Jan Žďánský 7. 4. 2016

Podporujete raději nadšence než velké firmy? Neholdujete objemným zavazadlům? V tom případě by Vás mohly následující řádky zaujmout.

Podporujete raději nadšence než velké firmy? Neholdujete objemným zavazadlům? V tom případě by Vás mohly následující řádky zaujmout.

Vzhledem k tomu, jak početná je česká cyklistická obec ,není žádným překvapením, že se v ní najdou nadšenci, kteří doma mají kromě kola i šicí stroj. Lojza Orgoň, který pod záštitou MTB Legent klubu v Českých Budějovicích šije brašny Orgoň Bags, je právě jeden z nich. I když jsem měl možnost vyzkoušet celou sadu z Lojzovy dílny, v následujících řádcích se budu věnovat prozatím jen podsedlové brašně.

Ta spadá do kategorie těch menších. Maximální objem 10litrů pojme s trochou praxe vše potřebné, obzvlášť pokud si vystačíte s málem. Pokud bazírujete na materiálovém názvosloví tak vězte, že brašna je vyrobena z BETEXINu®ripstop plain 600D/600D/PUR2+HF a KORTEXINu 600D/600D/ULY/280gr s HF. Mě už jde z všemožných názvů v bůhví jakém jazyce hlava kolem. Mnohem důležitější je pro mě fakt, že celé tělo je z odolného ripstop plátna s voděodolným zátěrem. Nejnamáhanější část pod sedlem je vyztužena ještě pevnějším materiálem. Aby brašna lépe držela tvar, je uvnitř vložena lehká plastová výztuha. K výbavě samozřejmě patří gumicuk. Nadprůměrně dlouhý, umístěný na horní straně brašny. Pokud by to bylo z nějakého důvodu málo, je možnost přidat ještě jeden na spodní stranu. Nicméně toho já nejsem zastáncem.

Uchycení je trochu nestandardní. Respektive uchycení pod sedlo. U sedlovky se o vše stará klasicky suchý zip na popruhu. Ten by mohl být silnější. Na jemný materiál se totiž občas sucháč chytne a trochu tahá vlákna. Krátký popruh pro uchycení pod sedlo není na pevno, tak jak je tomu zvykem jinde, ale je volně provlečený jedním ze dvou ok na brašně. To je fajn z hlediska variability, ale docela trest z hlediska montáže. Obzvlášť na úzké sedlo, kde zespoda není mnoho místa. Jelikož jsem měl ve stejné době na testování Ronina, vozil jsem brašnu hlavně na něm. A právě na úzkém sportovním sedle mi proplétání prstů a popruhu, aniž bych ho druhou stranou nevytrhl ven, dávalo docela zabrat. Ale s přibývající praxí jsem na to našel správný grif a dnes už mi to zas takový problém nečiní. Stejně tak jsem trochu zápasil s přezkami. Lojza mě však ujistil, že nové výrazně pevnější a kvalitnější má již na skladě a neváhá je použít.

Co na závěr? Brašna je dobře zpracovaná, ačkoliv pár drobností pro zlepšení se najde. Je ušita v hubenějším dlouhém střihu, což někomu vyhovovat nemusí, někomu zas ano. Osobně mám radost z toho, že se u nás dají sehnat výrobky, které vyrábí jeden člověk doma na stroji. Navíc z materiálů od českých dodavatelů. Takového člověka je radost podpořit a budu jedině rád, když takových bude víc.

Pozitiva
  • vyrobeno v ČR
  • dlouhý gumicuk
  • dvě úrovně uchycení pod sedlo
Negativa
  • nepodlepené švy
  • náročnější montáž

Cena
1700 Kč

Hmotnost
450g

SHARE
  • 1700 Kč
  • 450g

support: