Jan Žďánský 3. 5. 2020

Kokořínsko je krajem skal, lesů, úzkých pěšin a hlubokých roklí. A mezi tím vším nabízí skvělý terén pro horské kolo.

Kokořínsko je krajem skal, lesů, úzkých pěšin a hlubokých roklí. A mezi tím vším nabízí skvělý terén pro horské kolo.

Už delší dobu se mi hlavou honila myšlenka, že každý pořádný bikepacker by přece měl mít na své domácí půdě minimálně jednu trasu spojující to nejlepší a nejoblíbenější, co mu okolí nabízí. Takovou dvoudenku, na kterou by bez váhání pozval dalšího bikera, nebo s jistotou doporučil známému. A protože mám to štěstí, že za svůj bikerský dvorek mohu považovat unikátní kout české krajiny zvaný Kokořínsko, rozhodl jsem se zamést nejprve před vlastním prahem a vytvořit takovou trasu právě tam.

Kromě známého Kokořínského dolu trasa vede i odlehlejšímy kouty, kde jen stěží potkáte člověka. Snahou bylo co možná nejvíce udržet singletrailový charakter trasy a nebojím se říct, že se cestou nasčítá několik desítek kilometrů singlů. Z kulturního hlediska se trasa přímo dotýká dvou stěžejních památek celé oblasti, hradů Kokořín a Houska. I s jejich prohlídkou se dá celá smyčka stihnout za dva dny.

Začátek trasy výrazně těží ze Základního okruhu Kokostezek, projektu, který veřejnosti představil bikový potenciál Kokořínska již před pár lety. Kokostezky mají, oproti tradičním trail centrům, zcela odlišný charakter. Ten by měl být srdci bikepackera výrazně bližší než třeba Rychleby či Trutnov. Jde více o backcountry styl, protože zde nenaleznete žádné značení a ani se nemotáte na jednom kopci. Naopak. Pokud se nevyznáte, čeká vás čtení mapy, navigace, možná nějaká slepá zajížďka a taky si projedete kus Kokořínska.

Technická náročnost nespočívá v dlouhých rozbitých sjezdech, ale v rovnováze na úzkých pěšinách a kořenech, občas okořeněných prudkým sešupem. Vedle technické zdatnosti je potřeba počítat i s fyzickou, respektive silovou stránkou. O prudké výšvihy a neustálé přišlapávání přes další a další hup plný kořenů tu není nouze. Kokořínsko je labyrintem tisíce roklí a podle toho také vypadá výškový profil trasy. K jisté náročnosti přispívá i přístup k vodě, který je především mimo sezonu oddělen delšími úseky.

Berte v potaz, že Kokořínský důl je hojně navštěvovaná oblast a taky fakt, že turisté zde byli dávno před cyklisty. Proto opravdu nedoporučuji si tento výlet naplánovat na letní víkend slibující vymetenou oblohu a 20°C ve stínu. Pokud si chcete užít lesní klid, prázdné cesty a spaní pod hvězdami, obětujte dva dny dovolené a vyrazte v týdnu. Nebo v ne úplně výletním období. Věřte mi. Přesto, že bylo velkou snahou vyhnout se značeným cestám, jsou úseky, kde to jinak nešlo anebo je cesta natolik zábavná, že jsem ji nemohl vynechat. Proto si neodpustím apelovat na slušné chování vůči pěším turistům. Dávejte o sobě včas vědět, usmějte se, pozdravte a poděkujte. Tento přístup funguje a neohrožuje budoucnost cyklistiky v Kokořínsku.

Přístup do oblasti je snadný. Pokud plánujete cestu vlakem, kupte si lístek do zastávky Mšeno (u Mělníka). Když už budete ve Mšeně, nevynechejte kávu v kultovní cukrárně u Živných a Měšťáků přímo na náměstí. Jestli přemýšlíte, kde nechat auto, zkuste se domluvit v kempu ATC Kokořín, přispějete tím na údržbu Kokostezek.

(Z nějakého důvodu se rozcházel záznam trasy a import gpx do Bikemap.net, trasa má reálně necelých 90km)

Singletrail 40%

Lesní cesty 40%

Asfalt 20%

Vzdálenost
86 Km

Převýšení
2000 m

Obtížnost
4 z 5

Dny
2

SHARE
  • 86 Km
  • 2000 m
  • 4 z 5
  • 2

support: