Dag Raška 8. 7. 2019

Už se vám určitě stalo, že jste našli produkt, který byl dle výrobce určený pro bikepacking a nebyla to tak docela pravda? Mě ano. O to víc jsem byl zvědavý, když se na stránkách amerického výrobce outdoorového vybavení Big Agnes objevila podkategorie Bikepacking. A ještě víc jsem byl zvědavý, když nám český distributor dodal první kus stanu Fly Creek HV UL2 Bikepack.

Už se vám určitě stalo, že jste našli produkt, který byl dle výrobce určený pro bikepacking a nebyla to tak docela pravda? Mě ano. O to víc jsem byl zvědavý, když se na stránkách amerického výrobce outdoorového vybavení Big Agnes objevila podkategorie Bikepacking. A ještě víc jsem byl zvědavý, když nám český distributor dodal první kus stanu Fly Creek HV UL2 Bikepack.

Pokud jsem se někdy těšil na psaní recenze, tak je to právě tento případ. Již dlouho jsem nenarazil na výrobek, především stan, kde výrobce tvrdí, že je primárně určený pro bikepackery a ono tomu skutečně tak je. Na tomhle stanu je hned po vybalení poznat, že ho pro nás dělal bikepacker. A je to skutečně výborný kousek do naší výbavy. Fly Creek se mnou absolvoval již několik cest. Víkendových, ale i delších a ve všech uspěl na výbornou. Vždy jsem si říkal, že psát pouze pozitivní recenze není dobré, ale v tomto případě nemohu jinak. A tím bych mohl skončit, nebo chcete vědět víc?

Big Agnes znám dlouho. Již z pobytů za velkou louží, ale teprve minulý rok jsem zakoupil jejich stan s označením Fly Creek HV UL1 a byl jsem s ním spokojený. O to větší překvapení ve mě vzbudilo představení téhož stanu, akorát s přívlastkem Bikepack. Po zkušenostech se standardní verzí jsem ani chvíli neváhal a přijal nabídku na testování právě verze pro bikepacking. 

Nejdříve se podíváme na váhu, protože tady se může stát, že budete zaskočeni drobným rozdílem ve vzájemných hmotnostech. On je totiž bikepack těžší, než jeho normální brácha. Není to žádný drastický rozdíl, ale nárůst váhy zde je. Je to především způsobené vodotěsným obalem a kratšími tyčkami, které jsou ale při své délce zase o něco těžší. Jedná se o rozdíl zhruba okolo 150 gramů. Celková váha celého stanu je včetně obalu 1.190 gramů a to na stan pro dvě osoby je dobré.

A v čem se tedy liší, krom délky tyček, od normální verze? První, co vás zaujme, je obal. Kompresní obal se skládá ze dvou částí. Větší slouží k uložení tropika, ložnice a kolíků. Druhá k uložení tyček. Obě jsou spojeny kompresními popruhy. Navíc je obal vybaven dvěma popruhy, které slouží k uchycení stanu na řidítka nebo rám kola. K připevnění na rám jsou u kolíků přiložené čtyři suché zipy ve dvou velikostech. Složený stan má v obalu velikost zhruba 14×32 centimetrů, ale hned při prvním balení jsem zjistil, že obal je nad dimenzovaný a velikost se dá ještě o pár centimetrů zmenšit. Variant, jak stan přidělat ke kolu, je spousta a fantazii se meze nekladou. Ačkoliv má obal podlepené švy a tváří se, že je vodotěsný, tak to s touto vlastností asi tak stoprocentní nebude. On totiž obal je stahovací a tak zde vždy bude riziko vniknutí vody.

Stavba stanu je rychlá a jednoduchá. Není zde nic, na co byste potřebovali návod. Ložnici přiděláte čtyřmi kolíky, pak složíte jednu tyčku do tvaru T a velice jednoduše ložnici na tyčku přiděláte pomocí nacvakávacích háčků. Po postavení ložnice najdete nad vstupem ve střešní části první vychytávku a tou je elastický popruh k uchycení přilby. Na vnitřních bočních stranách jsou rozměrné kapsy, nad hlavou je malá polička s piktogramem telefonu a sluchátek, kterou jsem využíval pro umístění telefonu a powerbanky. A v neposlední řadě je v nohách na stropě umístěna další rozměrná polička, kam si můžete uložit oblečení na ráno. Prostě úložného prostoru více než dost. Po postavení ložnice přes ni pouze přehodíte tropiko, které připevníte pomocí třech spon a zbytku kolíků. K zajištění přesné pozice tropika slouží tři suché zipy na vnitřní straně, které se připevňují na tyčku.

Předsíň má velikost plochy necelý jeden metr čtverečný a je dostatečně velká na uložení dry bagu, vaření, bot a podobně. Samotná ložnice je velká asi dva a půl metru čtverečných, má výšku jeden metr a to vám zajistí pohodlné posazení ve stanu. To na dlouhých cestách oceníte. Není vůbec žádným problémem vše v pohodě a klidu ráno ve stanu zabalit. A to se v případě nepříznivého počasí hodí.

Ač výrobce uvádí, že stan je pro dvě osoby, tak na delší cesty, kdy přeci jenom potřebujete trochu volnosti, je pro jednu osobu více než dostačující. Ve dvou se už dost mačkáte a jelikož je stan lichoběžníkového tvaru, vzniká zde problém s umístěním dvou obdélníkových karimatek. Co bych stanu vytkl, je nepřítomnost ventilace. Ta zde dost chybí a je nutné v případě nočního poklesu teplot myslet na pootevření tropika, přesto ale drobnému kondenzu nezabráníte. Co zase musím vyzdvihnout, je rychlost usychání. Tedy za předpokladu, že vám neprší i přes den. Na cestě po Skotsku jsem ráno tropiko vždy pořádně vyklepal, vlhké sbalil, vysušil během dne na větru nebo slunci a vše bylo dílem okamžiku.

Pro případ, že se nechcete tahat s celým stanem, je možné dokoupit podlážku a postavit si přístřešek bez ložnice. Vyzkoušel jsem a funguje to na jedničku.

V nabídce Big Agnes je ještě verze stanu s bočními vstupy a já doufám, že také budeme mít tu čest si ji vyzkoušet, protože po dlouhé době jsem opravdu něco testoval s velkou chutí a velice těžko se mi na Fly Creek hledaly negativa. I když jsem nějaké nedostatky nalezl, přesto je tento stan mým věrným společníkem a pokud nedostanu do rukou něco lepšího, dlouho i zůstane.

A na závěr ještě rozpis hmotností:

Váha stanu komplet včetně podlážky 1425g

Váha stanu komplet bez podlážky 1220g

Váha tropika, podlážky, kolíků, tyček a obalu 1030g

Váha tropika, podlážky, kolíků a tyček 925g

Váha stanu bez obalu 1125g

Pozitiva

velikost

sbalitelnost

množství úložných prostor

rychlost stavby a složení

Negativa

odvětrávání

pro dva pouze na přespání

Cena
9.580 Kč

Hmotnost
1.220 g

SHARE
  • 9.580 Kč
  • 1.220 g

support: