Jan Žďánský 5. 3. 2023

Anglická značka Brooks je synonymem pohodlného sedla. Kromě kožené klasiky vyrábí také moderní kaučuková sedla, která se za dobu své existence staly neméně oblíbenými. V čem jsou tedy sedla Brooks Cambium jiná?

Anglická značka Brooks je synonymem pohodlného sedla. Kromě kožené klasiky vyrábí také moderní kaučuková sedla, která se za dobu své existence staly neméně oblíbenými. V čem jsou tedy sedla Brooks Cambium jiná?

Myslím, že není žádným tajemstvím, že my z bikepacking.cz máme v oblibě sedla Brooks a to jak kožená, tak kaučuková. Přesto, že za kultem sedel Brooks stojí jejich kožená řada, do moderního pojetí cyklistiky a designu moc nezapadají. Proto vznikla řada Cambium, která měla zaujmout moderním designem a materiály, ale s jasným dědictvím značky Brooks. Myslím, že je tomu už deset let, co první Cambium spatřilo světlo světa. A co že by mělo být tím dědictvím značky? Především pohodlí a elegantní design, jak majitelé kožených Brooksů jistě potvrdí.

C17 Cambium je mezi modely C13 a C15 orientovanými spíše na sport a modelem C19 která cílí především na město. Svými rozměry a tvarem je předurčené k pohodlným jízdám na delší vzdálenosti. Byla by chyba na C17 pohlížet jako na moderní verzi klasické kožené B17 bez nevýhod kůže. Přestože se mi zdá, že právě toto porovnávání je nejčastější. Ovšem kaučuk a kůže fungují trochu jinak, i když tu nejzásadnější vlastnost mají společnou. Pružnost. A o té to celé je.

Záměrně jsem si pro test vybral verzi Carved, o které toho bylo napsáno jen velmi málo. Carved znamená, že sedlo má uprostřed výřez, který má minimalizovat tlaky na ty nejcitlivější partie. Popravdě jsem ale po verzi s výřezem sáhl z jiného důvodu. Je totiž výrazně pružnější než Cambium bez výřezu. Navíc každá strana sedla se zvládá přizpůsobit pohybu nezávisle na sobě. Tím mám na mysli střídání nohou v záběru.

C17 Carved v podstatě funguje jako elastomer. V uvozovkách jde o kus vulkanizované pryže napnuté mezi dva pevné body. Díky tomu dokáže odtlumit spoustu vibrací z jízdy i menší nerovnosti na trase. Ano, je to velmi pohodlné sedlo, které narozdíl od kůže nevyžaduje prakticky žádnou údržbu. Kaučuk je však proti kůži tvarově stálý a proto si ho nijak nevysedíte. To jsem pocítil až na delších cestách. Zatímco na krátké vyjížďky v rámci 3-4 hodiny vyrážím s klidným svědomím bez cyklovložky, na skutečné bikepackingové výlety, při kterých se šlape od rána do večera po několik dní už jsem přeci jen po plíně sáhnul. Je to tedy poplatné i mému ročnímu nájezdu, který má znepokojivě klesající tendenci, protože Dag na tom se svou osezenou plechovou řití může sedět bez vložky celé týdny.

Během loňské sezony jsem sedlo průběžně střídal jak na gravelu, tak na biku. Především mě zajímalo, jestli na trailové ježdění nebude C17 už moc široké. Při rozměrech 283x164mm je to celkem veliké sedlo. Ale nebyla to žádná tragédie. V kombinaci s teleskopickou sedlovkou mi přesun těžiště nečinil žádné vrásky, ale ano, je znát, že to sedlo je širší. Kupodivu se ale ukázalo, že na ryze terénní jízdu je na mě pružné už moc. Občas jsem na něm poskakoval jak na trampolíně. Proto jsem ho nakonec nechal namontované na gravelu kde dle mého nejlépe využívám všech vlastností.

Nejčastější otázka k výřezu v sedle, se kterou jsem se setkal, směřovala na vodu. Ano, kupodivu tam, kde je díra, může téct voda a to i ta, kterou rozhání do vzduchu zadní kolo. Ale není to žádná tragédie. Při bikepackingu, o který nám jde především, tento zdánlivý problém řeší podsedlová brašna. No, a pokud jede člověk v mokru a bez blatníků, tak už je takřka jedno, na jakém sedí sedle. Skvělé na Cambium je, že na něm nemá co vodu nasáknout. Narozdíl od pěnových a molitanových sedel, Cambium utřete rukávem a je definitivně suché.

Aby se trochu vyvážily výše vyzdvihované vlastnosti, zmíním také ty méně oblíbené. Brooks nikdy nebyl a nebude levná značka. Co naplat. Je to zkrátka naprosto jiná kategorie materiálu, výroby, designu a zážitku z jízdy, než sedla z levného spektra trhu. Sedlo představuje největší kontaktní plochu, kterou s kolem máme, a to je minimálně k zamyšlení. I když v řadě Cambium už naleznete i karbonové varianty, mnou testované C17 Carved s ocelovými lyžinami váží bezmála půl kila. Přesněji tedy 446 gramů a to opravdu není málo. Otázkou je, zda právě při bikepackingu řešit gramy na sedle…..

Mimochodem kluci z Azub Bike, kteří nám sedlo na test poskytli, nabízejí skvělou službu a to zapůjčení sedel Cambium na vyzkoušení. Pokud Vás tohle zajímá tak koukněte SEM!

Cena
3290 Kč

Hmotnost
446g

Rozměry
283/164

Materiál
Ocel/kaučuk

SHARE
  • 3290 Kč
  • 446g
  • 283/164
  • Ocel/kaučuk

support:
inzerce inzerce