Dag Raška 2. 6. 2016

V případě, že se chystáte na hodně dlouhou cestu, rádi s sebou vezete stan se třemi ložnicemi, máte hodně rodinných příslušníků, kterým vezete na kole vše, co požadují, či máte manželku, která potřebuje na večer několikero večerních šatů, pak tato brašna je určena právě vám.

V případě, že se chystáte na hodně dlouhou cestu, rádi s sebou vezete stan se třemi ložnicemi, máte hodně rodinných příslušníků, kterým vezete na kole vše, co požadují, či máte manželku, která potřebuje na večer několikero večerních šatů, pak tato brašna je určena právě vám.

Teď ale vážně. Řidítková brašna Apidura Regular, o základním objemu 20 litrů, patří k těm největším na trhu. A proč o základními objemu? Protože lze dokoupit kapsu určenou pro všechny řidítkové brašny a ta má úctyhodný objem 5 litrů.

Materiálové složení je stejné, jako u již námi recenzované podsedlové brašny a tak si to pouze krátce shrňme. Hlavním materiálem je nepromokavý Dimension Polyant VX21 v kombinaci s Cordurou 600D. Ta je použita pouze na namáhaných místech. Brašna je šitá a bohužel nemá lepené švy a tak je zde úplně stejný problém jako u podsedlovky. V případě, že ji opravdu nacpete k prasknutí a dostanete se do nečekaného lijáku, tak může dojít k průniku vody právě skrze tyto švy.

Dále je brašna vybavena stahovacím „gumicukem“, kam lze rychle upnout odkládané svršky, nebo jiné věci. Třeba petku piva k ohni na večer. Z přední strany je brašna opatřena dvěma bezpečnostními reflexními prvky a reflexními logem firmy. Brašna je oboustranně rolovací a díky jejímu objemu a použitému materiálu se snadno a rychle naplní a zaroluje. Konce rolování jsou opatřeny přezkami, které jednoduše zapnete a je hotovo. Na řidítka se přidělává dvěma stahovacími popruhy, které jsou ze spodní části opatřeny protiskluzovým materiálem, aby nedocházelo k uvolňování brašny za jízdy. Funguje to, ale pouze při klidné jízdě. Při divoké jízdě v terénu je občas záhodno zastavit a popruhy dotáhnout. Dále je zde stahovací popruh, kterým lze brašnu přichytit za vidlici, krk nebo představec. Pokud použijete i tento popruh, pak je brašna hned o poznání stabilnější. Co mi trošičku vadí, je nepřítomnost distančních podložek právě u popruhů na řidítka. Při montáži zde nastává trošíčku boj, kam nacpat všechny ty bovdeny a brašnu. Chce to trochu praxe stylem pokus omyl. Ohledně objemu nemám výtku. Někomu se může zdát její objem až příliš velký, ale je to subjektivní. Díky zarolování ji můžete radikálně zmenšit a vézt i malé množství výbavy a zároveň víte, že v případě potřeby máte brašnu o velkém objemu. Můžete argumentovat váhou, ale i ta je dle mého názoru luxusní. Brašna váží pouhých 270 gramů. Nyní trocha praxe. Stejně jako podsedlová brašna, tak i tato, po více jak roce intenzivního používání, nevykazuje jakékoliv známky poškození či opotřebení. Vozil jsem v ní snad již úplně vše co se dá. Snad jen polní kuchyň jsem do ní nezkoušel zabalit. Standardně v ní vozím spacák, karimatku, tarp, hamaku, občas pro pohodlí malý polštář a stále je v ní dostatek prostoru. Pro představu úplného naplnění, kdy už místo nezbude, jsem do ní zabalil stan MSR Mutha Hubba HP pro tři osoby, spacák, karimatku a polštář.

Přídavná brašna má již zmiňovaný objem pět litrů. Je vyrobena ze stejného materiálu VX21. Vnitřní prostor je rozdělen na dvě komory, vzájemně oddělené pružnou síťovinou. Zapínání zajišťuje nepromokavý zip YKK s dvěma jezdci, na kterých jsou poutka pro snadnější manipulaci za jízdy. Jelikož se přidělává na hlavní brašnu v místě umístění bezpečnostních prvků, tak i na tomto malém bratříčkovi jsou refexní prvky, na které lze umístit i světlo. K řidítkovce se přichycuje třemi přezkami, které jsou umístěny na nastavovacích popruzích. A co v ní lze vozit? Při objemu pěti litrů se fantazii meze nekladou. Osobně v ní vozím věci, které potřebuji mít po ruce, jako jsou třeba doklady, fotoaparát, nepromok, náhradní rukavice, šátek a podobné krávovinky. V případě, že řidítkovku upínám na Deadwood, tak vím, že jsem díky tvaru řidítek limitován použitelnou šíří. Pak do hlavní brašny většinou dostanu pouze spacák, karimatku a nějakou tu drobnost (polštář) a přídavnou brašnu využiji na zabalení tarpu, hamaky a dalších drobností.

Apidura Regular je určena především těm, co chtějí mít dostatek místa a nechtějí mít ve své sbírce vícero brašen. A také si přiznejme, že pro ty, co jim není líto sáhnout poněkud hlouběji do kapsy, neboť pořizovací cena hlavní brašny je 2.790,-Kč a cena přídavné brašny je 1.490,-Kč, což není málo. Ale stejně jako u podsedlovky dostanete za tuto cenu kvalitně zpracovanou brašnu, která se vyznačuje lehkostí, dlouhou životností a stane se vaším věrným a spolehlivým partnerem na vašich bikepackingových výpravách.

Pozitiva

váha

objem

odolnost

Negativa

není nepromokavá

chybějící distanční podložky

Cena
2.790,- Kč

Hmotnost
270 g

Materiál
Polyant VX21

SHARE
  • 2.790,- Kč
  • 270 g
  • Polyant VX21

support: