Jan Žďánský 8. 1. 2022

Enlightened Equipment je klasická americká garážovka z Minnesoty, která si vydobyla své jméno především prvotřídními péřovými quilty. Jejich vlajkovou lodí je ultralehký quilt Enigma.

Enlightened Equipment je klasická americká garážovka z Minnesoty, která si vydobyla své jméno především prvotřídními péřovými quilty. Jejich vlajkovou lodí je ultralehký quilt Enigma.

K našemu štěstí se Enlightened Equipment daří natolik, že se rozhodli expandovat mimo USA a tak si i čeští gramaři mohou dopřát špičkový ultralehký quilt od této americké kultovky. K exportu jsou určené předem definované verze modelů Revelation a Enigma, zatímco zakázková výroba na míru zůstává pochopitelně pro americký trh. Tedy pokud jste ochotni si připlatit za dopravu, clo a dph, tak je asi možné si objednat z USA cokoliv.

Tato recenze se bude věnovat modelu Enigma 20°F. Enigma je nejlehčí modelovou řadou, kterou EE vyrábí. Oproti Revelationu, který se dá ve spodní části rozepnout do obdélníkové přikrývky, má Enigma uzavřený footbox, tudíž je o pár gramů za zip a stahování lehčí. 20°F označuje teplotní limit daného modelu. Ty jsou odstupňované po deseti Fahrenheitech.

Celý quilt je vyrobený z jemného 10D nylonu, který má vzhledem k minimální hmotnosti stále dostatečnou odolnost a je výrazně prodyšnější než těžší tkaniny. Na omak je to velice příjemný a neuvěřitelně hladký i jemný materiál. V řeči čísel disponuje Enigma 20°F úctyhodnými parametry. Ve velikosti Regular/Regular, která je ideální na mých 182cm/90kg dosahuje hmotnosti 601g a to při spodní hranici komfortu -6°C! Uvnitř quiltu je nacpáno 438g kachního peří s plnivostí 850fp. V evropské normě by to znamenalo plnivost přes 700cuin, tedy maximum, co lze z kachního peří dostat (existuje i možnost plnění husím peřím 800cuin, ale už tak vysoká pořizovací cena se pak dostává opravdu hodně vysoko). Co je ovšem zajímavé, je fakt, že v EE plní quilty výrazně větším množstvím peří, než by bylo pro danou teplotu nutné. To už sice nijak nemění tepelný komfort, protože k tomu by byla nutná především změna výšky komory, ale zásadně to eliminuje migraci peří v komorách a degradaci loftu.

Klasické H komory, ve kterých je peří naplněno, jsou designovány do podélných komor v horní části quiltu (tělo) a příčných v části spodní (nohy). Při pohledu shora tak vytváří originální tvar písmene U, který je typický pro quilty Enlightened Equipment. Důvodem tohoto designu je opět eliminace přesouvání peří.

Ke karimatce se quilt připíná pomocí dvou gumových popruhů. Jedním jednoduchým, který se provlékne pod karimatku a druhým, který je sešitý do smyčky a na karimatku se navléká. O spojení quiltu s popruhy se starají tenké, ploché přezky. 

Pokud jde v noci do tuhého, dá se Enigma sepnout kolem ramen dvěma druky a šňůrou stáhnout kolem krku tak, aby všechen ohřátý vzduch zůstal uvnitř. To je myslím z konstrukčního hlediska všechno.

V minulých letech jsem hodně experimentoval s co možná nejlehčím spacím systémem a zažil při tom spoustu zoufalých a proklepaných nocí. Nulový odpočinek a regenerace po takové noci se samozřejmě velice odráží na fyzickém výkonu následující den. Po těchto zkušenostech jsem to loni zkusil z druhé strany a vzhledem k plánovaným akcím a předpokládanému rozsahu teplot jsem sáhl po Enlightened Equipment Enigma 20°F. To sice znamenalo, že jsem přes léto vozil mnohem “teplejší” a těžší quilt, než bylo nutné, ale pravdou je, že s ohledem na regeneraci je lepší se v noci budit teplem, než zimou. Když jsem například vyrážel do Dolomit, předpověď ukazovala teploty od 0°C na hřebenech, po 20°C v údolích. Jak se pak na místě ukázalo, Enigma 20°F byla perfektní volbou.

Během roku jsem v Enigmě strávil řadu příjemných nocí od -5°C do 15°C. Jako skutečný třísezonní quilt s hmotností letního spacáku poskytuje fantastickou porci užitné hodnoty.  Velice mile mě překvapila v celku pohodová noc právě na limitní teplotě -5°C. I když ono je většinou příjemnějších pár stupňů pod nulou, než +2°C. Při použití pod bodem mrazu je ovšem nanejvýš důležitá vhodná karimatka s odpovídajícím tepelným odporem. Obzvlášť mě baví vnitřní prostor. Jako spáč na břichu, potřebuju dost místa na pohodlné spaní a toho má Enigma nadstandard. I když dojde na limitní teploty a je potřeba quilt více zatáhnout pod sebe, je stále pohodlný. Během těchto nocí spím tedy většinou na boku, abych mohl quilt důkladně zatáhnout kolem ramen a krku a zbytečně nevypouštěl drahocenné teplo ven.

Nejlépe se mi osvědčilo připínat quilt ke karimatce jednoduchým popruhem dole a smyčkou nahoře. To proto, že i v dolní části je dost široký, aby obepnul karimatku, a navíc s ním později není nutné manipulovat. Smyčka v horní části má tu výhodu, že zůstává na karimatce i když si odepnu přezku, abych mohl pohodlněji zalézt/vylézt. Stejně snadno se dají přezky i během noci stáhnout/roztáhnout podle toho jestli je zima, nebo teplo. Tento systém upínání považuji za hodně povedený stejně jako tvar přezek. Neuvědomuji si, že bych je pod sebou někdy zaregistroval.

Nebylo těžké si Enlightened Equipment Enigma 20°F oblíbit, je to vážně hodně dobrý kus vybavení. Má geniálně jednoduchý design a skvělé parametry. Model 20°F se ukázal jako absolutní univerzál, který s jistotou obstojí v Alpách i Skandinávii a pokryje většinu roku v ČR. A to všechno s hmotností 600g….

Cena
8680 Kč

Hmotnost
601 g

Materiál
Nylon/Peří

SHARE
  • 8680 Kč
  • 601 g
  • Nylon/Peří

support:
inzerce inzerce