Dag Raška 22. 4. 2024

Léta jsem na delších cestách používal boty určené na platformy. Léta to byla má oblíbená značka 5.10, až do chvíle, kdy vše podělal Adidas. Některé boty úplně zmizely z nabídky a především se vytratila pověstná kvalita. Bohužel. Po šesti letech se mi úplně rozpadly mé nejoblíbenější kotníčkové Five Ten Guide Tennie a už se mi je nikde nepodařilo sehnat. Nastal čas najít náhradu.

Léta jsem na delších cestách používal boty určené na platformy. Léta to byla má oblíbená značka 5.10, až do chvíle, kdy vše podělal Adidas. Některé boty úplně zmizely z nabídky a především se vytratila pověstná kvalita. Bohužel. Po šesti letech se mi úplně rozpadly mé nejoblíbenější kotníčkové Five Ten Guide Tennie a už se mi je nikde nepodařilo sehnat. Nastal čas najít náhradu.

Nejprve bych vám ale chtěl vysvětlit, proč někdy používám boty na nášlapy a někdy boty na platformy. Je to váš častý dotaz a já se to pokusím stručně vysvětlit. I když mé pojetí slova „stručně“ je asi dost zavádějící. 

Na delších cestách, tím myslím cesty delší než tři dny, volím především platformy. Vše je to o pohodlí. Lépe se cítím v normálních botách, než v botách s kufry. A taky vždy říkám, že pokud člověk netlačí, není to bikepacking. Tlačit kolo v SPDčkách je někdy fakt zážitek k nezaplacení. Takové mokré kameny a kořeny jsou doslova a do písmene výzvou. Kolikrát jsem tlačil a nadával jako špaček při každém podklouznutí. Druhým důvodem je počasí a náhlé pády teplot. V nášlapech dochází k takové nepříjemné věci a tou je pronikání chladu skrze kufry. A jelikož dost trpím na prochladnutí prstů u nohou, tak je to věc, která mě dokáže dost znepříjemnit mé cesty. Dodnes si pamatuji, že během cesty podél Baltského pobřeží jsem sice měl kotníkové Gore-Tex boty, ale přes zámek mi málem umrzla chodidla a prsty. Tenkrát jsem to řešil mikrotenovými sáčky na holé nohy, abych alespoň trochu nohy udržel v teple. Ale zkuste si dát na jeden den nohy do sáčku a sami uvidíte výsledek. Bylo to nouzové řešení a bylo mi jasné, že mít boty na paltformy, tak jsem tento problém neřešil. 

Nyní se tedy mohu dostat k mým novým botkám Unparallel. Co je to vlastně za firmu, jak vznikla a odkud pochází? Je to jednoduché a stručné. Unparallel založil jeden z šéfů firmy 5.10, který nebyl spokojený s tím, co se děje u bývalé firmy pod vedením společnosti Adidas. V roce 2017 založil v Kalifornii firmu UP a pustil se do výroby lezeček, bot na turistiku a v neposlední řadě i bot pro cyklistiku. A pozor, není to žádná Čína. Lezečky a některé boty jsou vyráběny v USA a zbytek je vyráběn v Korei. 

Dlouho jsem vybíral z jejich nabídky a nakonec má volba padla právě na typ Rock Guide, který byl nejvíce podobný mým bývalým 5.10. A dobře jsem udělal. Boty jsou vyrobené ve svrchní části z kůže, která je velice kvalitní a vnitřní část je z textilního polyesteru. Pata je dostatečně polstrovaná a tak se mi ani nestalo, že bych musel boty nějak prošlápnout. Na první pohled se bota tváří úzce, ale není tomu tak. Díky délce šněrování, které vede až téměř do samotné špičky, si lze botu pohodlně nastavit. Já jsem dokonce musel, o notně dlouhý kus, tkaničky zkrátit.

Ale co je na těchto botách nejdůležitější je podrážka. A zde, stejně jako to bývalo u 5.10, je to naprostá špička. Podrážka drží jako přibitá. Drží tak, že jsem mnohdy měl pocit jako bych měl nášlapy. Takže šlapání do pedálů je naprosto bezproblémové a co teprve tlačení kola. Jedna báseň. Jelikož jsou boty primárně určené do skal, tak jejich adheze s povrchem je naprosto dokonalá. Vlastně jsem nenašel povrch na kterém by bota nedržela. 

Pokud tedy máte rádi platformy, mohu tyto boty jenom doporučit. Máme spolu již něco naježděno a já jsem moc rád, že jsem našel adekvátní náhradu za své milované, leč rozpadlé, Five Teny. A pozor. Pokud chcete platformové boty určené pro kolo, tak vězte, že i ty v nabídce Unparallel najdete. A nejenom ty, dokonce již mají v nabídce boty i pro nášlapy. A výběr není nijak složitý, takže se nemusíte obávat dlouhého vybírání. 

Po necelém roce používání boty nejeví téměř žádné známky opotřebení a já doufám, že jim to vydrží.

Pozitiva
  • perfektní podrážka
  • vhodné i pro širší chodidlo
  • zpracování
Negativa
  • hodně dlouhé tkaničky
  • bral bych kotníčkovou verzi

Cena
3.990,- Kč

SHARE
  • 3.990,- Kč

support:
inzerce inzerce