Líba Rodová 18. 3. 2019

Tento článek je tak trošku víc pro holky, než pro kluky, i když ti se můžou taky dozvědět něco nového. Je to tom čemu se krátkých výletech můžeme vyhnout, ale při delších výjezdech už moc ne.

Tento článek je tak trošku víc pro holky, než pro kluky, i když ti se můžou taky dozvědět něco nového. Je to tom čemu se krátkých výletech můžeme vyhnout, ale při delších výjezdech už moc ne.

Všechny jí máme a všechny jí známe. Menstruace! Dny, kdy nás bolí i to kolo na kterém jedeme a dny kdy opravdu nechceme poslouchat nic, s čím nesouhlasíme a už vůbec to, že jedeme pomalu a musíme neustále courat na záchod a potají ujídáme sušenkové zásoby z brašen. Tak to už na tom světě je. I když je to kolikrát otrava, buďme rády za to, že jsme zdravé a že jsme ženy. Ale co s tím na cestách? Teď poprosím ty chlapy, kterým toto stačilo, aby použili šipku zpět a dali se do čtení jiného článku.

Stejně jako mnoho jiných jsem tuto otázku řešila už při své první týdenní cestě na kole, ale řešení se našlo samo. Jela jsem v jiný týden, než ten kdy mi mé tělo hlásí, že jsem žena. Toto je řešení číslo jedna. Když se vás však příroda a volné dny na výlet neptají, anebo jedete na tak dlouho, že vaše dny dřív nebo později přijdou, je docela podstatné se na to připravit.

Nabízí se několik hygienických intimních pomůcek od vložek až po houbičky. Začneme u toho, co asi všechny známe. Vložky. Na cestování je to nepraktické, velké, neekologické a musí se to pořád měnit. Pak tu máme tampony. Každá holka co sportuje, nebo nerada vložky ví, oč jde. Je to fajn, ale. Ale musí se také často měnit, a pokud jsme v přírodě, tak je tu problém, jak u vložek, kam s tím krvavým balíčkem? Zahrabat to nemůžete (pomyslete na zvířátka, co by to mohla vyhrabat a sníst…stačí?) takže zbývá to jen zabalit a vézt do první civilizace. To taky není moc lákavé.

Naštěstí jde i naše menstruace s dobou a existují houbičky. Jednorázové i omyvatelné na více použití. Sama nemám žádnou zkušenost, prý to na sport není úplně nejlepší volba. Ale Cheryl Strayed, která prošla PCT v roce 1995 a napsala knihu Divočina, jí používala. Žádné stížnosti jsem v knize nenašla.

Pro ty které nefandí ždímání houbiček, je tu ještě jeden vynález. Dokonalý vynález! Kalíšek. Silikonový kalíšek. Je malý, je lehoučký, je ekologický a je ideální na sportování. Prostě se zavede (po pár nepodařených pokusech získáte grif a bude to rychlovka) a celý den si můžete dělat, co chcete. Pak se jen vyleje, umyje a znovu. Samozřejmě je to podle toho, jak intenzivní jsou vaše dny, ale i tak. Ráno, případně odpoledne a večer je daleko lepší než každé 3 hodiny. A navíc, nenecháte po sobě žádný odpad. Koupíte ho za pár stovek v různých velikostech a barvách. Počáteční investice je vyšší, ale vydrží hodně dlouho, takže se opravdu vyplatí. Co se týká hygieny, tak stačí mít s sebou trošku víc vody na opláchnutí, na konci ho vyvařit, uložit do pytlíčku a radovat se, jak je to jednoduché. Mám to vyzkoušené při dlouhé cestě na kole a jde to! I v lese za stromem. Monika Benešová, co šla skoro půl roku PCT, ho taky používala a ve své knize ho vychvaluje. Přemýšlím, co ještě ke kalíšku dodat, ale asi nic, jen to že to prostě geniální věc, o které na kole ani nevíte ať už je v brašně, nebo vy víte kde. 

Koupit si ho můžete na internetu, anebo třeba v lékárně, kde vám pravděpodobně nabídnou dvě velikosti a to už je jen na vás jakou zvolíte. Kromě kalíšku najdete v balení rozkošný pytlíček na tento poklad a u některých i různé tabletky do vody na následnou desinfekci.

Díky chlapům, co dočetli až sem! Za odměnu vám dám radu, jak na menstruující ženu na cestách (nebo i doma). Kromě kalíšku potřebuje totiž vaší dávku trpělivosti s její podrážděnou náladou, a když jí párkrát za den dáte čokoládu bez poznámky, že bude tlustá, tak vás prostě bude milovat. 

Takže holky, nebojte se cestovat i když máte zrovna své dny. Jde to! 

SHARE

support: