Tomáš Teodosijev 23. 8. 2021

V sedm ráno mě budí telefon, který chvíli ignoruji v domnění, že se jedná o budík. Po chvilce si uvědomím, že mi opravdu někdo volá. Na telefonu mám Daga s prosbou, zda bych neotestoval novou ledvinu od firmy Basama Bikepack, kterou výrobce uvedl na trh pod názvem Yatra Hip Pack. Příležitost jsem neodmítl, protože jsem zrovna řešil, že nemám nic, v čem bych mohl vozit zrcadlovku. Basama Bikepack Yatra přišla jako na zavolanou.

V sedm ráno mě budí telefon, který chvíli ignoruji v domnění, že se jedná o budík. Po chvilce si uvědomím, že mi opravdu někdo volá. Na telefonu mám Daga s prosbou, zda bych neotestoval novou ledvinu od firmy Basama Bikepack, kterou výrobce uvedl na trh pod názvem Yatra Hip Pack. Příležitost jsem neodmítl, protože jsem zrovna řešil, že nemám nic, v čem bych mohl vozit zrcadlovku. Basama Bikepack Yatra přišla jako na zavolanou.

Foto: Tomáš Teodosijev a Oldřich Malachta 

Děkujeme společnosti Basama Bikepack za zapůjčení ledviny Yatra do testu.

 

Jako by z oka vypadla…

Nová Yatra ke mně doputovala ukrytá jako přidaný kontrabant v krabici s testovačkou Canyon Grizl CF LS 8, který jsme před časem testovali. Hned jak jsem novou Yatru uviděl, okamžitě mě napadlo: „To snad není možný, to je úplná Oveja Negra Royale barevně a koncepcí jako vynikající Ridgeline od PackNW. A je to vůbec špatně, mám snad v ruce jen nějakou kopii bez vlastní vložené invence?“ No, podle mě osobně nikoliv a jak jste z mých článků snad už navyknutí, tak jen dodám, že se k tomu dostaneme 😊.

Basama Yatra Hip Pack (Foto: Oldřich malachta)

Delší dobu jsem totiž uvažoval právě o nákupu jedné z těchto dvou ledvin a to zejména z důvodu, že se jedná tzv. roll-top systémy = zkrátka si představte obyčejný pytel, který, když ho chcete zavřít, jednoduše srolujete vršek a zajistíte. Tento systém u mě osobně dostal zelenou právě pro svoji jednoduchost, protože primárně jsem chtěl využívat ledvinu na převoz zrcadlovky, a proto jsem potřeboval mít možnost ji relativně pohotově vyndat, pokud možno co největším otvorem. Přesně toto roll-top řešení splňuje. V tomto ohledu jsem byl z Yatry nadšený. A teď se pojďme podívat na Yatru blíže.

Basama Yatra Hip Pack
Basama Yatra Hip Pack

Pohled do studny

Jak už jsem naznačil, výhoda roll-top řešení je v maximální možné míře otevření hlavního prostotu ledviny. Pohled do nitra ledviny je opravdu jako pohled do studny. Vnitřní rozměry hlavního a v podstatě jediného prostoru jsou úctyhodné: výška (pohled až na dno): 30 cm, šířka: 26 cm, hloubka: 7 cm. Jednoduchým výpočtem bychom došli ke kapacitě 5,46 l. Reálně ale počítejte jen se 4 l, protože část objemu je daň, kterou musíte obětovat na roll-top. I tak jsou ale 4 l objemu velmi příjemné.
Uvnitř ledviny na straně zad se pak ještě ukrývá (v mém případě oranžová) kapsa na zip, kam je možné separovat věci, které chcete oddělit od hlavního prostoru. Toto místo jsem hodně využíval na doklady. Velmi šikovné řešení.

Basama Yatra Hip Pack
Basama Yatra Hip Pack
Basama Yatra Hip Pack

Materiál určený pro závodní jachty

Další věcí, které si okamžitě všimnete, je, že na výrobu ledviny Yatra bylo použito několik druhů materiálů. Přední a zádová část je kompletně vyrobena v současnosti zřejmě z nejlepšího možného materiálu v podobě X-PAC. Zajímavostí je, že tato tkanina byla primárně vyvinuta pro závodní jachty jako superlehké a odolné plachtoví. Materiál samotný je extrémně lehký a 100% nepromokavý, což je při extrémních závodech okolo světa parametr, který rozhoduje o vítězi: plachta, která nesaje vodu, nemůže ztěžknout a snížit tak manévrovatelnost a rychlost lodi. Díky těmto vlastnostem se materiál prosadil i v dalších oborech a momentálně je velmi populární i při výrobě outdoorového vybavení.

Basama Yatra Hip Pack

Druhým nejpoužívanějším materiálem je pak v České republice vyvinutá tkanina Basama BSM21. Tento materiál je použitý na boky ledviny a dále na bederní pásy. Yatra využívá tuto tkaninu ve dvou verzích – ve verzi bez potisku a s potiskem BSM 21 ART. Konkrétně s potiskem ji najdete na vnějších pohledových částech ledviny. Například je z něj vyrobena vnější kapsa, na které také najdete našité logo Basama Bikepack. U vnější kapsy jsem velmi uvítal dva jezdce na jednom společném zipu. Konkrétně toto řešení jsem velmi ocenil, když jsem se potřeboval dostat do zadní vnější kapsy levou nebo pravou rukou za zády. Subjektivně toto považuji za lepší řešení než zip s jedním jezdcem u ledviny Ridgeline od PackNW.
Málem bych ale zapomněl na samotná záda Yatry tvořená pěnovým polstrování s krycí síťovinou, které je velmi pohodlné.

