Dag Raška 8. 11. 2021

Pravidelní čtenáři našeho webu moc dobře vědí, že trpím nutkavou potřebou vlastnit téměř každou novinku od americké firmy Revelate Designs. A nejinak tomu bylo, když se objevila nová podsedlová brašna Spinlock. Avšak to, že to je novinka, nebyl jediný důvod, proč jsem se rozhodl pro koupi této podsedlové brašny. Co bylo tím hlavním důvodem, se dozvíte právě v této recenzi.

Pravidelní čtenáři našeho webu moc dobře vědí, že trpím nutkavou potřebou vlastnit téměř každou novinku od americké firmy Revelate Designs. A nejinak tomu bylo, když se objevila nová podsedlová brašna Spinlock. Avšak to, že to je novinka, nebyl jediný důvod, proč jsem se rozhodl pro koupi této podsedlové brašny. Co bylo tím hlavním důvodem, se dozvíte právě v této recenzi.

O firmě Revelate Designs jsme zde psali již mnohokrát a tak si pro tentokrát její představení odpustím. Akorát zmíním jediné, právě díky této firmě známe bikepacking takový, jaký dnes je.

Na této firmě mě baví především to, že neusnula na vavřínech a snaží se neustále vymýšlet něco nového a inovovat své výrobky.

A nejinak je tomu i u podsedlové brašny Spinlock. V čem spočívá hlavní inovace? V systému uchycení brašny pod sedlo, ale o tom až později v tomto článku, nejdříve se pojďme podívat na materiály, ze kterých je podsedlovka vyrobena. Hlavním materiálem je 210 Denier Rip stop Nylon s dvojitým povlakem TPu. K vyztužení brašny je použit Hypalou a na vrchní části najdete systém uchycení, který je vyroben z nylonu s UV stabilizací s vysokou odolností proti nárazu. 

Ale dost bylo materiálů a nyní se mrkneme detailně na samotnou brašnu. Její objem je 10 litrů a váha 638g, kvalita zpracování je na vysoké úrovni, ale to jsem v případě Revelate Designs již zvyklý. Brašna má klasické rolovací zavírání a k vytlačení přebytečného vzduchu slouží vypouštěcí ventil, to také není žádná novinka. Co už ale novinkou je, je systém uchycení pod sedlo.

Zde se právě nachází největší změna oproti jiným brašnám. Systém se skládá ze dvou částí. Adaptéru, který se namontuje na lyžiny sedla pomocí dvou TORx šroubů, jehož montáž je dílem okamžiku a protikusu, který se nachází na vrchní části brašny. Zní to a vypadá to složitě, ale je to jednoduché. Brašnu nasadíte na adaptér a prostrčíte hliníkovou tyčku, která se nachází na brašně a je k ní přichycena šňůrkou, aby nedošlo k její ztrátě.

Tento systém má dvě výhody. První je, že brašna je neskutečně stabilní a vůbec se nekývá z boku na bok a druhou výhodou je, že si ji můžete jednoduše kdykoliv odepnout a vzít sebou. Prostě je to něco jako harness, akorát v jednom kuse.

Po připnutí brašny k sedlu stačí již pouze navléknout zajišťovací popruhy, stáhnout a připnout suchým zipem k sedlové trubce. Povolení upínacích popruhů je naprosto snadné a to díky očkům, za která stačí zatáhnout a snadno brašnu povolit. Z vrchní části je mol systém, na který lze za pomocí pásek připevnit dodatečný náklad. Ve spodní části brašny je robustní kryt, který chrání samotnou brašnu před ušpiněním či poškozením.

Brašnu jsem s oblibou používal celý letošní rok a jediné, co bych si ji dovolil vytknout, je nekompatibilita se sedly Brooks. Tato sedla mají odlišnou rozteč lyžin a na ně se adaptér přidělat nedá.

Jinak si dovolím říct, že brašna je téměř dokonalá. Mně, kterému vždy vadilo kymácení brašny a pokaždé jsem brašny několikrát denně utahoval, nejvíce vyhovuje stabilita této podsedlovky. Po téměř roce intenzivního používání nelze na Spineocku najít výraznější známky opotřebení či nějakou závadu. Však oni si kluci američtí také nechají za kvalitu řádně zaplatit. Ono 3 900Kč není zrovna drobný peníz. Ale pokud hledáte stabilní podsedlovku s dlouhou životností, tak může být Spinelock pro vás to pravé ořechové.

Pozitiva
  • stabilita
  • nepromokavost
  • provedení
Negativa
  • špatná dostupnost
  • nelze montovat na některá sedla

Cena
3.900 Kč

Hmotnost
640 g

Rozměry
10 l

Materiál
210 Denier Ripstop Nylon

SHARE
  • 3.900 Kč
  • 640 g
  • 10 l
  • 210 Denier Ripstop Nylon

support: