Jan Žďánský 30. 6. 2021

Acepac letos přišel s přepracovanou řadou batohů a také s jednou úplně novou ledvinkou. Onyx 5 je prostorná ledvinka v trailovém stylu, která pojme vše na celodenní výpravy, nebo poskytne dodatečný prostor při bikepackingu.

Acepac letos přišel s přepracovanou řadou batohů a také s jednou úplně novou ledvinkou. Onyx 5 je prostorná ledvinka v trailovém stylu, která pojme vše na celodenní výpravy, nebo poskytne dodatečný prostor při bikepackingu.
Onyx 5 je už docela ledvina, protože s objem 5l dosahuje kapacity miniaturního batohu. Ovšem s absencí propocených zad a ramenních popruhů. To byl také jeden z hlavních důvodů, proč jsem se o ni začal zajímat. Dalším důvodem byla vidina lehce dostupné brašny na foťák, která ale nebude připevněná ke kolu a ušetří tak foťák od velké míry vibrací. A i když jsem k tomu byl z počátku velice skeptický, nakonec mě tato varianta začala bavit. Protože abych byl upřímný, už jen slovo “ledvinka” mi je proti srsti. Stereotyp veksláka či trhače lístků s lednivkou na poklopci jakbysmet. Ale v rámci testování jsem tomu dal šanci.
Stejně jako zbytek produkce Acepacu je Onyx 5 vyrobená z Nylonu Robic, Nylonu 6.6 a několika dalších, za mě né moc podstatných materiálů. Na pohled i na dotek jsou materiály dost odolné, takže nějaké ty průlety křovím jsou beze strachu akceptovatelné. Zpracování se tváří stejně spolehlivě, jako u ostatních již osvědčených brašen. K dostání je ve dvou barevných variantách, Black a Gray (testovaná).
Ledvinka je doslova napěchovaná výbavou. Vlastně bych skoro řekl, že by toho mohlo být i méně. Na bederním pásu je na jedné straně kapsa na zip (za tu velký palec hore) a na druhé stahovací kapsa na lahev. Hlavní komora je uvnitř dále rozdělena na kapsu na hydrovak (nechybí vývod pro hadičku), meshový organizér o čtyřech přihrádkách (pokud by si někdo nevěděl rady, má tam i obrázky, co kam patří) a jednu zapínací polstrovanou kapsu. Další kapsa na zip s microfleecem uvnitř je na čelní straně. No a aby těch kapes přeci jen nebylo málo, jsou z venku po stranách hlavní komory další dvě. V jedné z nich je navíc schovaná pláštěnka. Tím ale výčet výbavy  nekončí. Poloprázdná ledvinka se dá taky stáhnout dvěma kompresními popruhy a další dva skryté popruhy na spodní straně se dají použít pro přidělání extra nákladu. Nakonec ještě zmíním reflexní poutka na blikačku a je to snad vše. A opravdu toho není málo, že?
Moje využití Onyxu spočívá povětšinou v tom, že dovnitř naházím telefon, peněženku, nářadí, klíče, nějakou tyčinku, foťák a vyrážím. Foťák mám hned po ruce a opravdu bych řekl, že v ledvině netrpí na otřesy ani zdaleka tak jako na kole. Až při používání jsem také docenil, že mám všechny tyto drobnosti pohromadě a na těle. Takže když zastavím na občerstvovačku, nic nehledám ani neschovávám a všechny cennosti beru automaticky s sebou.
Vlastně jsem se s používáním ledvinky nejvíce sžil teď začátkem léta, kdy jsem si mohl dopřát několik celodenních jízd. Moje denní ježdění většinou představuje buď singlespeed po  Máchově kraji, nebo trail bike po Kokořínsku. V obou případech se snažím neobtěžkávat kolo víc, než je nezbytné, proto mi uložení většiny věcí na těle přišlo vhod. Onyx 5 je navíc dostatečně velký, aby pobral dalších pár věcí na celý den v sedle. To, co jsem si neuměl prvotně vůbec představit, byla jízda s utaženým popruhem přes břicho. I u batohu si totiž nechávám bederák trochu navolno. Ale po krátkém hledání vhodné pozice mě dost překvapilo, že mě to nijak extra neobtěžuje. Na první vyjížďce jsem po čase začal cítit pnutí v bederní oblasti (stejně to mívám i s batohem). Ale odeznělo to a teď už to nemívám. Nevím, jestli jsem si zvykl, nebo našel správnou pozici ledviny na zádech. Jistou nevýhodou nafukovacího objemu Onyxu je výsledná hmotnost. Pokud se utrhnete ze řetězu a nacpete ledvinku do plna, přestává být jízda komfortní. Tedy alespoň pro mě.
Jak jsem zmiňoval na začátku, byl jsem k ježdění s ledvinkou dost skeptický, ale nakonec jsem tomu docela přišel na chuť. Opravdu se mi líbí, že těch pár věcí, co přes den potřebuji, nemusím natřásat v rámovce a mám vše na jednom vcelku bezpečném místě. Obzvlášť s ohledem na focení splnil Onyx 5 má očekávání. Do boční kapsy se mi vejde miniaturní stativ a k foťáku si můžu vzít i nějaký filtr. Při focení sice musím udělat jeden pohyb navíc, abych otočil ledvinu dopředu, ale to zabere asi tři vteřiny.
Pozitiva

Variabilní objem

Spousta kapes

Robustní zpracování

Negativa

Velká kapacita svádí k překládání

Vyšší hmotnost

Cena
1460 Kč

Hmotnost
460g

Rozměry
5L

Materiál
Nylon

SHARE
  • 1460 Kč
  • 460g
  • 5L
  • Nylon

support:
inzerce inzerce