Jan Žďánský 21. 3. 2021

Na konci roku se v bikepackingovém světě objevila nová výzva. Good Night 2020 měla povzbudit lidi z bikepackingové komunity, aby v posledním týdnu roku vyrazili ven a rozloučili se s právě uplynulým bizarním rokem.

Na konci roku se v bikepackingovém světě objevila nová výzva. Good Night 2020 měla povzbudit lidi z bikepackingové komunity, aby v posledním týdnu roku vyrazili ven a rozloučili se s právě uplynulým bizarním rokem.
Za výzvou Good Night 2020 stojí tým webu Bikepacking.com a výrobce bikepackingových brašen Rockgeist. Součástí výzvy tak byla i fotografická soutěž o pár cen. V prvé řadě šlo ale o motivaci veřejnosti k jízdě a spaní venku. Tradici mezisvátečního “čundru” držím asi pátým rokem, takže jsem se s chutí přidal. Otázky kam, jak a s kým visely ve vzduchu do poslední chvíle. Variant bylo několik, ale většina směřovala na jih Čech. Bikerafting měl být hlavní motiv. S ohledem na slibované srážky jsem poctivě sledoval předpovědi počasí a stav hladiny v řekách a podle toho se mělo rozhodnout, kam se nakonec pojede. Kouzelný mrak, který by se vypršel přesně tam, kde bych si přál, se bohužel nedostavil. Vsadili jsme tak na jistotu a zamířili k Lužnici, která si dlouhodobě držela dostatek vody a zároveň slibovala závan odlehlosti.
Good Night 2020 Campout
Plán cesty byl důmyslně strohý. Vyrazíme proti proudu, dojedeme, kam dojedeme a řeku využijeme k návratu. Učebnicový “easy bikeafting”. Vyráželi jsme z Veselí nad Lužnicí. Cimrmanologové zajisté pochopí, že toto známé rodiště stále veselých lidí jsme nemohli vynechat. Z Veselí jsme tedy roztočili kola proti proudu řeky Nežárky a vyrazili napříč Třeboňskem. Je to tak, Veselí je sice nad Lužnicí, ale protéká jím i Nežárka. Podél řeky jsme tak pokračovali na jih. Mínusové teploty se postaraly o dokonalé zpevnění rozbahněných polních cest, které by nás jinak dozajista potrápily. V lesích to byl jiný příběh a musím říct, že tam mě Třeboňsko jako takové nadchlo. Spousta opravdu pěkných cest, snadný terén, jízda po starých hrázích, potůčky, rybníčky, potoky i rybníky a takhle koncem prosince nikde ani noha. Na jaře tam musím vyrazit na singlespeedu a natočit nějaké kilometry.
Good Night 2020 Campout
Good Night 2020 Campout
Good Night 2020 Campout
Žádné velké příběhy ani dobrodružství se neodehrály. Potenciál pro epické výzvy je potřeba hledat jinde. Nicméně jsme se příjemně projeli hezkou přírodou až ke státní hranici, kde nás dohnal soumrak. Těžko si představit hezčí místo na přespání, než to, co jsme našli u Staňkovského rybníku. Úzký, několik kilometrů dlouhý rybník, sevřený smrkovým lesem, vypadá spíš jako severské jezero než rybářské dílo. Při prosincových výpravách je dobré mít v zásobě dostatek historek na večer, protože v šest hodin je tma jako v pytli. Čas strávený ve spacáku je tak možná delší, než čas na kole. Což nemusí být nutně nepříjemné, že? Protože kdy se to zase poštěstí.
Good Night 2020 Campout
Good Night 2020 Campout
Večerní vichřice vymetla na ráno oblohu, takže přes noc taky pořádně přituhlo. První sluneční paprsky ale dávaly tušit start do pěkného dne. Po dostatečné porci horkých nápojů jsme směle zamířili k řece. Kolem poledne byla naše kola pevně připoutaná na přídích packraftů a mohli jsme se spustit po vodě zpět na sever. Lužnice patří v sezoně k našim nejvytíženějším řekám, ovšem teď koncem prosince jsme ji měli sami pro sebe. Atmosféra na líně meandrující řece byla docela dobrodružná. S jistou dávkou představivosti vypadají meandry Lužnice divoce a opuštěně. K dobrodružné povaze přispěly i popadané stromy, které bylo nutné obcházet a přenášet tak naložené packrafty po zamrzlých močálech. Brzký soumrak nás po pár hodinách pádlování z vody zase vytáhl. K našemu štěstí to bylo u parádního tábořiště nad řekou.
Good Night 2020 Campout
Good Night 2020 Campout
Good Night 2020 Campout
Good Night 2020 Campout
Good Night 2020 Campout

Následujícího rána jsme po urputném boji nalámali zmrzlé vodácké vybavení zpět do brašen a batohů a vyrazili na poslední část trasy. Po širokých cestách a po hrázích desítek rybníků cesta zase pěkně “odsejpala”. Technické traily se tu asi hledají hůř, ale opravdu jsem byl nadšený z množství a kvality hezkých štěrkových cest, po kterých jsme se dojeli zpět do Veselí n. L.

Byl to parádní zimní trip, v hodně uvolněném tempu. No stress, užít si zimu venku, podívat se na nějaké nové místo, trochu se projet, trochu zapádlovat, uvařit si na vařiči a poválet se ve spacáku. Myslím, to byla důstojná tečka za jinak v celku idiotským rokem.

Do výzvy Good Night 2020 Campout se zapojily stovky, možná tisíce lidí z celého světa. Na krátké příběhy vítězů fotosoutěže se můžete podívat zde

SHARE

support:
inzerce inzerce