Dag Raška 16. 12. 2019

Když se podívám do svých testů oblečení, tak tam téměř jinou značku než Patagonia nevidím. Asi to bude tím, že tato firma nám pomáhá, aniž by něco od nás očekávala. Nedává nám oblečení zdarma, ale s nezanedbatelnou slevou. Stačí jim naše či moje spokojenost, občas nějaká fotka, nebo nějaký článek pro interní účely firmy. Nikdy nás netlačila do recenzí, a že by jich mohlo být opravdu dost, dle mého šatníku.

Když se podívám do svých testů oblečení, tak tam téměř jinou značku než Patagonia nevidím. Asi to bude tím, že tato firma nám pomáhá, aniž by něco od nás očekávala. Nedává nám oblečení zdarma, ale s nezanedbatelnou slevou. Stačí jim naše či moje spokojenost, občas nějaká fotka, nebo nějaký článek pro interní účely firmy. Nikdy nás netlačila do recenzí, a že by jich mohlo být opravdu dost, dle mého šatníku.

Před nedávnou dobou se v kolekci Patagonia začala objevovat řada pro cyklistiku. Zprvu nebyla nabídka moc pestrá, ale postupně se rozrůstala. Dlouhou dobu mě nechávala jejich MTB série chladným. Přesně do té doby, než se objevila bunda Dirt Roamer.

Bunda váží ve velkosti L pouhých 240 gramů (váženo). Je vyrobena ze 100% polyesteru z vnější strany a z vnitřní strany je opatřena 100% nylonem. Povrchová DWR úprava je samozřejmostí. Materiál je na omak příjemný a elastický. I v případě, že budete mít na sobě pouze tričko s krátkým rukávem, vás nikde nebude nic škrábat ani tlačit.

Já jsem bundu podrobil zátěžovému testu na naší cestě po Skotsku a osvědčila se mi na jedničku s hvězdičkou.

Jsem skeptik, pokud mi někdo napíše, že bunda dobře odvádí pot a zároveň udrží teplo při dlouhých sjezdech. Ale v případě této bundy je tomu opravdu tak, jak výrobce píše. Dirt Roamer jsem ve Skotském počasí měl na sobě neustále, tedy kromě chvil, kdy na nás přeci jenom vysvitlo slunko, pak byla zbytečná a ve chvílích vytrvalého deště, pak zase byla nedostatečná.

V případě větru, jemného mrholení, chladnějšího počasí se pro mě stala skvělým kusem vybavení.

Bunda je velice jednoduchého střihu. V přední části nenajdete krom skryté náprsní kapsy a hlavního zipu YKK už vůbec nic. Pro někoho může být nepřítomnost kapes nevýhodou, ale já jsem si zvykl, protože bunda je opatřena dostatečně velkou kapsou na zádech. Tato kapsa zároveň slouží k zabalení bundy a po jejím sbalení ji lze přichytit pomocí oka a za pomoci karabinky tam, kam budete potřebovat. Hlavní devizou je velká kapuce, pod kterou se vám vejde i přilba. Pro její pohodlné upevnění slouží jednoduché stahování na zadní straně kapuce. Kapuci, pro případ, že by vám při jízdě vadila, lze srolovat a udělat si z ní límec.

Zajímavostí jsou na této bundě švy, které jsou hodně minimalistické, až máte skoro pocit, že bunda není šitá. Z vnitřní strany jsou spoje podlepeny a tady mám jednu negativní připomínku. Já jsem poměrně dost často balil a po určité době jsem si všiml, že na několika místech se lepení začalo odchlipovat. Zatím nevím, zda to bude mít vliv na funkčnost, ale v Patagonia Store Praha jsem byl ujištěn, že není problém bundu zdarma kdykoliv opravit a dokonce k tomu ani nepotřebujete paragon. Hodně zajímavá služba.

Funkčně je bunda opravdu skvělá. V mírných stoupáních jsem vůbec nezaznamenal výraznější vlhnutí spodní vrstvy oblečení od potu. Pot je odváděn výborně a to se potím jako prase. V delších a prudších pasážích jsem Roamer buď rozepnul, nebo úplně sundal. Větší strach jsem měl při sjezdech, bál jsem se, že bunda profoukne a bude mi zima. Nikoliv. Krásně vás udrží v teple a vy si můžete sjezd vychutnávat dle vaší libosti.

Patagonia Dirt Roamer je kus oblečení, který zaujímá přední místo při mém balení na cesty a to v jakémkoliv počasí či roční době. Po velice dlouhé době jsem našel kousek, který mně nadchnul a zcela mi vyhovuje. 

Funkčnost, kvalita zpracování, váha, sbalitelnost a v neposlední řadě služba v podobě doživotního servisu jsou věci, které oceníte, ale také si za ně připlatíte. I když mě se cena 5.800 Kč za takový výrobek zdá přijatelná a osobně znám spousty jiných, méně funkčních výrobků za srovnatelnou či vyšší cenu.

Pozitiva

lehká a sbalitelná

prodyšnost

voděodolnost

servis

Negativa

horší kvalita podlepení švů

Cena
5.800 Kč

Hmotnost
240 g

Materiál
Polyester DWR

SHARE
  • 5.800 Kč
  • 240 g
  • Polyester DWR

support: