Jan Žďánský 16. 3. 2017

To, co se zdálo být ještě loni nemožné, je dnes realita. Možnosti výběru bikepackingového vybavení se i u nás stále rozšiřují a tak vám můžeme krátce představit hned několik pohotovostních pytlíků, které se dnes dají v ČR koupit.

To, co se zdálo být ještě loni nemožné, je dnes realita. Možnosti výběru bikepackingového vybavení se i u nás stále rozšiřují a tak vám můžeme krátce představit hned několik pohotovostních pytlíků, které se dnes dají v ČR koupit.

Hned na začátku se pozastavím u názvosloví. Čeština je jazyk přebohatý a tak na rozdíl od jasného anglického názvu Stem Cell, nabízí hned několik různých variant, jak tento kousek vybavení pojmenovat. Od kapsy na řidítka, příruční brašnu, přes pohotovostní sáček, pytlík, brašnu na lahev atd. To může být trochu zavádějící, proto jsme se rozhodli použít označení pohotovostní pytlík a snad máme všichni jasno, o čem bude řeč.

Tak tedy, pohotovostní pytlík je nedílnou součástí bikepackingové sady. Dá se snadno a rychle připevnit na jakékoliv kolo a jeho využití je nanejvýš univerzální. Ačkoli byl původně vyvinut pro přepravu vody a energetických pochutin, využít se dá na cokoliv, co potřebujete mít po ruce. Od čokolády přes větrovku, brýle, foťák, druhý objektiv, opalovací krém, apod. Možností je nekonečně. Faktem je, že tato drobnost, kterou na řídítkách ani neucítíte, dokáže poskytnout medvědí službu. Níže najdete 7 různých verzí od českých výrobců i distributorů, které jsou v Čechách snadno k mání.

(veškeré hmotnosti jsou námi navážená fakta)

 

ACEPAC

Nový český výrobce má ve své nabídce také pohotovostní pytlíky a to hned ve dvou velikostech. Menší pojme klasický bidon a ten větší si poradí i s litrovou lahví Nalgene. Veškeré výrobky Acepac jsou vyrobeny z materiálu Cordura Ecomade Ripstop a ne jinak je tomu i u těchto pytlíků. O uchycení na řidítka a představec slouží nastavitelné suché zipy a pak vám již zbývá pouze uchytit pytlík za vidlici pomocí popruhu opatřeného přezkou. Stahování je opatřeno zdrhovadlem a navíc je zde ještě asi čtyř centimetrový límec, díky kterému zvětšíte objem. Límec je ale ze síťoviny, tudíž neposkytuje žádnou ochranu proti vodě. Vnitřek je z kontrastní barvy s odtokovým otvorem na dně.

Hmotnost: 56 g (menší varianta)

Rozměry: 9×13/17 cm

Cena: 520,- Kč

 

 

APIDURA

Anglická Apidura se zaměřuje především na ultralehké bikepackingové vybavení a ani jejich pohotovostní pytlík není vyjímkou. Hlavní části jsou vyrobeny z Polyantu VX21, který je v namáhaných oblastech nahrazen Hypalonem. Pytlík je opatřen dvěma suchými zipy, z nichž jeden je napevno přišitý a druhý je variabilní. Uchycení na vidlici je zajištěno pomocí jednoduše stavitelné přezky. Vnitřek pytlíku je žlutý z důvodu snadnějšího hledání zapadlých zbytků potravy. Vrchní zavírání zajišťuje stahování a pro snadnou manipulaci jednou rukou zde není žádné zdrhovadlo, ale háček, za který se utahovací šňůrka jednoduše zahákne. Pytlík je dodáván ve dvou velikostech a to o objemu 0,8 l respektive 1,2 l.

Hmotnost: 55 g (menší provedení)

Rozměry: 9×16 cm

Cena: 1.290,- Kč

 

BASAMA BIKEPACK

Také v Havlíčkově Brodě se šijí pytlíky na řidítka. Ten od Basamy má jako jediný ze seznamu čtvercový půdorys. Je vyroben z více materiálů, jejichž výčet je následující X-Pac, VX21, Betexin a Delon. Stěny jsou vyztužené pěnou. Na vnějším plášti jsou tři samostatné kapsy a plastové poutko. Vnitřní podšívka je v signální barvě s otvorem na dně. Vrchní rukáv se uzavírá šňůrkou s plastovou brzdou. Je vyroben z relativně tvrdého materiálu, takže se mi ho nepodařilo uzavřít na 100%. Montáž je možná na obě strany představce s tím, že suchý zip na řidítka je našitý na pevno. Stejně tak i kotvící popruh k vidlici je přišitý a opatřený přezkou.

Rozměry: 18x8x8cm

Hmotnost: 110g

Cena: 1220 Kč

 

EVERBIKE

I plzenští bikepackeři se rozhodli rozšířit svou nabídku brašen o další kousek. Pytlík od Everbiku nemá tradiční válcový tvar, ale je v místě uchycení k řídítkům zploštělý. To trochu eliminuje přetlačování se s řídítkovou brašnou. Montáž je univerzální na pravou i levou stranu představce. Tvar drží díky PU pěně z vnější strany pošité Kortexinem. Vnitřní vložka ze zatřeného PVC Plastexinu je ke dnu přichycena suchým zipem. Díky tomu jí lze snadno vytáhnout a očistit. Nejde však o plně odnímatelnou vložku. Gumový lem síťové kapsy je šitím rozdělen na tři části. Větší po stranách a jedna menší uprostřed. K bleskovému uchycení na vidlici pomáhá klasická přezka na nylonovém popruhu.

Hmotnost: 68 g

Rozměry: 9×16 cm

Cena: 920,- Kč

 

ORGOŇ BAGS

Od doby, kdy jsem měl první možnost vyzkoušet tento kousek z dílny Lojzy Orgoňě, prošel sáček řadou vylepšení. Tělo tvoří PU pěna pošitá z vnější strany odolným Kortexinem 600D a z vnitřku barevným Nylonem. Světlý vnitřek výrazně usnadňuje hledání drobností. Uchycení je možné na obě strany představce s tím, že suchý zip na řidítka je našitý napevno. Přes většinu obvodu je našitá velká síťová kapsa přerušená stříbrným reflexním pruhem. Ten může přijít vhod při jízdě bez řidítkové brašny, ta ho totiž jinak kryje. Skvělé je jednoruční zatahování i povolování vrchního rukávu. Zatáhne se zatažením za gumičku a povolí dalším zatažením za barevné poutko. Rozdělní rukávu se navíc překrývá, čímž se značně snižuje možnost zatékání vody. K upnutí na vidlici slouží nylonový popruh se stahovací sponou.

Hmotnost: 102 g

Rozměry: 10×17 cm

Cena: 370,- Kč

 

PAVEL ZVĚŘINA (ekologická garáž)

Zvirze je zarytý ekolog a tomu odpovídá i jeho výrobek. Jeho výrobky totiž pocházejí z batohů, které by jinak skončili ve spalovně či na skládce. Aby nepřišlo úplně všechno na zmar, rozhodl se Pavel části báglů zrecyklovat na pohotovostní pytlíky. A to z pravidla na zakázku a dle představ objednavatele. Nám dodaný kousek je vyroben z Cordury Ripstop, vnitřek je vyroben za staré šusťákovky. K uchycení slouží suché zipy z berounské galanterie a jak jinak, zipy jsou variabilní díky našitým popruhům ze starého batohu. K uzavření použijete gumu a olivku ze starého báglu. Pytlík je naprosto jednoduchý a bez zbytečných ozdob. Prostě pro ekology a gramaře.

Hmotnost: 29 g

Rozměry: 8×14 cm

Cena: 290,- Kč

 

REBELT

Martin Kubeš coby srdce, ruce a duše firmy Rebelt se specializuje na zakázkovou výrobu. Drtivá většina věcí, které dělá, je přesně na míru dle požadavků zákazníka. Přesto má v zásobě i pár hotových kousků pro bikepackery bez speciálních požadavků. Vnější část pytlíku je vyrobena z X-pacu a Cordury. Vnitřek a vrchní rukáv z nylonu s PUR zátěrem a celé je to vyztužené EVOU. Rozdělení rukávu se výrazně překrývá pro lepší odolnost proti zatékání. Uzavírá se standardně gumičkou s brzdou. Na dně je malý otvor, který by mohl případným nečistotám pomoci ven. Přední polovina (ta z Xpacu) je vybavena síťovou kapsou. Uchycení je nanejvýš univerzální, protože oba montážní popruhy jsou měnitelné. K ukotvení na vidlici slouží popruh s přezkou.

Rozměry: 16,5 x 8,5 cm

Hmotnost: 82 g

Cena: 1090,- Kč

 

Pokud jezdíte s jiným pytlíkem, který na našem seznamu chybí, neváhejte se s námi podělit v komentářích.

SHARE

support: