Dag Raška 14. 11. 2022

Do této recenze se mi, popravdě, zrovna moc nechtělo. Za poslední období jsem podsedlových brašen otestoval víc než dost a na Ortlieb byl u nás, vždy specialista kolega. Nakonec jsem se přeci jen nechal ukecat. A s odstupem času musím říct, že toho nelituji. Vyzkoušet se má vše.

Do této recenze se mi, popravdě, zrovna moc nechtělo. Za poslední období jsem podsedlových brašen otestoval víc než dost a na Ortlieb byl u nás, vždy specialista kolega. Nakonec jsem se přeci jen nechal ukecat. A s odstupem času musím říct, že toho nelituji. Vyzkoušet se má vše.

Naštěstí mám o jednu část recenze méně. Díky kolegovu článku o řídítkové brašně, mimochodem na gravel absolutně ideální, to mám snažší o popis materiálu. Brašna je totiž vyrobena z totožného materiálu jako Handlebar Pack QR a tím je kombinace plastu a nylonu s PU záměrem. Tudíž je brašna, jak jinak u značky Orlieb, nepromokavá.

Čím se ale liší od jiných podsedlových brašen, je systém uchycení. Jo, najdete tady suchý zip na sedlovku, ale ten spíše slouží jako taková pojistka upevnění, protože ta největší změna se nachází na vrchní části brašny. A tou změnou je plastový držák s posuvnými zámky. Na první pohled se to jeví jako zbytečná složitost, ale po jednom shlédnutí instruktážního videa na stránkách výrobce, jsme rychle vše pochopil a přidělání brašny bylo dílem okamžiku. Na co vás, ale hned upozorním je skutečnost, že brašna není vhodná pro karbonové sedlovky a ani na karbonová sedla bych ji nedoporučil. Posuvné zámky jsou zajištěny čtyřmi šrouby, které je nutné před montáži povolit. Poté opřete plastovou opěrkou o sedlovku, nastavíte si zámky do správné polohy, opatrně brašnu sundáte, šrouby dotáhnete a hotovo. Ne tak docela, samozřejmě že brašnu s dotaženými zámky nasadíte zpět, zámky pohybem dolů zacvaknete, popruhy dotáhnete, zajistíte suchým zipem za sedlovku a teprve teď máte hotovo a můžete se pustit do plnění brašny. Plnění brašny je díky velkému vstupnímu otvoru opravdu komfortní a snadné. Jenom pozor na jednu věc. Na dně brašny se ve v její vrchní části nachází plastový protikus k vrchnímu upínacímu systému a ten není nijak k samotné materiálu brašny přidělán. Doporučuji dát si při balení velký pozor, kam náklad cpete. Já jsem si svou neopatrností a díky své uspěchanosti natrhnul primaloftovou bundu (naštěstí to byla má nejstarší bunda, ale i tak mě to dost naštvalo).

Objem třinácti litrů je více než dostačující a mě se jí ani jednou nepodařilo zcela naplnit. Uzavření probíhá klasickým rolováním (minimálně třikrát z důvodu zajištění nepromokavosti), při rolování si nezapomeňte otevřít ventil, který je opatřen poutkem pro lepší vytažení a díky němuž dojde k vypuštění přebytečného vzduchu z brašny. Po zarolování konce k sobě přicvaknete, zavřete zatlačením ventil, dotáhnete vnější kompresní popruhy a máte hotovo. Sakra, zase máte, skoro hotovo. Ještě zaháknete pomocí G přezky poslední popruh, který vede v ose brašny, utáhnete, zajistíte a teď máte již opravdu hotovo. Brašna jde z vrchní části vybavena ještě pružným popruhem, pod který lze vložit třeba bundu. Popruh je klasický, stahovací. A mně se pod něj podařilo dostat i náhradní boty. Ve spodní části najdete plastovou výztuhu, která vám nejdříve přijde zbytečná, ale není. Čtěte dál a dozvíte se proč tam je. Brašna je vybavena reflexními prvky, které jsou v případě Ortliebu, v noci doslova a do písmene oslňující. Vězte, že nebudete chtít jet v noci za někým s brašnou Ortlieb a ještě si na něj svítit. Reflexní prvky vám vypálí sítnici. Spodní část je i vybavena držáky pro zadní osvětlení. 

A jak se s brašnou jezdí. Na jedničku! Díky systému uchycení se vám nikde nic nekývá a brašna je excelentně stabilní. Jediné čeho bych se možná obával je případný pád a to jak dopadne plastové uchycení. Řekl bych, že plastová část má v sobě příměs skelného vlákna a tak by to musel být velký pád, ale jeden nikdy neví. Nezkoušel jsem a tak nemohu posoudit. Překvapující je i váha brašny, která je 630 gramů (váženo) a to se mi nezdá zrovna moc. 

Teď bych se rád věnoval nepromokavosti. Brašnu jsem používal téměř čtvrt roku a pouze v jednom případě se mi stalo, že jsem v brašně nalezl trochu vody. Bylo to při cestě na bikepackingový sraz v jižních Čechách. Pravdou je, že v ten den nevydržela ani jedna brašna, kterou jsem na kole vezl. Liják to byl neskutečný a hlavně šest hodin trvající. Osobně si myslím, že problémem nebyl materiál brašny, který je skutečně nepromokavý, ale problémem bylo rolování podsedlovky. Co tím myslím? Ortlieb doporučuje rolovat brašnu směrem nahoru, což je úplný opak toho co je zvykem u jiných výrobců. Mám dojem, že právě díky tomuto směru rolování se do brašny voda dostala. Při jiné cestě v dešti jsem směr rolování otočil a po dojezdu byl vnitřek naprosto suchý. Ale liják nebyl, tak vydatný a cesta nebyla dlouhá. Také existuje možnost, i když minimální, že jsem nezavřel ventil, o čemž dost pochybuji. 

A teď ještě jedna věc. Vrátíme se ke spodní výztuze. Ta totiž na brašně není jen tak pro parádu, není tam ani jako lapač nečistot. Důvod je jednoduchý. Brašna je totiž určena i pro použití na teleskopické sedlovky. Součástí balení je adaptér na teleskop. A popravdě musím přiznat, že je to jeden s nejlepších adaptérů, který mi prošel rukama. Adaptér je vhodný na jakýkoliv průměr teleskopu a to díky přibaleným vložkám. Takže si stačí vybrat dle konkrétního průměru, vložkou vložíte do adaptérů a jednoduše nacvaknete na teleskop, utáhnete dva šrouby a je hotovo. Suchý zip na adaptér bezvadně pasuje, nikam se neposouvá a drží na svém místě. Ano, přijdete zhruba o dva a půl centimetru zdvihu, ale alespoň nějaký zdvih máte. A právě proto je zde na spodní části výztuha, která slouží k ochraně brašny pro případně škrtání podsedlovky v náročném terénu. Zde bych ještě krátce zmínil způsob uchycení na sedlo. Tím, že je celý systém posuvný, můžete jednoduše sklopit brašnu do téměř vodorovné polohy a omezit tak škrtání brašny o zadní kolo. Dost dobré a užitečné. 

Co říci závěrem k Ortlieb Seat-Pack QR? Za cenu 4.090,-Kč získáte vlastně dvě brašny v jedné. Na normální sedlovku a na teleskop. Získáte brašnu s dostačujícím objemem, s velkým vstupem a ještě perfektně zpracovanou. Ano, někomu se může zdát systém uchycení zbytečně komplikovaný a nadbytečný, ale Ortlieb není jediný kdo se v poslední době vydává tímto směrem a pouze čas ukáže zda je to směr správný. 

Pozitiva
  • zpracování
  • velký vstupní otvor
  • možnost i na teleskop
Negativa
  • složitější montáž
  • nevhodné pro karbonové sedlovky

Cena
4.090,- Kč

Hmotnost
630 g

Rozměry
13 l

SHARE
  • 4.090,- Kč
  • 630 g
  • 13 l

support: