Dag Raška 7. 3. 2022

Ke konci minulého roku jsem na našem webu zveřejnil dvě recenze dlouhodobě používaných výrobků firmy Revelate Designs. Jednalo se o podsedlovou brašnu a malý top tube bag. Dnes nastal čas zveřejnit poslední testovaný kousek z dílny této americké firmy a tou je řidítková brašna Pronghorn.

Ke konci minulého roku jsem na našem webu zveřejnil dvě recenze dlouhodobě používaných výrobků firmy Revelate Designs. Jednalo se o podsedlovou brašnu a malý top tube bag. Dnes nastal čas zveřejnit poslední testovaný kousek z dílny této americké firmy a tou je řidítková brašna Pronghorn.
Jedná se o systém harness. Tudíž o upínací systém na řidítka a vak. Lze použít jakýkoliv vak, i ten, který máte již doma, ale je nutné poznamenal, že Revelate samostatně držák nedodává, samostatně lze zakoupit pouze vak. 

Upínací systém je vyroben z notoricky známého materiálu VX21 a váží 165 gramů. Nic složitého na něm nehledejte. Pouze upínání na řidítka s distančními podložkami, dva popruhy k přidělání vaku, přichycení na krk s měkkou ochrannou podložkou a dva přídavné klipy určené k připnutí přídavné brašny (ty není nutno montovat). 

Distanční podložky jsou čtyři na každé straně, takže si můžete vzdálenost od řidítek nastavit dle vašich představ. Uchycení za krk je také možné nastavit ve třech pozicích. Upínání na řidítka je rychlé a jednoduché. Napoprvé si trochu budete hrát s umístěním bovdenů a hadiček, chce to trochu cviku, ale řešení se vždy najde. K uchycení na řidítka mám jednu drobnou výhradu a tou je nestálost připevnění. Během dne, pokud jsem jel terénem, docházelo k povolení popruhů a byl jsem donucen několikrát zastavit a popruhy dotahovat. Nakonec jsem to vyřešil na prasáka. Oba konce jsem svázal uzlem dohromady a bylo po problému. Zde trochu nechápu, že výrobce nepoužil stejný systém jako na popruhu sloužícím k uchycení za krk. Zde je totiž malý zámek, který po zatažení zacvaknete. Na stabilitě by se dalo ještě trochu zapracovat.
Úplně pravým opakem je systém připnutí vaku. K tomu slouží dva, dostatečně dlouhé popruhy, které jsou vybaveny přezkami, které do sebe zacvaknete, utáhnete a zacvaknete zámek a ejhle, nikdy se vám nic nepovolí a s naprostou pohodou můžete vyvádět v terénu hotové brykule. Stejně stabilní je i připevnění přídavné brašny neboť i zde je utahování vybaveno pojistným zámkem. V případě, že používám přídavnou brašnu, tak ale pečlivě volím co si do přídavné brašny dám a většinou volím věci, které chci mít po ruce i po ukončení jízdy, popřípadě je chci mít v noci u sebe.
Důvod je jednoduchý. Bez toho, aby jste přídavnou brašnu odepnuli, prostě vak jednoduše nesundáte. A věřte mi, že vás to během pár dní začne značně rozčilovat. Takže já volím variantu: ve vaku spacák, karimatka a věci na spaní. V přídavné brašně powerbanka, kabely, toaleťák, jídlo a další drobnosti, které chci mít neustále po ruce. Tím jsem asi vyčerpal veškeré informace o harnessu a nyní se pojďme zaměřit na samotný vak.
U Revelate Designs bývá zvykem, u harness systémů, používat vaky přístupné z obou stran. U Proghorn drybagu tomu tak není. Ten má vstup pouze z jedné strany, těžko říct proč tomu tak je, ale usuzuji, že to bude kvůli snížení váhy. Ta je totiž neuvěřitelných 93 gramů a to, teď se podržte, ve velikosti L, o objemu úctyhodných 23 litrů. Dále je možné si drybag pořídit o objemu 7,5 a 11 litrů. Vak je vyroben z materiálu Revelate exlusive UHMWPE fabric Stratex 400 a víc vám k materiálu říct nedokáži. Jediné o co se s vámi mohu podělit je, že je vodotěsný, ultralehký a vysoce odolný. Na webových stránkách je video výrobce o odolnosti materiálu Stratex 400, ale já jsem neměl tu odvahu tyto zkoušky provézt na mém vlastním testovaném vybavení a tak vám sem toto video vkládám.
Vak je použitelný i pro jiné harness systémy. Vzhledem k přítomnosti pouze jednoho otvoru je sbalení věcí dílem okamžiku. Vrchovatě drybag napěchovat, což se mi při objemu 23 litrů nikdy nepodařilo, vytlačit vzduch, zarolovat, zacvaknout a je hotovo. 

Jak jsem již zmínil výše, stabilita a pevnost uchycení vaku je perfektní a to především díky zámkům, které po zapnutí zamezí uvolnění utaženého popruhu.

S řidítkovou brašnou Revelate Designs Pronghorn jsem loni procestoval většinu cest a ani po necelém roce intenzivního používáni nejeví jakékoliv známky poškození. Až na to, že je špinavá jak prase. V současné době patří Pronghorn mezi mé nejoblíbenější vybavení a pokud bych se měl znovu rozhodovat, zda tuto brašnu pořídím, odpověď bude znít ano, akorát bych volil menší velikost.
Pozitiva
  • váha
  • odolnost
  • zpracování
Negativa
  • drobné povolování uchycení na řidítkách
  • opět, jak jinak, nedostupnost v ČR

Cena
5.500,- Kč

Hmotnost
258 g

Rozměry
23 l

Materiál
VX21, Stratex400

SHARE
  • 5.500,- Kč
  • 258 g
  • 23 l
  • VX21, Stratex400

support:
inzerce inzerce