Dag Raška 21. 6. 2021

Před nedávnem jsem psal představení odpruženého představce od firmy Redshift. Chtěl jsem na něj napsat recenzi, jenže je vše jinak. Bohužel jsem zabloudil na webové stránky výrobce a tam jsem našel další zajímavé výrobky. Třeba odpruženou sedlovku, tu ale nechci, Warbird má odpruženou zadní stavbu a tak jsem nechtěl mít zadek moc odpružený. Ale co mě zaujalo, byla jejich řidítka s gripy. Sedl jsem ke konfigurátoru, vše objednal, utratil 200 USD a pak čekal a čekal.

Před nedávnem jsem psal představení odpruženého představce od firmy Redshift. Chtěl jsem na něj napsat recenzi, jenže je vše jinak. Bohužel jsem zabloudil na webové stránky výrobce a tam jsem našel další zajímavé výrobky. Třeba odpruženou sedlovku, tu ale nechci, Warbird má odpruženou zadní stavbu a tak jsem nechtěl mít zadek moc odpružený. Ale co mě zaujalo, byla jejich řidítka s gripy. Sedl jsem ke konfigurátoru, vše objednal, utratil 200 USD a pak čekal a čekal.

Bál jsem se, že se nedoplatím na clu a DPH, když jsem vše platil v amerických dolarech. Jaké bylo mé překvapení, že se nic takového nestalo a jednoho dne zazvonil pošťák (DHL) a předal mi balíček s logem Amazonu. Bez cla a bez DPH. 

A co jsem vlastně objednával a proč se používá při výběru řídítek konfigurátor? Při první volbě řídítek Kitchen Sink si vybíráte mezi klasickými řidítky a řidítky s hrazdou. Hrazda je součástí řídítek a je to vlastně půloblouk. Já jsem volil klasická řidítka, protože 70% času trávím úchopem za páky a zbytek jsem ve spodním nebo úplně vrchním úchopu. Dále si musíte zvolit šířku, zde máte na výběr ve třech velikostech, 44, 47 a 50 centimetrů. Protože mám ramena jako had, říká žena, vzal jsem velikost 47. V další fázi si volíte gripy. Gripy je možné objednat spodní, vrchní anebo oboje. Má volba padla na kompletní vybavení. Jak gripy vypadají? Spodní vypadají jako ergonomické gripy Ergon GP1. Ve spodní části mají oporu pro dlaň, která má sloužit pro pohodlnější úchop a má zabraňovat brnění prstů a mají ulevit únavě předloktí. Vrchní gripy se umisťují do vrchního oblouku a opět jsou to pryžové vložky, které rozšíří opěrnou plochu. A jako poslední krok je volba omotávky. Zde volíte pouze barvu a to šedou nebo černou.

Po rozbalení zavládla u mě v garáži trochu panika. Na první pohled vypadá montáž dosti složitě. Já jsem ještě před obdržením zásilky absolvoval video instruktáž k montáži a vše potřebné jsem si nakoupil, především speciální pásku s kovovým vláknem, zbytečně neb vše potřebné dostanete v balení. Ale jinak musím na rovinu říct, že montáž žádná sranda není a platí zde, dvakrát měř a jednou řež. Opravdu doporučuji před montáží vše pečlivě nastudovat, promyslet, proměřit a připravit. Montáž představce byla procházka rajskou zahradou. Rozhodně montáž neprovádějte ve stojanu, ale mějte kolo na zemi, protože fakt často budete na kolo usedat při hledání optimálního nastavení.
Prvním krokem je pečlivé přichycení bovdenů, pak se vlepí do vrchních gripů oboustranné lepicí pásky. Ještě než gripy nalepíte, vyzkoušejte si jejich pozici a umístění, pak už jenom strhnete ochrannou pásku a gripy nalepíte. Bacha, drží jako přibité a případná změna umístění je sice možná, ale dost pracná. Po nalepení vezmete vyztuženou pásku a každou část gripu touto páskou utáhnete. OK, vrchní část hotova, teď přichází na řadu nečekaně omotávka. Na řídítkách je naštěstí linka, kde máte s omotáváním začít. Nemusíte mít strach z toho, že by omotávka byla krátká, naopak je dlouhá víc než dost. A pozor, součástí dodávky jsou koncovky do řidítek, a nejsou to žádné plastové šmejdy, ale koncovky s rozpěrným šroubem. To kvituji. Když máte omotáno, tak přichází na řadu poslední část montáže a tou je montáž spodních gripů. Do gripů nalejte trochu jarové vody, jinak grip nenasadíte, najdete správnou polohu, utáhnete šroub a máte hotovo. Pokud potřebujete změnit úhel, šroub povolíte, změníte pozici a zase utáhnete. To by bylo k montáži vše a pojďme se vrhnout na mou uživatelskou zkušenost.
Na první pohled působí řidítka včetně gripů na kole dost zvláštně, ale to jim odpustíte ve chvíli, kdy usednete na kolo a řidítka uchopíte do rukou. Jedním slovem komfort. Opora dlaně je v obou úchopech (horním i dolním) naprosto skvělá. Jízda ve spodním úchopu umožňuje jízdu, kdy nemusíte řidítka pevně svírat, ale stačí mít dlaně a ruku o podpůrnou část pouze opřenou. Ano, tento způsob uchopení je možné zvolit na vhodném terénu, jako je asfaltový přejezd, šotolina a podobně hladký povrch. Do náročnějších úseků tento úchop nedoporučuji. Při vjezdu do těžšího terénu stačí pouze grip pevně uchopit a jede se. Nemusíte mít strach, že by vám ruka po gripu sklouzla a to ani v případě, že prší. Materiál gripu je protiskluzový a výborně se chová i za deště. 

Stejně tak vrchní je více než pohodlný a poskytuje dostatečnou oporu. Trochu jsem se obával omotávky, ale obava se ukázala jako lichá. Je příjemně měkká a také protiskluzová. 

Ale největším plusem této sestavy je komfort na dlouhých cestách. S řidítky jsem najezdil více než tisíc pět set kilometrů a nejdelší cesta byla sto sedmdesát kilometrů v jeden den s plně naloženým kolem. S původními řidítky jsem trpěl bolestí zad v oblasti lopatek, nic, co by mi neumožnilo jet, ale přeci jen značně otravná bolest. Přikládal jsem to tomu, že neposiluji zádové svalstvo a mému opotřebení přímo úměrnému věku. Ale není tomu tak. S rodly Redshift v kombinaci s odpruženým představcem tato bolest zcela zmizela a i po více jak stokilometrové jízdě s naloženým kolem jsou má záda naprosto v pořádku, dokonce zmizelo i občasné brnění prstů. A kolem, ani nastavením, to být nemůže, protože jsem Redshift namontoval na svůj primární bikepackingový stroj Salsa Warbird. Představec funguje přesně tak, jak jsem od něj očekával. Pobírá bez problémů všechny otřesy a nijak se nepropadá a ani nekope. Otázkou je, jak dlouho vydrží elastomery a kdy bude potřeba je vyměnit.

Co říct závěrem? V mém případě se jedná o jedno z nejlepších vylepšení mého stroje za hodně, hodně dlouhou dobu. Kombinace Kitchen Sink a odpruženého představce se pro mě ukázala jako výborná investice a vůbec nelituji vynaložených peněz. Dokonce jsem už objednal druhou sadu na ocelový gravel Surly Midnight Special, ale na něj dám pouze řidítka s gripy bez odpruženého představce. Chci ještě udělat srovnání dlouhé jízdy s normálním představcem. 

Za cenu 215 USD (4.515 Kč) si můžete koupit řidítka s gripy a omotávkou, které vám značně zpříjemní jízdu na vašem gravelu a za dalších 160 USD (3.360 Kč) si lze pořídit i představec. Navíc je na řidítka i představec doživotní záruka a v případě přihlášení k odběru novinek, vám bude poskytnuta sleva 10% a to není k zahození. 

Pozitiva
  • komfort jízdy
  • doživotní záruka
Negativa
  • složitější montáž
  • v horku představec lehce vrže

Cena
7.875 Kč komplet

SHARE
  • 7.875 Kč komplet

support:
inzerce inzerce