Basama Yatra Hip Pack
Basama Yatra Hip Pack
Basama Yatra Hip Pack
Basama Yatra Hip Pack

Test plavmo přes řídítka

Nyní je chvíle napsat něco o praktickém testu. Yatra mi přišla začátkem června 2021, takže jsem ji mohl plně testovat téměř tři měsíce – a že se mnou něco zažila. S Yatrou jsem absolvoval celý test Canyon Grizl. Po tu dobu jsem hlavní úložný prostor využíval na uložení fotoaparátu a veškerého příslušenství k němu. Dále se tam vešla větrovka a nějaká ta tyčinka navrch. Vnitřní kapsu jsem téměř vždy použil jen na doklady a peníze. Vnější pak na uložení nože a pár drobností, ke kterým člověk vždy nějak přes den přijde. Yatru jsem samozřejmě nepoužíval jen na bikepacking, ale oblíbil jsem si ji natolik, že jsem ji bral s sebou na výlety s rodinou do přírody i do města. V takových situacích hlavní prostor vyplňovalo často další oblečení, kdyby přišla nepřízeň počasí. V těchto situacích se roll-top řešení Yatry osvědčilo i jako dobře fungující kompresní obal. V podstatě když Yatru přiliš naplníte, můžete právě díky roll-topu snadno vypustit vzduch a rolováním stlačit obsah na minimum. Vše pak zajistíte popruhem s přezkou, která jde světe div se bez problémů povolit a zase zajistit proti prokluzování! Další drobnost, která je lépe vyřešena než u obdobných ledvin od Oveja Negra a PackNW. Nicméně většinu času jsem opravdu strávil hlavně při bikepackingu. Yatra absolvovala několik vícedenních expedic do Brd. Při jedné z nich si prošla doslova peklem, kdy nám s kolegou celý den střídavě pršelo a svítilo slunce. Hotové bahenní lázně. Při jednom ze sjezdů po rozbahněné lesácké cestě jsem zapíchl přední kolo do kaluže a pak už jsem jen plavmo letěl přes řídítka do parakotoulu, který jsem nedal a padl jsem po zádech zpět do kaluže ke svému kolu. Se zatajeným dechem jsem zkontroloval obsah Yatry. Neuvěřitelné. Uvnitř sucho. Co chcete vědět víc?

Basama Yatra Hip Pack (Foto: Oldřich malachta)
Basama Yatra Hip Pack
Basama Yatra Hip Pack

Líbí, nelíbí, líbí…

Všechno ale není jen růžové, jak by se na první pohled mohlo zdát. Na Yatře jsem našel pár věcí, které by ještě zasloužily vylepšit. Bederní popruhy se povolují. Sice je to velmi pomalé, ale 2x za den je musíte zkontrolovat a utáhnout. K dobru připočítávám ale fakt, že jsem vezl opravdu velké váhy. Zrcadlovka s příslušenstvím není nic lehkého. U kompresního roll-top popruhu jsem zaznamenal párání šití. Nicméně to, co je vidět na fotografiích, už se dále nerozšiřovalo. Něco takového by se ale po pár měsících dít nemělo. Jako poslední věc bych vytknul problematické stahování na bocích bederního pásu. Vlevo i vpravo máte umístěné stahovací popruhy, které mají pomoci lépe usadit ledvinu na bedrech. Jakmile ale máte Yatru připnutou, je téměř nemožné je dotáhnout. Je potřeba vyvinout značnou sílu. Takže je lepší ledvinu sundat, dotáhnout a opět nasadit. Tyto doplňující popruhy se naštěstí nepovolují.

Basama Yatra Hip Pack
Basama Yatra Hip Pack
Basama Yatra Hip Pack

Čistě osobně si myslím, že se Yatra hodně povedla. Má velmi pěkný a funkční design. V několika věcech dokonce vylepšuje obdobná řešení a rozhodně ji nepovažuji za kopii. Velkou výhodou je, že si ji u výrobce můžete objednat v podstatě v libovolné barevné kombinaci. Koneckonců jedná se o ručně šité výrobky a s Basama je možné si domluvit vše podle svého přání. Yatra bude vhodná pro někoho, kdo nevyužije velký objem batohu, a dále pro každého, kdo hledá univerzální řešení na cesty, ale nechce nic nosit na zádech. Myslím si, že Yatra najde využití i u tradičních fotografů, kteří chtějí dokumentovat své cesty bez nutnosti slevit ze svých nároků na kvalitu výstupu a jsou zvyklí vozit více fotografického příslušenství.

Basama Yatra Hip Pack (Foto: Oldřich malachta)
Pozitiva
 • 100% nepromokavý materiál X-PAC.
 • Nízká váha.
 • Top-roll zavírání.
 • Výběr z mnoha barevných variant.
Negativa
 • Povolování bederního pásu.
 • Drobné párání šití u hlavní jistící top-roll přezky.
 • Pro někoho vyšší cena.

Cena
2.290, - Kč

Hmotnost
330 g.

Rozměry
31 cm x 26 cm x 7 cm

Materiál
X-PAC, BSM 21 Art, BSM 21

SHARE
 • 2.290, - Kč
 • 330 g.
 • 31 cm x 26 cm x 7 cm
 • X-PAC, BSM 21 Art, BSM 21

support: