Dag Raška 21. 3. 2022

Když mi zavolal kamarád Ondra a nabídl mi na vyzkoušení novinku od firmy Apidura, byl jsem nadšený, když i oznámil, že se bude jednat o batoh, mé nadšení opadlo a byl jsem značně skeptický. Batoh na zádech považuji při bikepackingu za čiré zlo. Zpocená záda…hnus velebnosti. Přesto mi to nedalo a pro vzorek jsem si zajel.

Když mi zavolal kamarád Ondra a nabídl mi na vyzkoušení novinku od firmy Apidura, byl jsem nadšený, když i oznámil, že se bude jednat o batoh, mé nadšení opadlo a byl jsem značně skeptický. Batoh na zádech považuji při bikepackingu za čiré zlo. Zpocená záda…hnus velebnosti. Přesto mi to nedalo a pro vzorek jsem si zajel.
První co mě zarazilo byla lehkost batohu a jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že je to váha včetně dvou litrového hydratačního vaku (samozřejmě prázdného). Ona totiž jeho váha ve velikosti  L/XL je 415 gramů a pokud jste menšího vzrůstu, tak ve velikosti S/M váží 385 gramů. A ano, včetně vaku. Vesta je opravdu dodávána ve dvou velikostech. Menší je určena pro lidi s obvodem hrudníku od 60 do 95 centimetrů a její celkový objem činí 5,5 litru. U velikosti L/XL je doporučený obvod hrudníku 96-125 cm a u této velikosti je objem 7 litrů. Vak na vodu je v obou případech shodný, dva litry.
Základním materiálem je 70D s voděodolnou vrstvou, boky a boční panely jsou vyrobené z lycry. Na zadní části vesty jsou reflexní loga a poutko na svítilnu. Dále se zde nacházejí dvě kapsy na zip, které bezpečně pojmou dostatek věcí jako jsou náhradní díly, nářadí, tyčinky a já jsem dokonce do větší kapsy dostal iPad mini. Na přední části najdete další úložná místa. V pravé časti kapsu na zip, kam se vejde mobilní telefon a ještě menší strečovou kapsu se stahováním. Na levé straně je jedna velká strečová kapsa se stahováním. Na hrudi se nacházejí dva výškově stavitelné popruhy s přezkami. V zadní zádové části se samozřejmě ještě nachází pouzdro na vak s vodou. Kapsa na vak se zavírá pomocí tří suchých zipů a vak je do kapsy jednoduše vsunutý a zajištěný suchým zipem. Samotný vak je vybavený plastovým zipovým zavíráním, které je ještě pojištěné rolováním, zakončené suchým zipem. Zde musím říct, že zavírání je naprosto spolehlivé a nikde nic neteče. Plnění vaku lze provádět přímo ve vestě (je to jednodušší a rychlejší) nebo můžete jednoduše hadici vycvaknout, vak vyndat a doplnit. Zde mám jedno doporučení. V případě, že se rozhodnete vak doplnit mimo batoh, doporučuji vám před tím fouknout do hadice, aby jste vodu dostaly do vaku. Hned napoprvé se mi stalo, že jsem tuto drobnost neudělal a zbylá voda mi z hadice natekla do batohu. Dalším doporučením je před uzavřením vytlačit z vaku přebytečný vzduch, jinak vezete na zádech balón a to nechcete. Samotná hadice je vedena vnitřkem ramenního popruhu a na pravé části je ukončena magnetickým přichycením, které je na spodním hrudním popruhu. Magnet na hadici je opět stavitelný. Přichycení je dostatečně spolehlivé a drží pevně. Pití je jednoduché, akorát si musíte zvyknout ventil povytáhnout, pak pouze stisknete zuby a chlemtáte a chlemtáte. Já osobně nechávám ventil neustále povytažený.
Co si nechávám až na teď je utahování vesty, které mě naprosto nadchlo. K zajištění správné polohy na zádech slouží tenké elastické šňůrky, za které po usazení vesty na záda zatáhnete, pohybem dolů je zajistíte a je hotovo. Zní to zvláštně? Ano, ale je to tak, po zatažení šňůrek směrem dolů dojde k jejich zamčení v malých vybráních, které je překvapivě spolehlivé a drží. Za celou dobu používání se mi ani jednou nestalo, že by došlo k samovolnému povolení a musím se přiznat, že toto stahování mě moc baví. Je jednoduché, intuitivní a spolehlivé. A povolení je na tom úplně stejně, dojedete do cíle určení, za šňůrky zatáhnete nahoru a vše je opět volné. Moc chválím.
A teď něco k subjektivním pocitům. Již jsem se zmínil, že bytostně nemám rád batohy na zádech. Proč, jsem vysvětloval hned na začátku. Nemám rád zpocená záda. Takže můj první dojem po nasazení byl dost zkreslený mou averzí vůči batohům. A opravdu jsem si napoprvé pomyslel: fuj…to na zádech nechci, k čemu jsem se to zase rozhodl. Jaké ale bylo mé překvapení, když po pár metrech jsem na vestu na zádech zapomněl a vůbec jsem si ji neuvědomoval. Vždy jsem si po pár chvílích musel připomínat: Cítíš se blbě, na zádech něco máš. Teď vážně. Vestu jsem dostal v zimním období, jestli se tak dá letošní zima vůbec nazvat, a vozil jsem ji pod bundou. Opravdu jsem na ni pravidelně zapomínal a ani ta zpocená záda nebyla taková hrůza, jak jsem si myslel (uvidíme na jaře a v létě). Co jsem s povděkem kvitoval byla teplá voda k pití. Konečně mi voda nezmrzla a nebo nebyla, tak studená, že by mi padaly plomby ze zubů. 

Určitě budete chtít vědět jak je to s odolností proti dešti. Já jsem především vozil, kvůli zimě, vestu pod bundou. Ale přesto mi to nedalo a jednu jízdu jsem to risknul. Zabalil jsem iPad do trička a volil ho do vesty a vestu si nasadil na bundu. Ten den nebyl vyslovený liják, ale na nepromokl to bylo. A světe div se, iPad byl zcela suchý a i ostatní kapsy déšť vydržely. Neříkám, že je vesta nepromokavá, ale její voděodolnost je naprosto dostačující. 

Jo a ještě jedna věc se u mě změnila. Když jedu s vestou, zjistil jsem, že více piju. Asi to bude tím, že hadička je neustále po ruce a její použití mě tolik neodvádí od jízdy. 

Netvrdím, že se vesta Apidura Hydration Vest stane pravidelnou výbavou na mých cestách, to asi ne, ale dokáži si představit, že pro někoho to bude bezvadný kus vybavení a možná i pro běžce by stála za zvážení. Apidura opět ukázala, že neusíná na vavřínech a že se primárně zaměřuje na ultralight závodníky a cena 4.099,- Kč (shodná cena pro obě velikosti) mi přijde, za takto poctivě vychytaný kus vybavení, jako adekvátní.

Prosím vás neberte tento článek jako recenzi, spíš jen jako takové seznámení a první dojmy.

Cena
4.099,- Kč

Hmotnost
415/385 g

Rozměry
5,5/7 l

SHARE
  • 4.099,- Kč
  • 415/385 g
  • 5,5/7 l

support:
inzerce inzerce