V tomto článku bychom se rádi s Vámi podělili o zkušenosti s balením beznosičových brašen. Ono se na první pohled může zdát, že se nejedná o žádnou vědu. Ale pozor, z vlastní zkušenosti již vím, že špatně zabalené brašny Vám mohou dost znepříjemnit cestu, přebalovat veškeré vybavení v průběhu Vašeho putování může býti dosti skličující a v případě špatného počasí hodně nepříjemné.

14. 10. 2015
Dag Raška

JAK ZABALIT BEZNOSIČOVÉ BRAŠNY

Já osobně používám brašny Apidura. Rámovou brašnu o velikosti L (objem cca 5l), brašnu na vrchní rámovou trubku (objem 0,8l), sedlovou brašnu (objem 17,5l) a brašnu na řidítka s přídavnou vrchní kapsou (objem 20l+5l).

A teď trošku o rozložení váhy. První zásada by měla být, že těžké věci by měly být zabaleny v rámové brašně. Já do ní balím nářadí, pumpičku, náhradní duši, stanové tyčky, stanové kolíky, vařič a pokud ještě zbývá místo, většinou ho již moc není, tak tam už nacpu jenom multifunkční nůž. Vrchní rámovou taštičku používám na peníze, energetické tyčinky, telefon a doklady.

Img 0055  large
kola u stromu

Co a kam zabalit do hlavních brašen, kterými jsou řídítková a sedlová brašna? Moje první zabalení nedopadlo zrovna dvakrát slavně. Do přední brašny jsem si zabalil oblečení a do zadní brašny zase věci na spaní. První problém a zjištění, že jsem to zabalil přesně naopak, nastal ve chvíli kdy se ochladilo a já vytáhl teplejší oblečení a brašna se kompletně zhroutila a začala škrtat o přední pneu. Naštěstí to nebylo daleko k místu přespání a hned ráno následovalo kompletní přebalení.

Takže do přední brašny dnes dávám stan, spacák, karimatku a dokonce i cestovní polštářek (mám rád pohodlí). Vše se do této brašny díky jejímu velkému objemu vejde a dokonce mám vyzkoušeno i zabalení stanu MSR pro tři osoby. Doporučuji tedy do přední brašny zabalit věci, které potřebujete na přespání a jsou lehké. Přídavnou přední brašnu využívám na náhradní rukavice, šátek, čepici a nepromok a místo ještě zbývá.


Do zadní sedlové brašny balím zbývající věci. Oblečení, boty, vaření a jídlo. Netvrdím, že mám patent na balení, ale mě to zatím takto vyhovuje. Pokud se budete chtít podělit o vaše vlastní zkušenosti s balením do beznosičových brašen, tak rádi váš příspěvek zveřejníme.

Balení a bikepackingu zdar.

Diskuse