Jan Žďánský 15. 6. 2018

Estonská dálková trasa Oandu - Ikla prochází celou zemí od severního pobřeží Baltu až k jihozápadní hranici s Lotyšskem. Provede vás tajemnou krajinou bažin a mokřadů i hlubokými lesy daleko od lidí.

Estonská dálková trasa Oandu - Ikla prochází celou zemí od severního pobřeží Baltu až k jihozápadní hranici s Lotyšskem. Provede vás tajemnou krajinou bažin a mokřadů i hlubokými lesy daleko od lidí.

V celém Estonsku žije jen o trochu více lidí než v Praze a z nich asi třetina v hlavním městě. Navíc více než polovinu země tvoří lesy. Proto jestli chcete strávit nějaký čas jen sami se sebou, je Oandu – Ikla trail ideální volbou.

Trasa není fyzicky ani technicky obzvlášť náročná, ale skutečně vede z 90ti% po nezpevněných cestách. To, co jí dělá náročnou, je přístup k pitné vodě a v sezóně miliony komárů. Stojaté i tekoucí vody je podél trasy více než dost, ale i po přefiltrování má nažloutlou barvu a není moc chutná. Nicméně žádné problémy jsem po ní neměl. Obchodů je na trase poskrovnu, proto zásobování nepodceňujte. V severní části se jede především po lesních cestách, výjimkou nejsou ani technické singletraily, zatímco jižní polovina je především o štěrku a méně příjemných oblázkových cestách. Potkat na těchto cestách auto, nebo nedej bože kamion, je dost nepříjemné, ale provoz je naštěstí minimální.

Největší atrakcí a zkouškou jezdeckého umění jsou bezpochyby přejezdy mokřadů po dřevěných lávkách. Ty vyžadují skutečně pevnou ruku. Ale pozor, např. v mokřadech Viru Raba je jízda na kole striktně zakázána a stejně jako u všech ostatních je značená i objížďková trasa. Značení trailu místy silně pokulhává, takže bez navigace se neobejdete. Naštěstí pro nás je na Mapy.cz celý trail skvěle zaznamenán a to včetně tábořišť. Táboření v Estonsku je bikepackerova nirvána. Snad u každého jezírka je volně přístupné tábořiště s grilem, nebo krbem, sezením, suchým wc a hromadou dřeva. Není nic krásnějšího, než se po celodenní jízdě vykoupat a spočinout na těchto dokonale připravených místech.

Pro podrobné informace o jednotlivých sekcích koukněte SEM.

Galerie:

Vzdálenost
370 km

Obtížnost
3 z 5

Dny
3-5

SHARE
  • 370 km
  • 3 z 5
  • 3-5

support:
inzerce inzerce