Dag Raška 29. 9. 2020

V dnešní recenzi vám představíme dvě novinky od anglické firmy Apidura. Jedná se o dvě varianty brašen na vrchní rámovou trubku o objemu jeden litr a to v nepromokavém provedení. Zajímavostí těchto brašen je možnost otvírání a zavírání jednou rukou během jízdy.

V dnešní recenzi vám představíme dvě novinky od anglické firmy Apidura. Jedná se o dvě varianty brašen na vrchní rámovou trubku o objemu jeden litr a to v nepromokavém provedení. Zajímavostí těchto brašen je možnost otvírání a zavírání jednou rukou během jízdy.

Je všeobecně známo, že Apidura se na poli bikepackingového vybavení pohybuje již nějaký ten pátek. Je inovativní, především v oblasti materiálů, a nepatří k nejlevnějším. Za kvalitu se platí. Nejinak je tomu i v případě vrchních brašen. Měl jsem k dispozici dvě varianty. První s uchycením pomocí klasických suchých zipů a druhá s jedním sucháčem a dvěma šrouby (pro, v poslední době dost rozšířené, montážní body na vrchní rámové trubce).

Nejprve popis materiálu, který je v řadě Apidura Racing značně jednoduchý. Jedná se o materiál přímo z dílny výrobce a tak je o něm známo pouze to, že je nepromokavý. Kompletně celá brašna je svařená, takže nikde nenajdete žádné švy, kterými by mohla vniknout voda. Suché zipy jsou vysoce kvalitní. Bohužel jejich pozice je pevná a nelze si ji přizpůsobit. Verze se suchým zipy má celkem tři tyto zipy. Dva na vrchní trubku a jeden na krk. Její montáž je snadná a rychlá. U tube babu na šrouby je to složitější, ale pochopil jsem to i já. Na dně brašny, pod polstrovanou vložkou, která drží na sucháče, jsou celkem dvě rozteče šroubů a záleží na umístění montážních bodů na vašem rámu. Ano, ne všechny body jsou stejné a ani v tomhle výrobci kol nejsou jednotní. Vyberte si rozteč nejvhodnější pro vás, následně propíchnete poměrně pevnou gumu a následně přišroubujete brašnu za pomocí dodávaných šroubů a dvou plastových podložek. Brašny jsou vybaveny barevnými reflexními prvky.

Obě brašny jsou vybaveny polstrovanými vložkami a tak vůbec nemusíte mít strach o svůj drahocenný náklad v podobě telefonu, fotoaparátu nebo powerbanky. V přední části je u obou brašen krytý otvor na vývod kabelu, ať už k dobíjení či od sluchátek. Krytka otvoru je natolik těsná, že se nemusíte obávat, že by právě tudy dovnitř pronikla voda. 

A teď to nejdůležitější a tím je zavírání. Hned v úvodu jsem psal, že brašnu lze lehce otvírat a zavírat během jízdy. To je umožněno magnetickým zavíráním. Na chlopni je plastový zámek s magnetem a na boku brašny je další magnetický protikus. Tento protikus má tři polohy, takže se zavírání přizpůsobuje množství nákladu. A vzhledem k tomu, že obě části jsou magnetické, tak je zavírání rychlé a především pevné.

Brašny, především verzi se šrouby, používám už několik měsíců a jsem z nich nadšený. Objem jednoho litru je naprosto dostačující a především manipulace za jízdy je k nezaplacení. Zámek funguje naprosto bezchybně a to i v náročném terénu. Za celou dobu používání se mi nestalo, že by se brašna otevřela a já náklad vysypal. Prvotní pesimismus nad nepromokavostí vystřídalo nadšení, protože se mi ani jednou nestalo, že by se voda do vnitřku dostala. Musím s klidným srdcem prohlásit, že tenhle výrobek se Apiduře povedl na výbornou. 

Pozitiva
  • zavírání
  • manipulace za jízdy 
  • pevnost přichycení
Negativa
  • nemožnost nastavení pozice suchých zipů

Cena
1.490/1.590 Kč

Hmotnost
104/100 g

SHARE
  • 1.490/1.590 Kč
  • 104/100 g

support: