Jan Žďánský 28. 3. 2017

Karimatka patří k úplnému základu pro pobyt v přírodě. Navíc je to jeden z kusu vybavení, na kterém se dá ušetřit relativně dost hmotnosti i prostoru v brašnách.

Karimatka patří k úplnému základu pro pobyt v přírodě. Navíc je to jeden z kusu vybavení, na kterém se dá ušetřit relativně dost hmotnosti i prostoru v brašnách.

Dnešní svět ultralehkých karimatek posunul hranice pohodlného spaní na docela jinou úroveň, než tomu bylo před lety. Komfortní matrace, na které se ráno probudíte plni sil do nového dne a s chutí šlápnout do pedálů, už neznamená válec o rozměrech komínové roury a hmotnosti koně. Dnešní karimatky se hmotností hravě vejdou do půl kila a nezaberou o moc víc místa než plechovka vašeho oblíbeného ležáku.

Cenami ověnčená nafukovací karimatka Sea to Summit Ultralight Insulate je jedna z nich. Slovo nafukovací zde hraje velkou roli. Protože na rozdíl od tzv. samonafukovacích karimatek, do kterých stejně foukáte, co vám plíce stačí, nafukovačky postrádají právě onu „samonafukovací“ pěnu. Pak je tu ještě jedno, v tomto případě důležité slovo a to INSULATE. Aby se zvýšil tepelný odpor a záběr karimatky se rozšířil na větší část roku, je do prostoru vzduchových komor přidána izolační výplň Thermolite. Té ještě pomáhá materiál Exkin Platinum, což jen tenká reflexní vrstva na vnitřní straně komor, která odráží tělem produkované teplo zpět. Tyto technologie dostaly udávaný tepelný odpor na solidní hodnotu 3,3. To je dost podobné mé oblíbené zimní pěnovce RidgeRest Solar, ale ke spaní na sněhu se ještě dostanu.

To, co z mého hlediska staví karimatky SeaToSummit nad ostatní, je rychlost, se kterou se nafukují i vypouštějí. K plnému nafouknutí velikosti Regular mi stačí sedm nádechů. To je na 5cm vysokou karimatku až neskutečná rychlost. Vypuštění vzduchu je záležitostí doslova bleskovou. To jsou vlastnosti, kterých si opravdu cením. Po celodenním šlapání je příjemné mít spaní v mžiku připravené. Stejně tak ranní balení je o poznání rychlejší a jednodušší. To vše je možné díky originálnímu „chytrému“ ventilu. Ten má pro nafukování zpětnou klapku a umožňuje velký průtok vzduchu. Následně se dá vyjmout a veškerý obsah okamžitě vyletí ven. Žádné zdlouhavé rolování a vymačkávání vzduchu se nekoná. Měl jsem možnost přímého srovnání s výbornou Thermarest X-Lite během našeho tripu u Baltu, díky kterému u mě Sea to Summit stoupla ještě výš. Zatím co se X Lite ještě nafukovala, já už mohl ležet a ráno už byla zabalená v brašně, zatím co za mnou stále syčel vytlačovaný vzduch z tradičního ventilu.

Konstrukce obsahuje 181 vzduchových buněk, které vytváří pohodlný 5cm vysoký polštář. Buňky drží tělo rovnoměrně a povrch nijak významně neklouže. Při nočním převalování pak trochu vrže. Ale toho jsem si všiml až když jsem na to byl upozorněn. Po čem však karimatka klouže parádně je Tyvek, který používám jako podložku, ale po něm klouže všechno. Díky tomu jsem se několikrát ocitl mimo bezpečí podložky a proležel noc v jehličí, větvičkách a šiškách, které jsou v naších lesích běžné. Tím se rozplynuly mé obavy z odolnosti materíálu, který by se podle slova ultralight mohl zdát moc jemný. Není tomu tak. Skutečně to něco vydrží. Vzhledem k tomu, že šlo o dosažení minimální hmotnosti (letní verze bez izolace váží směšných 350g), má karimatka zužující se tvar. A to z 55cm na 40cm.

Vrátím se na začátek ke sněhu. Slovo Insulate by mohlo evokovat pocit, že se jedná o čtyřsezónní, či zimní karimatku. Avšak pokud budete chtít spát na sněhu, doporučuji použít lehkou pěnovku jako podložku. To je ostatně mé všeobecné doporučení pro zimní spaní. Stihl jsem strávit jednu noc na sněhu v cca -5°C. Dokud jsem ležel nehnutě na zádech a buňky mě udržely nad zemí, bylo vše OK. Ovšem jakmile při pohybu, nebo při spaní na boku stlačíte buňky k zemi, přirozeně ztratíte veškerou izolaci. Snadné lehké řešení je ¾ pěnovka. Ale na pravidelné spaní v zimě bych volil něco jiného. Ultra Light Insulate vám bude skvěle sloužit od jara do podzimu ve všech koutech světa.

Přesně tak, jak jsem očekával, se potvrdily kvality této skvělé karimatky, která si mě opravdu získala. Pro bikepacking skvělá volba, které nezabírá místo a poskytuje velké pohodlí i izolační ochranu.

Pozitiva
  • rychlost nafouknutí a vypuštění
  • tepelný odpor
  • neklouže
Negativa
  • zúžený tvar vyžaduje klidný spánek
  • při pohybu trochu vrže

Cena
3193Kč

Hmotnost
458g

Rozměry
8x25cm

SHARE
  • 3193Kč
  • 458g
  • 8x25cm

support: