Tím se pro vás může stát Evernew Titanium DX Set. Vařič na líh, lihové tablety a dřevo. Jednoduchá, ale praktická konstrukce, nízká váha, to jsou atributy, které zaujmou. Jak je to s reálným využitím se dočtete dále.

Váha 90 g
Cena 2,6t
16. 12. 2016
Dag Raška

JE LIBO TITANOVÝ KRBÍČEK?

První co vás překvapí po vybalení z krabice je fakt, že obal váží více než vlastní vařič včetně příslušenství. Šup s ním na váhu a ta ukazuje skvělých 90 g. Kompletně vše je vyrobeno z titanu a proto taková váha.

V složeném stavu je vysoký asi jako zapalovač a široký tak akorát. Složení je velice jednoduché a návod budete potřebovat pouze jednou. Vařič je tak chytře udělán, že ho špatně složit nelze. Má celkem čtyři části: samotný vařič na tekutý líh, dvě nástavby, které po složení slouží jako závětří a něco jako vložku do vrchní části, která vypadá jako proděravěná plotýnka. A jak to funguje?Bezvadně a bezchybně. Do lihového vařiče nalijete, jak jinak, líh, vložíte do spodního závětří, zapálíte , umístíte vrchní díl, vložíte plotýnku, navrch postavíte hrnec a vaříte. V lihovém vařiči jsou rysky, které označují množství paliva. Spodní označuje 30 ml a vrchní 60 ml. Věřte nebo ne, že cca na 30 ml lze uvařit jedno kafe v moka konvičce a ještě 250 ml vody. Pokud mohu doporučit, palivo nechte chvíli po zapálení prohřát a náležitě rozhořet. Mně se při prvním vaření stalo, že jsem hned po zapálení umístil hrnec nad vařič a plamen zhasl. Bylo to způsobené tím, že palivo nebylo prohřáté a ještě navíc byl hrnec ze spodní části navlhlý. S množstvím paliva experimentujte a za chvíli zjistíte kolik ho potřebujete a na jaké množství vody či jiného vaření.

Nyní něco k variabilitě. To je asi nejsilnější stránka tohoto setu a to mě na něm nejvíce bavilo. V případě, že nefouká použijete pouze samotný lihový vařič a na něj jenom umístíte křížový stojánek (jak jinak nežli z titanu) a už vaříte. Dají se také použít lihové tablety a v tomto případě používáte pouze závětří bez vařiče. 

Co ale dělat v případě, že vám dojde líh nebo tablety? Nezoufejte. Teď přijde to nejzajímavější. Poskládáte závětří a to bez lihového vařiče, protože vám přeci ten líh došel a bez plotýnky. Nasbíráte březovou kůru, či nějaký jiný přírodní podpalovač, vložíte ho na dno závětří a následně na něj vyskládáte dřívka, větvičky a další hořlavý materiál. Škrtnete sirkou a při troše štěstí a šikovnosti máte za chvilku krásný ohýnek v krásném titanovém krbíčku, na kterém bez problému uvaříte oběd, čaj nebo kávu. Dokonce i buřtíka si můžete upéci.

Jeden z mých dalších poznatků je to, že po uvaření je ve velice krátké době možné vařič včetně příslušenství kompletně složit a uložit,Ever aniž by jste se museli bát, že se popálíte. Materiál vychladne tak rychle, že si ani nestačíte nalít uvařenou kávu a natož ji vypít.

Prostě Evernew Titanium DX set je výborný, zábavný a spolehlivý. Je lehký, nemá se na něm co rozbít a především funguje tak jak má.

Cena 2.580,- Kč zase až tak nízká není, ale titan je titan a navíc když to funguje, tak není co řešit. Za příplatek 1.300,- Kč lze ještě pořídit Appalachian Set, ve kterém ještě získáte navíc hrnec o objemu 550 ml, který má dno tvarované přesně tak, aby zapadl do vrchní části závětří.

Za mě velká jednička.

Výhody:

  • funkčnost
  • variabilita
  • váha
  • rozměry
  • topení dřevem mě fakt baví

Nevýhody:

  • zatím nenalezeny

Diskuse