Jan Žďánský 9. 7. 2018

Hydra trail je trasa, kterou dali dohromady litevští bikepackeři, aby mohli uspořádat první unsupported závod v Litvě. Prochází východní částí země od polských hranic na jihu až k lotyšským na severu.

Hydra trail je trasa, kterou dali dohromady litevští bikepackeři, aby mohli uspořádat první unsupported závod v Litvě. Prochází východní částí země od polských hranic na jihu až k lotyšským na severu.

Celá trasa měří bezmála 700 km. Po většinu času sleduje tři litevské řeky Nemunas, Neris a Žeimena, což už dává tušit, jaký bude výškový profil. Kromě luk a smíšených lesů vás zavede i do druhého největšího města Litvy Kaunas a hlavního města Vilnius. Průjezdu města se ale není třeba obávat. Stejně jako v celé Litvě i ve Vilniusu panuje klidná atmosféra a Hydra trail se turistickému centru vyhýbá. Prohlídka památek je tak zcela ve vaší režii.

Nutno říci, že na mé “tour” po Pobaltí jsem neprojel celý Hydra trail, ale jen jeho severní půlku mezi Zarasai a Vilniusem. Z mé komunikace s tvůrci trasy je ale zřejmé, že charakter krajiny se nijak zásadně nemění. Už od prvních kilometrů jsem si říkal, jak obrovskou práci muselo dát pospojovat všechny cesty i sotva patrné stezky v jednu souvislou trasu. A jak dlouho to muselo trvat… Některé odbočky jsou velice snadno přehlédnutelné, takže kontrola GPS je zde opravdu na místě.

 

Litevské lesy si v ničem nezadají s těmi českými a Hydra trail vás jimi provede opravdu důkladně. Trasa se úzkostlivě vyhýbá asfaltu. Naopak na 100% využívá všeho, co Litevská příroda nabízí. Výškový profil je přátelský, mírné kopce se začínají množit až na severu. Oproti estonskému Oandu-Ikla trailu je zásobování mnohem dostupnější. S tábořením je to naopak poněkud horší. Na trase se dají najít volně přístupná tábořiště, ale je jich jenom pár. Nicméně podél řek se vždycky nějaký plácek na přespání najde. Jediné na co je potřeba dávat v Litvě pozor jsou psy. Ti trochu ztrpčují průjezdy kolem samot a vesnic. A rozhodně není od věci oprášit si ruštinu!

Galerie:

Vzdálenost
661 km

Převýšení
3320 m

Obtížnost
2 z 5

Dny
7

SHARE
  • 661 km
  • 3320 m

support:
inzerce inzerce