Dag Raška 13. 4. 2016

Po poměrně dlouhé době si vám dovolujeme přinést další recenzi z oblasti oblečeni. Jak jste si asi všimli, tak já patřím k milovníkům a příznivcům značky Patagonia, se kterou jsem se seznámil před lety, ještě v době mého lezení, a od té doby jsem jejím příznivcem.

Po poměrně dlouhé době si vám dovolujeme přinést další recenzi z oblasti oblečeni. Jak jste si asi všimli, tak já patřím k milovníkům a příznivcům značky Patagonia, se kterou jsem se seznámil před lety, ještě v době mého lezení, a od té doby jsem jejím příznivcem.

V dnešní recenzi vám představím bundu, která patří k mým nejoblíbenějším a nejčastěji baleným na mé cesty. Jedná se o lehkou a především sbalitelnou bundu Alpine Houdini Jacket.

Jak již bývá naším zvykem, začneme oblíbeným tématem a tím je materiálové složení. Bunda je vyrobena ze 100% nylon ripstopu s voděodolnou, ale prodyšnou membránou a navíc ještě DWR konečnou úpravou. Voděodolnost je udávána výrobcem v hodnotě 10.000mm vodního sloupce. Patagonie píše, že Houdini slouží především jako rychlá ochrana před nečekanou bouří, lijákem či větrem.

No dobrá, tak se jí podíváme na zoubek a zjistíme, co je na tom všem pravdy. Jak vypadá? V jednoduchosti je krása a tak na této bundě nenajdete žádné ozdůbky, dokonce na zipu od YKK je místo klasického kovového či plastového táhla šňůrka, kapsy by jste také hledali marně neboť je tu pouze jedna vnitřní. Do ní se vám vejde telefon, peněženka či jiné drobnosti, které potřebujete v případě nepřízně počasí ochránit. Na této kapse je oboustranný zip, protože zároveň slouží k sbalení bundy. Jedinými doplňky jsou tak pouze stahování kapuce, stahování v pase a pak již pouze logo Patagonia.

Překvapilo mě, jak je bunda lehká, skoro jako by průhledná a to ve mně na první dojem příliš důvěry nevyvolalo. Ale přesně jen do té chvíle, kdy nastala situace, že jsem ji poprvé použil. Stalo se mi to na podzim, kdy došlo k náhlé změně počasí, prudce se ochladilo a začal foukat silný vítr. Na sobě jsem měl pouze merino triko a fleecku. Po oblečení bundy jsem velice rychle cítil, že se teplo drží uvnitř, nedocházelo tak k jeho úniku a absolutně neprofoukla. Po nasazení a stažení kapuce jsem měl i skvěle chráněnou hlavu a mírný kšilt na ní mi i částečně chránil oči. Zde mám jednu výtku. Bohužel, pokud tedy máte větší hlavu, nelze kapuci nasadit bez rozepnutí u krku. Co se týká voděodolnosti, tak se mi ještě nestalo, že by bunda promokla. Testoval jsem ji i v prudkých deštích a nikdy ani kapka dovnitř. Jiná věc je, ale výše zmiňovaná prodyšnost. Jelikož se potím poněkud více, tak musím konstatovat, že sice donitř se nedostane ani kapka, ale po nějaké chvíli fyzické námahy se nedostaly ven ani kapky potu a tak jsem byl sice v teple, ale současně jako v pařníku. Toto jsem vyřešil tak, že reguluji odvod tepla mírným rozepnutím nebo snížením fyzické námahy. Pak je vše tak, jak má být. Co velice oceňuji je sbalitelnost do vnitřní kapsy. Nejdříve si řeknete, že to není možné sbalit bundu do tak malé kapsy, ale ono to jde snadno a rychle. Po sbalení vznikne malý úhledný balíček ve tvaru trojúhelníku, který je opatřen i poutkem na karabinku. Já tam sice žádnou karabinku nemám, ale poutko využívám na připnutí k brašně.

Trošku mě štve, že kapsa je pouze vnitřní a v případě, že do ní potřebujete cokoliv dát nebo vyndat, tak vám nezbude nic jiného, než si bundu rozepnout a zase zapnout.

Po roce používání, a to intezivního, Houdini nejeví žádné známky opotřebení a ani po několikerém vyprání nepozoruji ztrátu funkčnosti.

Bunda je nabízena v několika barevných variantách a v současné době se objevily i Houdini kalhoty, bohužel ty se nám do rukou (nebo spíše na nohy) ještě nedostaly.

Pro toho, kdo hledá kvalitní kus oblečení, je Patagonia Alpine Houdini Jacket dobrou volbou.

Chtěl jsem vám zde uvést cenu, ale bohužel jsem narazil na problém velkého cenového rozpětí. Cena se pohybuje od 2.300,- Kč do 4.900,-Kč a to je dost velký rozsah.

Pozitiva

snadná sbalitelnost

extrémní odolnost vůči počasí

v zabaleném stavu poutko na přichycení

kšilt na kapuci

nízká váha – 180g velikost M

Negativa

v případě, že se více potíte, tak prodyšnost

pro mě vnitřní kapsa

velký rozsah pořizovací ceny

Cena
4.900,- Kč

Hmotnost
180 g

SHARE
  • 4.900,- Kč
  • 180 g

support: