Dag Raška 26. 9. 2022

Většinou nepodléhám recenzím, ale když jsem si přečetl recenzi na čelovku Fenix HM51R Ruby od svého kolegy, bylo jasné, že neodolám. Okamžitě jsem dvě zakoupil a dodnes jsem spokojeným uživatelem. O to větší byla má radost, když zavolali z firmy Kronium s nabídkou na otestování nástupce této všestranné čelovky s označením V2.0.

Většinou nepodléhám recenzím, ale když jsem si přečetl recenzi na čelovku Fenix HM51R Ruby od svého kolegy, bylo jasné, že neodolám. Okamžitě jsem dvě zakoupil a dodnes jsem spokojeným uživatelem. O to větší byla má radost, když zavolali z firmy Kronium s nabídkou na otestování nástupce této všestranné čelovky s označením V2.0.

Čelovka Fenix HM51R Ruby V2.0

Těšil jsem se až čelovka přijde a vůbec mě nenapadlo koukat se na internet a zkoumat, v čem bude jiná. Mám rád překvapení a rád si vše vyzkouším na vlastní kůži. Vyplatilo se. V malém balení přišel velký pomocník. A jestli si myslíte, že se na světle nedalo nic vylepšit, mýlíte se, opak je pravdou.

Upozorňuji, že čelovku využívám především při kempování, stejně jako Honza nejsem milovník nočních jízd. Ale i tak mohu s klidným svědomím říct, že mi několikrát Ruby vytrhla trn z paty, když jsem se někde zdržel a dojížděl na místo noclehu za šera.

Už na první pohled bylo zřejmé, že je čelovka menší než její předchůdce. No, není to o moc, ale menší je. Přitom se, ale zvedl její výkon až na 700 lumenů (V1.0 500 lumenů/1,3 h), kde je její výdrž 0,5 h a při podobném výkonu jako u první verze je její životnost o něco delší. Vzhledem ke zmenšení čelovky došlo i k úbytku na váze, a to na 80 g. Změnil se dobíjecí konektor. Zmizelo microUSB a místo něj je USB-C a to chválím.

Tělo čelovky je opět vyrobeno z leteckého hliníku a je neskutečně odolné. Má krytí IP68 (takže vydrží i dva metry vodního sloupce) a je odolná proti pádu z výšky až dvou metrů. Pád jsem vyzkoušel a čelovka bez úhony přežila. 

Další změnou prošel pružný perforovaný popruh. Z vnitřní části je v přední části vybaven silikonovým pruhem, díky němu drží čelovka lépe na hlavě a i na přilbě. Ano, na přilbě. Dostatečně dlouhý popruh umožňuje natáhnout světlo na přilbu. Akorát nejde na každý typ přilby. Zde bych uvítal, kdyby výrobce dodával třeba nalepovací držák. Inspirace pro verzi 3. Ale je nutno podotknout, že na stránkách prodejce je spousta doplňků, i držáků, které lze za velice slušný peníz dokoupit. Popruh je opět po celé své délce vybaven reflexními prvky. 

Podstatnou změnu prodělal držák čelovky. Už zde nenajdete gumový kroužek, kterým se čelovka protahovala, ale místo něj je čelovka vybavena odnímatelnou kovovou sponou. A to mě moc a moc baví. Díky sponě lze čelovku přichytit na oblečení, popruh, na přední brašnu, ve stanu na strop, prostě je to podstatně využitelnější než předchozí typ. Nechybí ani magnet, kterým lze čelovku přichytit třeba k rámu kola. Jo, já vím, že máte většinou karbon, ale já jsem to u svého oceláka Surly využil.

Jak jsem psal výše, tak dobíjení je nově přes USB-C kabel, ale stejně jako u předchozí varianty je možné použít jednorázovou baterii CR123A, ale použití této baterie vám sníží výkon na 120 lumenů. Dá se také dokoupit nabíjecí baterie, která má v sobě microUSB. 

Ruby se zapíná podržením tlačítka na zhruba půl vteřiny (stejně se i vypíná) a má pět úrovní, a to 3-50-150-400-700lumenů. Čelovka má ochranu proti přehřátí, ta funguje tak, že na nejvyšší výkon běží zhruba pět minut a poté její výkon automaticky snížený na 500 lumenů. Důvodem je zahřívání. Při dosažení vnitřní teploty nad 60 stupňů Celsia se výkon sníží a snižuje se tak dlouho, dokud se teplota neustálí. Při poklesu teploty se výkon zase postupně zvyšuje. Bohužel v režimu bílého světla není blikání. Blikání je v režimu červeného světla, které se aktivuje dvojitým rychlým stiskem tlačítka. Červené světlo má čtyři režimy. Jeden a pět lumenů, blikání a signál SOS.

Pod zapínacím/vypínacím tlačítkem je i signalizace stavu nabití. Stačí krátce stisknout a čelovka vám barevným světlem ukáže stav nabití. Pokud světlo svítí zeleně je akumulátor nabitý na 80% a více, pokud zeleně bliká, je nabití na úrovni 50-80%, červené světlo značí nabití v rozmezí 20-50% a konečně červené blikání znamená…dobij mě. 

Čelovka je dokonce vybavena funkcí zámku a to se hodí, protože jednou se mi stalo, že jsem Ruby narval do brašny, kde se mi zapnula a já jsem večer musel dobíjet a to fakt nechcete. Takže jsou dva způsoby. První způsob je pootočit krytku baterie o čtvrt otáčky a druhý způsob je podržet zapínací tlačítko na dobu tří vteřin, čelovka červeně zabliká a je uzamčena. Odemknete ji stejným způsobem, na tři vteřiny podržíte tlačítko a je hotovo. 

A co tedy výdrž? Ta je dle výrobce následující: 700 lumenů/0,5 h, 400 lumenů/1,5 h, 150 lumenů/2,5 h, 50 lumenů/8 h a 3 lumeny/120 h. U červeného světla je výdrž: 5 lumenů/36 h, 1 lumen/100 h, blikání 5 lumenů/72 h a SOS 5 lumenů/72 h. 

Někomu se to může zdát málo, ale na cestování, na večery je to naprosto dostačující a já jsem na třídenních akcích nikdy nedošel až do stavu, kdyby byla čelovka úplně vybitá. Fenix HM51R Ruby V2.0 přesně splnila to, co jsem od ní očekávala v mnohém i předčila, má očekávání a s klidným svědomím vám ji mohu jen a jen doporučit.

Blikačka Fenix BC05R V2.0

A aby toho nebylo málo, tak mi s čelovkou přišla i blikačka s označením Fenix BC05R V2.0. Ta se mi velice hodila, protože při posledním bikepackingu jsem ze zadní brašny uklepal svou starou blikačku. Asi nevydržela gumička, kterou byla přidělána a bylo po zadním osvětlení.

Takže když jsem rozbalil krabici s čelovkou, s nadšením jsem rozbaloval i poskytnutou blikačku. A jaké bylo mé překvapení, že součástí balení není jen gumička pro uchycení, ale i spona, kterou lze světlo přidělat právě k podsedlové brašně nebo ledvinku či batoh. Dobrý nápad. Blikačka se dobíjí opět přes USB-C a má dva stupně. První stupeň je o výkonu 5 lumenů a druhý disponuje výkonem 15 lumenů. U obou výkonů je možnost rychlého, pomalého blikání nebo stálého svícení. Při rychlém blikání na 5 lumenů vydrží světlo až 120 hodin. Výdrž více než dostačující. Výstražná vzdálenost světla je 50 metrů, ale viditelnost je až na vzdálenost 230 metrů. Váha je kouzelných 29 gramů (váženo).

To, že blikačka drží na sedlovce se, tak nějak očekává. Já jsem se spíše zaměřil na sponu, kterou jsem světlo přidělával na brašnu nebo ledvinku. Zpočátku jsem se během jízdy pravidelně ujišťoval, po zkušenostech s předchozím světlem, zda je blikačka na svém místě. Vždy byla, a tak po pár dnech mi tato pravidelná kontrola odpadla a světlo, světe, div se, stále mám. Životnost je tak dlouhá, že ale pro změnu zase musím kontrolovat stav nabití. Kontrola nabití probíhá stejně jakou světla Ruby. Stačí krátce stisknout vypínací tlačítko a světlo vám hned indikuje stav nabití. 

Co víc napsat? Nic mě nenapadá. Prostě blikačka, jak má být a spona v balení je takové drobné plus, které potěší. 

To mi tak připomíná, že musím synovi objednat blikačku…hmm…a taky čelovku.

Pozitiva
  • zpracování
  • klip na přidělání
  • odolnost
Negativa
  • u čelovky bych přivítal mód blikání

Cena
1.699/549 Kč

Hmotnost
80/29 g

SHARE
  • 1.699/549 Kč
  • 80/29 g

support: