Dag Raška 9. 10. 2018

Hledal jsem nášlapy ideální pro bikepacking a to především pro delší cesty, kdy člověk nikdy neví, jaké počasí ho překvapí. Má volba padla na kotníkové boty Shimano XM9. Dnes je to rok a půl co je používám a tak se konečně mohu s klidným svědomím vrhnout na jejich recenzi.

Hledal jsem nášlapy ideální pro bikepacking a to především pro delší cesty, kdy člověk nikdy neví, jaké počasí ho překvapí. Má volba padla na kotníkové boty Shimano XM9. Dnes je to rok a půl co je používám a tak se konečně mohu s klidným svědomím vrhnout na jejich recenzi.

Jak už jsem psal, jedná se o kotníčkovou botu, která je vyrobena z broušené kůže, takzvaného nubuku, která je extrémně odolná proti oděru. Nubuk v kombinaci s Gore-Tex membránou navíc udrží vaše nohy suchu. Kožený svršek boty je na špici opatřen robusní gumovou špičkou, která chrání vaše prsty v případě prodírání se kamenitým terénem. Pata boty je vyztužena TPU a doplněna o utahování Mini power strap, které vám botku pevně utáhne právě kolem kotníku. Část nad kotníkem je polstrována a díky tomu je noha krásně pohyblivá a nijak vás neomezuje ve šlapání. Podrážka je vyrobena z Vibramu a její vzorek je velmi outdoorový a ve spojení zapuštěných kufrů je tak bota pohodlná i při chůzi a stane se vám opravdu minimálně, že někde cinknete kufrem o zem.

Za zmínku stojí i šněrování bot, které není vyrobeno pomocí klasických otvorů, ale pomocí kovových sponek, kterými jsou tkaničky protaženy. Nejdříve jsem právě z tohoto systému měl strach a to především z toho, že se časem tato kovová poutka vyrvou z kůže, ale ani po roce a půl intenzivního používání nejeví poutka známky opotřebení. 

Utahování je jednoduché, akorát jsem na začátku bojoval s háčky, kterými jsou boty vybaveny v části nad kotníkem a měl jsem problém, trefit se do nich tkaničkou. Je to ale otázka cviku. Pro případ, že máte po dotažení tkaničky dlouhé, je zde možnost je zastrčit pod pružnou gumu a při šlapání za vámi konce tkaniček nevlají jako šála.

Vzhledem ke své velikosti a konstrukci se nejedná o zrovna lehkou botu. Moje boty o velikosti 45 váží 1.250 gramů.

Nubuk ve spojení s Gore-Texem funguje výborně, vaši nohu opravdu v suchu udrží, tedy pokud vám do nich nesteče voda z kalhot, pak budete mít v botách bazén.

Jezdil jsem v botách i při teplotách pod bodem mrazu a v kombinaci s tlustší ponožkou v nich žádná velká zima nebyla, ale na fatbike v zimě bych si je nevzal. Primárně je to, podle mě, bota určená do sychravého podzimního a jarního počasí.

Co na XM9 oceňuji, je kvalita zpracování a to, že ani po tak dlouhé době nejeví větší známky opotřebení či poškození. Ale za bezmála pět tisíc to tak trochu člověk očekává, že? Shimano XM9 mají ještě svého menšího bratra a tím je nízká varianta této boty, která nese označení XM7. I tuto variantu používám a to ještě delší dobu a patří k mým nejoblíbenějším SPD botkám, vlastně jiné už nemám.

Na co je potřeba si dávat pozor, a to velký, je velikost. Tady doporučuji boty určitě vyzkoušet, protože jinak se vám může stát, že vám nesedne a reklamaci se nevyhnete. Shimano má prostě nějakou divnou představu o velikosti nohou. Já jsem naštěstí boty kupoval v kamenném obchodě a sedla mi až třetí zkoušená velikost. Takže pokud se pro Shimano XM9 rozhodnete, rozhodně zkoušejte. A když už máte tu správnou velikost, tak věřte, že získáte super parťáka na dlouhé, sychravé cesty. Hlavně nohy v teple a suchu.

Pozitiva

odolnost

zpracování

voděodolnost

Negativa

podrážka v terénu trochu prokluzuje

poněkud vyšší cena

Cena
4.900 Kč

Hmotnost
1.250 g

SHARE
  • 4.900 Kč
  • 1.250 g

support: