Jan Žďánský 15. 3. 2018

Jestli mám na Rabu něco opravdu rád, tak je to jejich schopnost vyrobit a držet v prodeji i zcela okrajové produkty, které si ročně koupí jen hrstka specialistů. Přesně takovým kouskem jsou parotěsné (vapour barrier) ponožky Rab VB Socks, které se letos staly nedílnou součástí mé zimní výbavy.

Jestli mám na Rabu něco opravdu rád, tak je to jejich schopnost vyrobit a držet v prodeji i zcela okrajové produkty, které si ročně koupí jen hrstka specialistů. Přesně takovým kouskem jsou parotěsné (vapour barrier) ponožky Rab VB Socks, které se letos staly nedílnou součástí mé zimní výbavy.

Abyste zažili onen příslovečný “klid a nohy v teple” jsou samozřejmě zásadní věcí boty. Já sám jsem při hledání zimní fatbikové obuvi dost tápal a proseděl u počítače celé hodiny, aniž bych našel to, co jsem hledal. Došel jsem až k vlastnímu konceptu, který se skládá s převlečné boty Neos Overshoe a vnitřní plstěné vložky Sorel. Výsledkem je úžasně lehká, měkká a teplá bota s rovnou podrážkou, která nijak neomezuje prokrvení chodidla. I toto řešení má své mouchy, ale v zásadě jsem s touto botou velice spokojený.

Pokud máte boty vyřešené ke své spokojenosti a přesto vás trápí studené nohy, stojí za zkoušku použití odpařovací bariéry. O tzv. vapour barrier už jste patrně slyšeli, nebo četli. Pokud ne, jedná se o tenkou zcela neprodyšnou vrstvu přímo na těle nebo hned na první vrstvě, která uzavře veškerou vlhkost a nepustí ji do dalších vrstev. Nejčastěji se parotěsná, nebo chcete li odpařovací bariéra (déle jen VB) používá právě na nohou. Udržet boty a ponožky v suchu je totiž pro zachování tepelného komfortu to nejdůležitější. O to se postará VB vrstva, která zastaví pot hned u nohy a nepustí jí do druhé ponožky a už vůbec ne do boty. Vše tak zůstává bezvadně suché a neztrácí své izolační schopnosti. Boty navíc přes noc nezmrznou na kámen a není problém si je ráno zase pohodlně obout. Pokud vás teď jímá hrůza u představy nohou ponořených po kotníky do vlastního potu, rychle si tuhle představu vyžeňte z hlavy. Takhle to totiž nefunguje. Uvnitř VB ponožky je vlhko. Ale jen vlhko a řekl bych mírné. Uzavřená pokožka totiž po čase přestane produkovat další pot a podmínky uvnitř VB vrstvy zůstávají stejné. Nutno podotknout, že se bavíme o zimě a mírné zátěži. Na běhání do schodů bych si VB ponožky nebral.

Na posledním výletě v Orlických horách jsem ve VB ponožkách byl nonstop od soboty večer do pondělního poledne a v pondělí jsem nohu vytáhl prakticky suchou. Jsou dva způsoby, jak VB fusekle nosit. Přímo na kůži, tak jak to dělám já, nebo přes tenkou ponožku. Každému vyhovuje něco jiného. Na noc je samozřejmě možnost VB vrstvu sundat a obléct si pouze “ty druhé” suché ponožky a užít si pohodlný spánek.

Nejjednodušší a nejrozšířenější možností jak VB vrstvu vyzkoušet je igelitový pytlík. Jak jsem už radil několika kamarádům, “igeliták na nohu, přesto ponožku a bude ti teplo”. To je už hodně starý fígl, neříkám, že ne. Také jsem začínal s igeliťáky, ale mají dvě velké nevýhody. Snadno se roztrhnou, a i když vydrží, tak skladovat si je určitě nebudete. Takže s každou zimní vyjížďkou vyhodíte další dva igelity do koše. To mi celkem vadilo a tak jsem se poohlédl po jiné variantě. Není jich mnoho, ale jedna z nich a snadno dostupná je právě od Rabu.

Rab VB Socks jsou jednoduché ponožky vyrobené ze 70D nylonu. Na chodidle mají jeden podlepený šev, který však není při chůzi vůbec cítit. Nad kotníkem je elastický proužek a zakončené jsou v půlce holeně pruženkou. Materiál je dostatečně robustní na to, aby vydržel pár let. Přesto si hlídejte nehty na nohou. Elastický proužek nad kotníkem nijak neomezuje krevní oběh. Jen pomáhá držet tvar, než si navléknete druhou ponožku. Sice bych se bez něho obešel, ale nijak mi během používání nevadil. Rab VB Socks jsem používal celou zimu k maximální spokojenosti. Určitě nechci tvrdit, že je toto řešení univerzální způsob pro každého, ale minimálně za zkoušku určitě stojí. Pokud se vám osvědčí tak jako mě a nebudete chtít svinit Zem dalším zbytečným odpadem, tak se poohlédněte po Rab VB Socks!

Pozitiva
  • nohy v teple
  • suché boty a ponožky
  • pevný materiál a zpracování
Negativa
  • pro mě žádné

Cena
680 Kč

Hmotnost
60 g

Materiál
Nylon

SHARE
  • 680 Kč
  • 60 g
  • Nylon

support:
inzerce inzerce