Dag Raška 28. 2. 2022

Po více jak roce intenzivního používání jsem se dokopal k sepsání recenze na bundu Patagonia Micro Puff Hoody. Popravdě jsem měl v plánu napsat recenzi na brašnu, ale jelikož na nafocení brašny není zrovna příznivé počasí, musel jsem tuto recenzi odsunout v čase a najít si náhradní téma. Nakonec mě to ale nemrzí, protože tahle bunda stojí za sepsání recenze. Jdeme na to.

Po více jak roce intenzivního používání jsem se dokopal k sepsání recenze na bundu Patagonia Micro Puff Hoody. Popravdě jsem měl v plánu napsat recenzi na brašnu, ale jelikož na nafocení brašny není zrovna příznivé počasí, musel jsem tuto recenzi odsunout v čase a najít si náhradní téma. Nakonec mě to ale nemrzí, protože tahle bunda stojí za sepsání recenze. Jdeme na to.
Péřová bunda má své nepopiratelné výhody, je většinou teplá a mnohdy bývá lehce zabalitelná. Ale má i své nevýhody. Jednou z nich je, že není vhodná pro aktivní sporty. Nevím jestli jste někdo měl odvahu vyzkoušet péřovku při nějaké sportovní aktivitě? Já ano. Výsledek byl tragický. Peří se mi v jednotlivých komorách bundy spojilo do cucků a bylo po izolačních vlastnostech a ta práce s vysoušením byla vyživující. Teď si někteří z vás určitě poklepávají na čelo a říkají si, jestli je vůbec možné, že jsem to vyzkoušel. Ano, vyzkoušeno za vás. Musel jsem to vyzkoušet na vlastní kůži, či spíše bundu. Péřovku jsem si brával na cesty vždy na podzim, v zimě a na jaře. Ale pokaždé jako oblečení na večer, nikdy jsem ji nepoužil během dne.
Vše se změnilo loňský rok, kdy jsem zakoupil novinku s názvem Micro Puff Hoody od firmy Patagonia. Nechal jsem se zlákat propagací této novinky, která slibovala úplné zázraky. Jako jsou izolační vlastnosti peří, ale není to peří, lehkost jako peří a není to peří a hlavně hřejivost i při navlhnutí. Ha. Samé sliby, to nemůže být funkční! Nebo to může fungovat?

Ještě než si odpovíme na tuto zásadní otázku, podíváme se na mé neoblíbené popisování materiálů. Svrchním materiálem je Pertex Quantum, který je vodě odolný, větru odolný a má povrchovou úpravu DWR. Jako vnitřní izolace slouží syntetický materiál PlumaFill, který má mít strukturu prachového peří a i stejné vlastnosti. Moc jsem o materiálu PlumaFill nenašel, ale ono je to asi jedno, protože rozhodující je zda to funguje. K zapínání slouží zip YKK, který má zevnitř krycí légu, aby nedocházelo k průniku větru zipem a v horní části je zakončení opatřeno krytkou, aby vás zip neškrábal. Všechny zipy jsou opatřeny poutky pro usnadnění manipulace. Bunda má dvě vnější kapsy na zip a dvě vnitřní kapsy bez zipu. Vnější levá kapsa zároveň slouží ke sbalení bundy a je opatřena poutkem na karabinu. Žádné další doplňky na bundě nenaleznete. V pase, na konci rukávů a na kapuci je bunda opatřena strečovou manžetou. Vše je podřízeno jednoduchosti, praktičnosti a váze. Bunda s kapucí ve velikosti L váží 303 gramů (váženo) a bez kapuce ve stejné velikosti má 253 gramů. Micro Puff Hoody je, zkrátka a jednoduše, minimalistická

Dost bylo keců kolem materiálu a pojďme si odpovědět na tu základní otázku: a hele, fakt to funguje? Funguje! A na jedničku s hvězdičkou. Konec recenze. 

Ano, nějak takhle jednoduše by se to dalo shrnout a klidně bych se pod to podepsal, ale vy chcete určitě vědět víc. 

Hned první co mě překvapilo, mile, je teplotní komfort. Bunda hřeje téměř okamžitě po obléknutí a zapnutí. V podzimních a jarních teplotách jsem si bohatě vystačil s bundou a tričkem s dlouhým rukávem. Víc nebylo potřeba oblékat. Jednalo se o teploty do nuly, ale předem upozorňuji, že to je můj subjektivní dojem. Každý to máme nastavené jinak. 

V zimním období jsem přidal pouze jednu vrstvu a tou byla většinou teplá mikina (Polartec nebo R1). Bunda opravdu neprofoukne a výborně hřejí i kapsy. Vnitřní kapsy jsem používal na uschování rukavic nebo šátku, které pak máte příjemně zahřáté. Takže izolační vlastnosti jsou vynikající. A jak je to s odváděním potu? Jsem zvyklý v zimním období pravidelně odvětrávat. V prudkých výjezdech se vždy snažím tělo co nejvíce schladit. Sundávám pokrývku hlavy a rozepínám jednotlivé vrstvy oblečení. Přesto se mi mnohdy stalo, že jsem jaksi na tento způsob regulace zapomněl, většinou když už jsem věděl, že se blížím k domovu. Když se mi to stalo poprvé byl jsem zaskočen, že bunda po svlečení byla úplně mokrá, ale přesto hřála a já jsem ani při sjezdech neměl pocit chladu.

Absolutně tuto vlastnost nechápu a pokud by byl mezi čtenáři odborník na tyto izolační materiály, budu jedině rád, když napíše do komentáře. Další kladnou zkušenost s izolací jsem udělal letos při první zimní návštěvě Jizerských hor, kdy nás zaskočilo sněžení spojené s ledovým větrem a opět Micro Puff nezklamal. Naopak i v těchto podmínkách jsem v určitých pasážích měl pocit, že se upeču a musel jsem odvětrávat. 

Na jaře a na podzim využívám bundu především večer po ukončení jízdy. Zde bych rád upozornil na jedno nebezpečí a tím je oheň. Bunda si s ohněm nerozumí a to ani trochu. Stačí malinká jiskra od ohně a díra v bundě je na světě. Ale to je úděl Pertexu a vůbec téměř všech umělých materiálů.  Takže pokud chce člověk u ohně posedět, tak doporučuji opatrnost. První svou Micro Puff Hoody jsem propálil na několika místech a tak byla děravá jako řešeto, ale nikde z ní nic nelezlo a na izolačních vlastnostech se to neprojevilo. Utrpěla pouze estetická stránka. 

Kapuce přiléhá perfektně, akorát cyklistická přilba se pod ní rozhodně nevejde. Voděodolnost je slušná. Bez problémů se vypořádá s jemným mrholením, ale ani v případě, že nenadále zmoknete, nemusíte mít strach, že by jste trpěli zimou. Bunda stále hřeje a i docela rychle vysychá.

Patagonia Micro Puff Hoody se stala nezbytnou součástí mého šatníku a nosím ji, kromě léta, neustále. Cena není z nejnižších, ale investice se určitě vyplatí. I vzhledem k doživotní záruce. O tom, že jsou opět použity recyklované materiály a Fair Trade se ani zmiňovat nebudu, to už k firmě Patagonia patří.

Poznámka pod čarou: v posledních pár týdnech se nám v republice několikrát vyskytla vichřice a v tu chvíli jsem byl velice překvapený větru odolností. Bunda perfektně drží tepelný komfort.

Pozitiva
  • izolační schopnosti
  • skutečně hřeje i mokrá
  • minimalismus a sbalitelnost
Negativa
  • nutnost částečného rozepnutí zipu při nasazovaní kapuce (asi mám velkou hlavu)

Cena
6.100,- Kč

Hmotnost
303 g

Rozměry
L

Materiál
Pertex, PlumaFill

SHARE
  • 6.100,- Kč
  • 303 g
  • L
  • Pertex, PlumaFill

support:
inzerce inzerce