Jan Žďánský 27. 3. 2018

Při plánování zimního přejezdu největší evropské náhorní plošiny jsem ani tak neřešil kudy a kam, protože to se může během cesty několikrát změnit, ale především co s sebou. S tím souvisela hned další otázka, kam to dám?

Při plánování zimního přejezdu největší evropské náhorní plošiny jsem ani tak neřešil kudy a kam, protože to se může během cesty několikrát změnit, ale především co s sebou. S tím souvisela hned další otázka, kam to dám?

Naštěstí se mi během několika krátkých výletů po českých horách podařilo vyzkoušet ty nejdůležitější věci, což mi nakonec plánování dost usnadnilo. Hardangervidda dokáže nabídnout tu nejkrásnější zimní scenérii, jakou si dokážete představit. Stejně tak dokáže poskytnout ten nejsyrovější zimní zážitek v životě. Sněhové vichřice, prudké poklesy teplot hluboko bod nulu, návaly sněhu a neutichající vítr jsou neodmyslitelnou součástí života na plošině. Přesto, že pevně doufám v týden stabilního počasí, počítat musím i s tou nejhorší sibérií.

Jedu, jak jinak, než na mém oceláku Surly Pugsley (2×10) s pneumatikami Schwalbe Jumbo Jim 4,4. Veškeré vybavení a jídlo je uložené v brašnách Acepac. V rámci testování vezu nové prototypy předního a zadního harnessu a rámovku, kterou mi pro tuhle akci ušili taky v Acepacu. O ruce v teple se mi postarají pogies Orgoň bags.

U vybavení jsem se snažil poctivě očesat vše, co šlo, proto mě celková váha moc nepotěšila. Nemusím to řešit úplně na krev, protože nezávodím, ale místa není nazbyt. Asi největší úspory hmotnosti jsem dosáhl u stanu. Tunel byl na takovou akci jasnou volbou. Tatonka Kiruna je už sama osobně hodně lehký čtyřsezonní stan. Vyjmutím vnitřního stanu se mi ale za cenu menšího pohodlí podařilo dosáhnout fantastické hmotnosti. Hodně dlouho jsem řešil volbu kolíků. Vítr na plošině je vražedný, proto je nutné stan vždy špičkově zakotvit a ještě nejlépe zakopat do sněhu. Vzhledem k tomu, že sníh bude tvrdý, jsem nakonec došel k lehkým plastovým kolíkům o délce 30cm, které naplocho zahrabu do sněhu jako sněhovou kotvu. S kotvením ve sněhu souvisí i sněhová lopata. Nad tou jsem polemizoval snad nejdéle, ale podmínky na Hardangerviddě jsou velice specifické a stan bude nutné vždy pořádně zakopat, takže beru i lopatu. V její prospěch výrazně promluvil i fakt, že jí použiji jako stativ. Skladba dvou pěnových karimatek se mi dostatečně osvědčila, proto sázím na jistotu. Další z testovaných věcí je nový zimní spacák Warmpeace Solitaire 1000. Kilo husího peří o plnivosti 700cuinů je plně dostačující izolace, navíc s pěknou hmotností.

Jako ochranu před povětrnostními vlivy mám komplet Pinguin Stratos z třívrstvého laminátu. Stratos mi v českých horách funguje dobře. Dostatek kapes a dlouhé větrací zipy splňují mé fatbikové potřeby na maximum. Vzhledem k tomu, že ve stejném oblečení strávím celý týden, budu na těle vrstvit Merino. Nohy v teple mi udrží můj vlastní koncept sněhulí, složený z převlečných bot Neos Overshoe Adventurer a plstěných vložek Sorel. Před potem boty chráním s pomocí Rab VB Socks. Takto poskládaná ochrana nohou se mi osvědčila na 100% a od doby, co jí používám, jsem ani jednou nezažil náznak studených nohou. Na druhou stranu musí mrznout, jinak se v tom upeču.

Vymýšlel jsem různé možnosti, jak vyřešit set na vaření. Především jsem se snažil vymyslet to nejlehčí řešení s největším účinkem a ideálně otestovat něco nového. Původně padla volba na plyn a samostatně stojící vařič v kombinaci s hrncem s tepelným výměníkem. Váha dobrá, ale plynové kartuše mi nejsou vůbec sympatické a navíc by zabraly dost místa. Další varianta byla ultralight styl, takže titanový hrnec a tekutý líh. Kdybych měl možnost nabírat tekoucí vodu a teploty neměly klesnout pod -10°C, tak bych to tak udělal. Ale vzhledem k tomu, že každou kapku vody budu muset roztavit ze sněhu a nechci nic riskovat, rozhodl jsem se nakonec pro svůj léty osvědčený benzíňák Primus Omnifuel a k němu hrnec s tepelným výměníkem Pinguin Quadri X. Je to sice ta úplně nejtěžší varianta, ale poskytuje velký výkon na tavení sněhu a palivo můžu vézt bez problémů v košíku mimo brašny. Díky úspoře tepelného výměníku počítám, že mi na šest dní bude stačit 1l paliva. Pinguin QuadriX je patrně největší hrnec, který jsem schopen nacpat do rámové brašny. Abych srazil váhu na nejnutnější minimum, neberu originál pokličku, ale jen víko z alobalu vlastí výroby. Objem 1,7L je podle mě na zimu ideální. Každé nové vaření totiž stojí spoustu času a hlavně paliva. Proto stojí za to mít větší hrnec a z jedné dávky vytěžit co nejvíc (např. 1.7l =1l termoska + 0,3l večeře + 0,2l čaj a ještě zbude případně základ na další tavení). Já s sebou ale beru jen malou 0,5 litrovou termosku na polévku. Pitný režim budu doplňovat teplým ionťákem z rezervoáru na zádech. Systém s běžeckou vestou na první vrstvě pod zbytkem oblečení zkouším úplně poprvé. Mám trochu obavy z pocení, ale za zkoušku to stojí.

Níže naleznete kompletní seznam vybavení, které s sebou povezu, včetně oblečení, ve kterém budu vyrážet. Bohužel fotky jsem nějak nezvládl pořídit.

Hardangervidda gear list Hmotnost (g)
Oblečení startovní
Pinguin Stratos bunda 660
Pinguin Stratos kalhoty 648
Merino trenky 68
Merino spodky 160g/m2 174
Merino dl rukáv 160g/m2 178
Merino dl rukáv 200g/m2 156
Ponožky Sensor Expedition merino 70
Parotěsné ponožky Rab VB Socks 60
Rukavice Hirzl Thermo 88
Kulich 46
Běžecká vesta Pinguin + 2l rezervoár 410
Boty Neos Overshoe Adventurer + vložka Sorel 1740
 Celkem 4298
Brašny
Oblečení
Péřovka Millet Kamet 634
Palčáky Mountain Hardwear 198
Merino dl. rukáv 235g/m2 344
Merino spodky 200g/m2 260
Šátek tunel 34
Ponožky Sensor treking 64
Lyž. brýle 112
Sl. brýle 36
 Celkem 1682
Spaní
Tatonka Kiruna vnější stan + tyčky 1240
Plast. kolíky Easy Camp Sand peg 12ks 386
Thermarest RidgeRest L zúžená na 55cm 578
Thermarest ZLite zkrácená na 117cm 264
Warmpeace Solitaire 1000 bez obalu 1569
 Celkem 4037
Vaření
Primus Omnifuel + pumpa + obal + klíč 522
Lahev 0,6l + palivo 564
PET 0.4l + palivo 346
hrmec Pinguin QuadriX bez pokličky 228
Závětří 30
Křesadlo + 2 zapalovače 60
Termoska 0.5L 338
Hrnek 46
Lžíce 10
 Celkem 2026
Nářadí a díly
Balckburn Wayside 200
Lezyne Pressure Drive 140
Duše 344
Lopata MSR Responder 636
 Celkem 1320
Elektronika
Fujifilm x100t 444
Sony Xperia Z2 194
Fenix HL55 172
Goal Zero Flip 30 2ks 396
GoPro + příslušenství 350
 Celkem 1516
Lékárna
Nůžky, naplasti, obinadlo 80
Drobnosti
Mapa 86
Kompas 60
Toaletak, kartáček, šňůra 3mm 50
 Celkem 276
Brašny celkem 10857
SHARE

support:
inzerce inzerce