm - 264

Warmpeace Solitaire 1000 bez obalu - 1.569

Spaní celkem - 4.037 g


Vaření

Primus Omnifuel + pumpa + obal + klíč  - 522

Lahev 0,6l + palivo - 564

PET 0.4l + palivo - 346

hrnec Pinguin QuadriX bez pokličky - 228

Závětří - 30

Křesadlo + 2 zapalovače - 60

Termoska 0.5L - 338

Hrnek - 46

Lžíce - 10

Vaření celkem - 2.026 g


Nářadí a díly

Balckburn Wayside - 200

Lezyne Pressure Drive - 140

Duše - 344

Lopata MSR Responder - 636

Nářadí a díly celkem - 1.320 g


Elektronika

Fujifilm x100t - 444

Sony Xperia Z2 - 194

Fenix HL55 - 172

Goal Zero Flip 30 2ks - 396

GoPro + příslušenství - 350

Elektronika celkem - 1.516 g


Lékárna

Nůžky, náplasti, obinadlo - 80


Drobnosti

Mapa - 86

Kompas - 60

Toaleťák, kartáček, šňůra 3mm - 50

Drobnosti celkem - 276 g 


BRAŠNY CELKEM 10.857 gDiskuse