Vyrazit na vícedenní cestu bez nepromokavé bundy se velice často nevyplácí. Přestože rosnička hlásí super počasí, občas se stane, že jí to tak nějak nevyjde. Bohužel. Proto považuji kvalitní bundu za základní a nedílnou část vybavení na cesty.

Cena 4980
Váha 246g v XL
19. 06. 2017
Jan Žďánský

MONTANE MINIMUS

Vzhledem k tomu, že bikepacking je zábava, která z pravidla zabere dva a více dní, doporučil bych při výběru nepromoku vynechat tradiční cyklistické igelity. A to i přesto, že jejich hmotnost i rozměry dosahují skvělých parametrů. Vymáchat se ve vlastním potu si můžete dovolit, když jezdíte kolem komína a teplá sprcha je vzdálená maximálně pár hodin. Při bikepackingu, kdy v deštivém počasí můžete strávit i několik dní, je nanejvýš vhodné udržovat tělo v suchu a jistém komfortu. Stejně důležitou roli zde hraje i případné (ne)sušení durch propocených věcí. Patrně už tušíte, kam tím mířím. Ano, prodyšnost. Bunda musí dýchat.

Membrán je dnes na trhu tolik, že se v nich neorientují ani samotní výrobci. O nejznámějším Gore-Texu slyšel patrně každý a většina s ním má i své více či méně pozitivní zkušenosti. Světu ultralehkého nepromokavého oblečení však panuje někdo jiný. Stejně jako se v kategorii spacáků usadil Pertex Quantum, v ultralehkém membránovém oblečení je to další produkt s dílny Pertexu a to Shield a Shield+.

Bunda Montane Minimus je vyrobena z Pertexu Shield+ a to v 2.5 vrstvé verzi. To znamená, že bunda nemá žádnou podšívku, ale jen slabou ochrannou vrstvu nanesenou na membráně. Všechny švy jsou samozřejmě podlepené páskou, která navíc nijak neomezuje prodyšnost. Typickou vlastností těchto bund je, že na těle působí vlhkým dojmem. To způsobuje právě absence třetí vrstvy. Montane se specializuje na lehké funkční oblečení především pro vytrvalostní sporty a z těch hlavně na ty s názvem ultra. To se přímo odráží v úzkém střihu, proto pokud obden neběháte alespoň 10km, budete stejně jako já muset sáhnout po větší velikosti než obvykle.

Minimus nepatří k těm úplně nejlehčím bundám. Navážil jsem 246g včetně obalu. Na rozdíl od maximálně očesaných bund, disponuje i technickými drobnostmi, které sice k životu úplně nepotřebujete, ale když už je máte, jste za ně rádi. Hlavní přední zip je voděodolný Aqua Guard z dílny YKK. Je vybaven krycí légou s odvodňovacím kanálkem. Ukončení zipu v horní části je zakryté látkou, takže obličej byste si do něj zapnout neměli. Dalším zipem, taktéž YKK, se uzavírá velká náprsní kapsa na levé straně. Kapsa je z vnitřní strany síťovaná a sahá až k úrovni boků. Uvnitř je navíc poutko na klíče. Patrně proto, aby bylo při úprku před medvědem podle cinkání možné poznat, kudy běžíte. To, co odděluje dobrou technickou bundu od mizerné, je bezpochyby kapuce. Ta se dá nastavit na třech místech a to i za jízdy jednou rukou. Malý kšilt úspěšně zabraňuje stékání vody do očí. Je vyztužený slabým drátkem, díky kterému se dá vždy nastavit tvar, který drží. Nevyztužené kšilty mívají po několika vytaženích z kompresního obalu tendenci ztrácet tvar a funkčnost. A splihlý kšilt nalepený na čelo je tak trochu k ničemu a docela dost k vzteku.

Pokud zrovna neprší a neradi za hlavou vozíte tleskající vzduchový pytel, dá se kapuce srolovat ke krku. Drobnost, která mi přišla úplně zbytečná až do chvíle, kdy jsem jí vyzkoušel. Propracovaná kapuce má však i jednu zásadní nevýhodu. Přesto, že by měla být navržená pro použití s lezeckou přílbou, moje trailová přilba se do ní nevejde. Sice jí třes helmu přetáhnu, ale kapuce je na ní malá. Zbývá zmínit snad už jen manžety na rukávech, stahování v pase a v neposlední řadě reflexní prvky na rukávech a na zádech.

Pro případ, že máte rádi čísla, tak výrobce udává voděodolnost 20.000 mm a paropropustnost 25.000 g/m2/24 h. Papírově je tedy prodyšnost vysoká a voděodolnost maximálně dostačující. Ale je nutné zachovat chladnou hlavu a zůstat nohama na zemi. Přesto, že Minimus je nejprodyšnější bunda, kterou jsem do dnešní doby zkusil, nelze očekávat, že vám zvládne oddýchat vrchařskou prémii na naloženém kole. Při té se zpotíte i v triku. Pertex Shiled + funguje skvěle, ale samozřejmě záleží na tom, jak dokážete pracovat s teplotou, tempem atd. Absolvoval jsem několik přejezdů v prudkém lijáku a nemohu říci, že by ochrana proti vodě jakkoliv zklamala. Díky skvělé prodyšnosti a sbalitelnosti mi tak velice často nahrazuje větrovku. Protože jednoduše zabiji dvě mouchy jednou ranou. Tahat s sebou větrovku a ještě nepromok, postrádá v tu chvíli smysl. Když vezmu v potaz reálné zkušenosti s jízdou v pořádném marastu, musím vyzdvihnout především dostatečnou délku zad, manžety na rukávech, vysoký límec a nastavitelnou kapuci s kšiltem.

Jediné, co mi na bundě chybí, je balení do vlastní nepromokavé kapsy. To totiž dokáže v okamžiku vyřešit otázku, kam s mokrou a špinavou bundou, když už je po dešti a do kempu daleko. Přiložený síťový obal tak musíte neustále hlídat v kapse a žádnou ochranu proti vodě neposkytuje.

Výhody: 

  • prodyšnost
  • sbalitelnost
  • funkční propracované detaily
  • reflexní prvky

Nevýhody:

  • nebalí se do vlastní kapsy
  • z hluboké kapsy se hůř loví drobnosti
  • jemný materiál náchylný na hrubé zacházení
  • kapuce nepojme helmu

Diskuse