Jan Žďánský 5. 8. 2016

Dobré nářadí je důležitou součástí bikepackingového vybavení. Při vícedenních cestách mimo dosah cykloobchodů může šikovný multinástroj rozhodovat mezi drobnou komplikací a frustrujícím zážitkem.

Dobré nářadí je důležitou součástí bikepackingového vybavení. Při vícedenních cestách mimo dosah cykloobchodů může šikovný multinástroj rozhodovat mezi drobnou komplikací a frustrujícím zážitkem.

Blackuburn Way side disponuje 19ti funkcemi včetně vroubkovaného nože. To, čím nářadí od Blackburnu vyniká nad konkurencí a důvod, proč jsem si ho pořídil, je sada pěti samostatných imbusů ve velikostech 2, 2.5, 3, 4 a 5. To, co mě totiž vždy přivádělo k šílenství, bylo šroubování (zpravidla hůře přístupných šroubů) celým nástrojem, kdy nejen, že většinou nejde točit o celé otáčky, ale klíč se během práce kymácí do stran. To jistě sami dobře znáte. Samostatné klíče jsou mnohem obratnější a dá se s nimi dostat do těch nejtemnějších zákoutí. Všechny šestihrany jsou pevně uloženy v plastovém boxu na zadní straně nářadí. Při ukládání buďte pečliví, jinak by se vám mohly rychle rozutíkat po světě. Nechtěné ztráty výrazně eliminuje gumový kroužek, ale i tak je potřeba dávat pozor.

Odnímatelné klíče doplňují dva silnější velikosti 6 a 8, které jsou již uloženy standardně v těle nástroje. Do osmičky je navíc možné vložit jeden ze samostatných klíčů k dosažení větší páky. Dále je Wayside vybaveno plochým šroubovákem a dvěma torxy T25 a T30. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že seřízení brzd BB7 (T25) je i přes horší přístup skrz dráty snadné a rychlé.

Nůž nebývá častým vybavením u multi nářadí. I když pěticentimetrová čepel nenahradí plnohodnotný nůž, špekáček nařeže výborně. Vzhledem k tomu, že to je moje nejoblíbenější bikepackingová večeře, přijde mi umístění nože jako skvělý nápad. Vroubkovaná čepel je vybavena pojistkou, takže nehrozí nechtěné zavření a následné zbytečné zranění.

Součástí kvalitního nářadí by měla být i spolehlivá nýtovačka. Ta funguje jak má a spolehlivě pojme řetězy od 7 po 11 rychlostní. S prací velice napomáhá drátěná svorka, která zajištěním řetězu šetří zamaštěné ruce. Součástí nýtovačky je samozřejmě i centr klíč o třech velikostech 0, 1, a 2. Tělo centr klíče je vyrobeno tak, aby se dalo použít jako oddělovač brzdových destiček. Vzhledem k tomu, že mám na kolech brzdy mechanické, jsem tuto jedinou funkci nezkoušel.

Celkové zpracování působí velice kvalitním dojmem. Jen vzhledem k větší šířce může při povolování pedálů docházet ke kroucení, což je dáno malým pákovým efektem. Proto především nezapomeňte závity před montáží namazat. Velikost a váha jsou poněkud větší, proto můžou být některé operace pro menší ruku nepohodlné. Já jsem si Wayside opravdu oblíbil a nedám na něj dopustit, protože na mém kole s ním dokážu servisovat prakticky všechno, co může být na cestách potřeba.

Cena
999Kč

Hmotnost
200g

SHARE
  • 999Kč
  • 200g

support: