Dag Raška 29. 3. 2016

Pokud hledáte ultra lehkou a především objemově velkou brašnu pro svá cestovní dobrodružství tak zbystřete a věnujte patřičnou pozornost následujícím řádkům.

Pokud hledáte ultra lehkou a především objemově velkou brašnu pro svá cestovní dobrodružství tak zbystřete a věnujte patřičnou pozornost následujícím řádkům.

Anglická firma Apidura patří k předním evropským výrobcům beznosičových brašen a v jejich výrobním programu naleznete vše potřebné pro bikepacking. Já měl tu možnost rok testovat zadní podsedlovou brašnu o celkovém objemu 17 litrů, dále jsou ještě vyráběny velikosti 14 a 11 litrů.

Brašna je vyrobena z materiálu Polyant VX21, který je extrémně odolný, lehký a nepromokavý. Ze spodní části je brašna vyztužena materiálem hypalon, který se vyznačuje značnou odolností proti oděru. Za rok intenzivního užívání jsem na brašně nezaznamenal jakékoliv poškození a jedinou změnou je její zašpinění a cestovní patina. To je zapříčiněno tím, že Polyant není doporučeno prát a tak v mém případě probíhá údržba pouze mokrým hadříkem a kartáčkem.

Uchycení je naprosto standardní. To znamená dva pogumované popruhy se suchým zipem a dvě přezky na ližiny sedla. Právě přezky se poněkud hůře protahují pod sedlem, ale na druhou stranu drží velice pevně. Pak již jenom zabalit, zarolovat, zapnout zbylé dvě přezky, dotáhnout a vyrazit.

Uvnitř brašny se nachází ještě vnitřní malá kapsa na dně kapsy, ta je opatřena suchým zipem a dá se do ní bez problémů vložit náhradní duše, pumpička, lepení, nářadí a pár dalších drobností. Sedmnácti litrový objem vám dává spoustu místa a výhodou je právě možnost zarolování zavírání, takže lze zabalit i pár věcí a přitom po utažení brašny tato působí velice drobně. Podsedlovka má občas tendenci se pod sedlem kývat a tak je potřeba, především při jízdě v terénu, občas popruhy dotáhnout, ale to je problém téměř většiny podsedlovek tohoto typu. Z vrchní části je ještě umístěný stahovací gumicuk kam jednoduše upnete boty, přilbu, bundu nebo jiný potřebný předmět. Ale především je tento popruh z vrchní části brašny a tak nehrozí ušpinění upnutých věcí a za to patří Apiduře velký dík. Osobně tento popruh velice často využívám a nedám na něj dopustit. Dále určitě oceníte dva držáky na blikačku či světlo a proč dva? Z praktických důvodů, a tou je naplněnost brašny, když jí máte plnou použijete první držák, a když ji vezete poloprázdnou tak druhý. Chytré a praktické. Podsedlovka disponuje decentními reflexními prvky, které při osvětlení plní svůj účel.

Nyní trocha subjektivní kritiky. Uvítal bych ještě vnitřní stahovací popruh, kterým bych upevnil věci, které potřebuji na večer neb při mém nepořádném napěchování brašny jsem občas vytáhnul s nepromokem i pár dalších věcí, ale také za to může třeba pouze má lenost. Ještě bych zmínil uvedenou voděodolnost. V případě, že vás zastihne krátká přeháňka či pouhé mrholení je vše v pořádku, brašna bez problémů vydrží a žádnou vlhkost dovnitř nepropustí. Problém nastane ve chvíli vytrvalého deště (někteří budou argumentovat, že v lijáku se nejezdí) a nebo, což je horší, když jedete po velice mokré cestě. Pak se mi parkrát stalo, že se mi do brašny vlhkost dostala a některé kusy oblečení, především ty uložené na dně, byly lehce mokré. Ale i to se dá řešit. Když vím, že jedu na delší dobu a nejsem si jist počasím, tak důležité věci zabalím pro jistotu do igelitových sáčků a je po problému. Tato nepříjemná vlastnost není způsobena použitým materiálem VX21, ale tím, že Apidura u těchto brašen nepoužívá lepené švy.

A co dále? Již absolutně nic. Brašna je perfektně ušitá, je na svůj objem extrémně lehká (ve velikosti 17 litrů váží pouhých 400g), snadno se přidělá, drží a hlavně je ohromně variabilní.

Pro koho je určena? Vzhledem k možnosti výběru ze třech velikostí si zde vybere opravdu každý jezdec, ale pečlivě volte objem. Gramaři půjdou do nejmenší a ti co mají rádi na svých cestách pohodlí budou zase brát největší. V současné době se objevila u Apidury i novinka v podobě nepromokavé podsedlové brašny o velikosti 9 litrů, konstrukce je úplně stejná leč výběr z velikostí zatím není.

Dotazy či připomínky nám pište do diskuze, rádi na ně odpovíme, já jdu balit a vyrazit na cesty.

 

Pozitiva

váha

výběr z velikostí

kvalita zpracování

stahovací popruh z vrchu

poutka na světlo

vnitřní kapsa

Negativa

pouze voděodolná díky nepodlepeným švům

není vnitřní stahovací popruh

Cena
3.000,- Kč

Hmotnost
400 g

Materiál
Polyant VX21

SHARE
  • 3.000,- Kč
  • 400 g
  • Polyant VX21

support: