Dag Raška 11. 7. 2022

Letošní rok se u Apidury s novinkami roztrhl pytel. Další novinkou, která se mi dostala do ruky, je tentokrát ledvinka s názvem Backcountry Hip Pack o objemu dva a půl litru. Osobně nemám rád žádnou zátěž na zádech, ať už batoh či ledvinku, ale vše se má zkusit. Navíc nepromokavá ledvinka? To mě opravdu zajímá.

Letošní rok se u Apidury s novinkami roztrhl pytel. Další novinkou, která se mi dostala do ruky, je tentokrát ledvinka s názvem Backcountry Hip Pack o objemu dva a půl litru. Osobně nemám rád žádnou zátěž na zádech, ať už batoh či ledvinku, ale vše se má zkusit. Navíc nepromokavá ledvinka? To mě opravdu zajímá.

Popisovat materiály, ze kterých jsou vyrobeny produkty anglické Apidury mě neskonale baví. Proč? Protože není skoro co popisovat. Apidura si materiály střeží jako oko v hlavě a tak se pouze dozvíte, že hlavním materiálem je materiál dle vlastní specifikace a požadavků. Jo a že část je vyrobena z nylon ripstopu. Dále tři zipy, jeden suchý zip a jedna malá plastová přezka. Hlavní úložná část ledvinky je, narozdíl od jiných výrobků Apidury, sešívaná, ale každý steh je podlepen a díky tomu nepromokavý. Viděl jsem spoustu podlepených švů, ale takhle tlusté podlepení jsem viděl poprvé. Nepromokavé zipy jsou navíc ještě chráněny širokou krycí légou.

Hned po rozbalení mě překvapila jednoduchost ledvinky. Není to první cyklo ledvinka, kterou mám ve své sbírce, ale tato se od dalších značně liší. Většina ledvinek je vybavena spoustou kapes, pořadačů, zipů a dalších míst na uložení všeho možného. Většinou jsem si nebyl schopen zapamatovat kam jsem co dal a když jsem to potřeboval, hledal jsem. U Hip Packu nic takového neočekávejte. Apidura zastává názor, že v jednoduchosti je síla. Mně to vyhovuje. Stejně téměř vždy vozím na kole top tube a ještě rámovou brašnu. Takže mi do výbavy přibylo místo na foťák, telefon, klíče a různé další drobnosti, které chci mít neustále u sebe. Co  vás asi bude nejvíc zajímat je hlavní část Hip Packu. Po rozepnutí dvou zipů, které jsou opatřeny širokými poutky, se před vámi otevře úložný prostor a jeho hlavní komora, poutko na klíče, dále menší, výborně polstrovaná kapsa na telefon, opatřená zipem a na této kapse dvě síťované kapsičky (třeba na doklady, kapesníky nebo peníze). Za kapsou na telefon se nachází ještě jedna kapsa kam se mi pohodlně vešla powerbanka o kapacitě 30.000 mAh a kabely.

Co se mi moc líbí je vychytávka na zipu kapsy na telefon. Zde totiž najdete držák na rychlospojku řetězu, která funguje naprosto bezchybně. Z každé strany vložíte část rychlospojky a při sebe divočejší jízdě nemusíte mít strach, že spojku vyklepete. Ani náhodou. Dále na ledvince najdete ještě další dvě kapsy. Jedna je opatřena zipem a vejde se vám sem pár menších tyčinek a na druhé straně síťovaná kapsa s elastickým okrajem. Do ní jsem vkládal odpadky. Na vnější straně ledvinky je poutko na zadní světlo a reflexní prvky. Záda ledvinky jsou opatřena polstrováním a síťovinou pro lepší odvádění potu. To u mě moc nefungovalo, ale je pravda, že se potím jako prase.

Upínání ledvinky je to, co mě nejvíc nadchlo. U jiných ledvinek mě většinou vadila masivní přezka v oblasti břicha. Jelikož většinu času jezdím na gravelu, tak nezřídka jezdím ve spodním úchopu řidítek. Při tomto stylu jízdy mě přezka ledvinky nekomfortně tlačila do břicha a moc pohodlí jsem si neužil. U Apidury očividně někdo tohle zkoušel a pokusil se to odstranit a podařilo se mu to. Ledvinku si totiž v pase připnete za pomoci polstrovaného, poměrně dost úzkého, pásku a to za pomoci suchého zipu a ten už pouze zajistíte tenkým popruhem na přezku. Přezka je tak malá a polstrování tak pohodlné, že o nich téměř nevíte. O přezce nevíte vůbec.

A jak se s Apidura Hip Pack jezdí? No, pokud jste zvyklí mít něco na zádech, tak ani nepoznáte, že něco vezete. Pokud na to nejste zvyklí, tak věřte, že se dá na to po pár jízdách zvyknout. Dokonce se mi párkrát stalo, že jsem si ledvinku odepnul a pak se ujišťoval, že jsem si ji připnul nazpět. Na co si nemohu zvyknout jsou zpocená záda v oblasti ledvin, nebudu vám lhát, ale to mi vadí a vadit nepřestane. Na druhou stranu jsem zase konečně začal vozit pořádný foťák, který jsem na cesty nebral, protože jsem většinou na něj neměl místo a bál jsem se o něj. Nejdřív jsem měl obavy, že mě bude vyndání foťáku zdržovat, ale díky elastickému pásu na suchý zip je otočení ledvinky okolo pasu dílem okamžiku, bez nutnosti povolování. 

Netvrdím, že se tato ledvinka stane nedílnou součástí každé mé jízdy, to asi ne, ale najdou se jízdy, kdy ocením, že ji ve své výbavě mám. 

Pozitiva
  • nepromokavost
  • jednoduchost
  • kvalita
  • držák na rychlospojku
Negativa
  • horší odvětrání zad

Cena
2.290 Kč

Hmotnost
320 g

SHARE
  • 2.290 Kč
  • 320 g

support:
inzerce inzerce