Jan Žďánský 16. 7. 2019

Black Diamond uvedl v letošním roce do prodeje jednu nenápadnou novinku, kterou je ultralehká čelovka Spot Lite 160. Spot Lite tak doplnil oblíbenou řadu čelovek Spot a v tuto chvíli je nejlehčí a nejmenší čelovkou v nabídce Black Diamondu.

Black Diamond uvedl v letošním roce do prodeje jednu nenápadnou novinku, kterou je ultralehká čelovka Spot Lite 160. Spot Lite tak doplnil oblíbenou řadu čelovek Spot a v tuto chvíli je nejlehčí a nejmenší čelovkou v nabídce Black Diamondu.

Nebudu zdržovat a začnu rovnou hmotností, která je 58g (váženo) a to včetně baterií. Zásadní vlastností téhle mini lampy je z mého pohledu právě zdroj napájení. V této kategorii je zcela logické očekávat usb nabíjení integrovaného akumulátoru, ale v Black Diamondu se rozhodli zůstat u takřka old schoolových AAA baterií. To má své výhody i nevýhody, ale v mých očích je to velké plus a byl to také hlavní důvod, proč jsem “Spotlajtku” zvolil jako ideální svítilnu pro bikeraftingový zájezd do Skotska (doplněnou o bílou a červenou blikačku na biku). S ohledem na šetření energie na cestách, kde si nejste jistí možností dobíjení záložní powerbanky, je světlo na standardní, snadno dostupné baterie určitě lepší volbou. Pár rezervních uvezete a nové koupíte na každé pumpě.

V řeči čísel Spot lite 160 disponuje výkonem až 160 lumenů, dosvitem 60 metrů a životností 2 hodiny na plný výkon a to na 2 AAA baterie. Na výkon 80 lumenů pak vydrží svítit 14 hodin Podle normy IPX8 vydrží v metrové hloubce přežívat 30 minut a jak jsem již zmínil, hmotnost včetně baterii činí parádních 58 gramů. Jak hlavní bílá, tak červená LEDka umí kontinuální stmívání i stroboskop. Posledním funkčním detailem je zámek tlačítek. 

V praxi to znamená, že až po měsíci každodenního svícení mi začala červená dioda signalizovat docházející baterie. Ale je pravda, že díky dlouhým letním dnům jsem si na cestu musel svítit jen jednou a to asi dvě hodiny. Zbytek provozu se týkal především večerního pohybu kolem tarpu a bothies. Nicméně na výdrži se podepíše především kvalita použitých baterií. Výkon 160 lumenů ani nepovažuji za vhodný na delší, nebo pravidelné noční vyjížďky. Na to mám jinou lampu. Ale na letní výlety, kdy je vidět od 6:00 do 22:00, je to myslím naprosto dostačující výkon, který umožní i nějaký noční přesun a na pohyb kolem tábořiště je ideální. Světelný kužel je soustředěný na střed, ale i tak poskytuje dostatečný rozsah pro pokrytí silnice. Na lesní cesty mi rozsah kuželu sedí asi víc a i výkon je do temného lesa zcela vyhovující. Tedy pokud nechystáte nějakou zběsilou trailovou palbu.

Silně jsem si oblíbil souvislé stmívání a to především u psaní a čtení, kdy si člověk dokáže přesně nastavit intenzitu světla, která mu nejvíce vyhovuje. To jsem dokázal ocenit až při vlastním použití. Do té doby mě tato tato funkce nijak zásadně nezajímala a ani jsem jí nevyhledával. To se změnilo u večerních zápisů do deníku, kdy jsem tomu přišel na chuť a nemusel si ždímat oči slabým, nebo naopak moc ostrým světlem. Jak jsem již zmiňoval v úvodu, za velké plus považuji použití AAA baterií i v tomto minimalistickém balení. Jak víme,  AAAčka jsou snadno dostupné po celém světě, pár náhradních se také vždy uveze a zásoby v powerbance tak zůstávají pro to nejdůležitější. Celkově mohu říct, že se mi Spot lite opravdu osvědčil a možná i předčil očekávání.

Cena
759 Kč

Hmotnost
58g

Rozměry
56x26 mm

SHARE
  • 759 Kč
  • 58g
  • 56x26 mm

support: