Jan Žďánský 14. 6. 2020

Titanové závětří Vesuv je super lehké závětří navržené pro titanové hrnce Evernew, se kterými tvoří fantastickou soupravu na vaření.

Titanové závětří Vesuv je super lehké závětří navržené pro titanové hrnce Evernew, se kterými tvoří fantastickou soupravu na vaření.

Už je to nějaký pátek, co jsem opustil tradiční vaření na plynu a přešel na tekutý líh. A popravdě jsem se za celou dobu neohlédl ani jednou zpátky. Pokud je venku nad nulou, vařím výhradně na lihu. O vaření na tekutém lihu už jsem něco psal v recenzi mého prvního vařiče Esbit ZDE, proto už do toho moc zabředávat nebudu. Pokud vás něco konkrétního zajímá, určitě se ozvěte v komentářích. Teď už tedy k samotné recenzi.

vařeni tekutý líh

Chvilku mi trvalo, než jsem svou soupravu na vaření dotáhl k dokonalosti. Podařilo se to až s nástupem závětří Vesuv (dále jen Vesuvka). Nejedná se totiž a pouhé závětří, ale zároveň je to i stojan na hrnec. Nejprve něco ke konstrukci, protože to bude hodně rychlé. Vesuvka je vyrobená z 0,1mm tenkého titanového plechu. K uzamčení do “pracovní polohy” slouží jednoduchý zámek na dva nýty a po obvodu jsou dvě řady otvorů, které zajišťují proudění vzduchu. Vyrábí se ve dvou velikostech, 0,9l a 1,3l. Je totiž vyrobená přesně na titanové hrnce Evernew.

evernew stove
evernew alocohol stove
evernew ul pot

Kouzlo spočívá v tom, že hrnec těsně usedne skoro po celém obvodu. Tím pádem je velice stabilní. Plamen vařiče je dokonale chráněn před větrem a horký vzduch proudí ven v těsné blízkosti podél celého obvodu hrnce. V praxi to znamená, že je to nejrychlejší, nejvýkonnější a nejšetrnější způsob vaření na lihu. Pod hrncem se totiž vytvoří takový žár, že dokáže podpálit jehličí nebo trávu, na které vaříte. Na to POZOR

Je pravda, že abych dosáhl toho úplně nejlepšího výsledku, doplnil jsem soupravu o titanový vařič Evernew, který má na liháč neskutečný výkon a velice rychle zplynuje. Oproti Esbitu je to nesrovnatelná raketa. Titanový hrnec Evernew UL Pot 0,9l vozím už několik let. Díky jeho profilu je to geniální hrnec do rámové brašny.

lihový vařič
titanové závětří
titanový ešus

Kompletní sestava je tak oslavou titanu. Díky tomu má také fantastickou hmotnost 173g (vařič 34g, Vesuvka 24g, hrnec 115g). Srolovaná Vesuvka se přesně vejde dovnitř hrnce i s vařičem, ale já osobně raději vyplním hrnec jídlem a zbytek převážím odděleně, Na kole je z toho jinak šílené rachtátko. Práce s Vesuvkou vyžaduje trochu jemnosti, přeci jen je to téměř z papíru, ale výkon celé sestavy je geniální. Půl litru vody to zvládne uvařit do pěti minut a to i v chladných dnech. I spotřeba paliva mi klesla skoro o 10ml na “jedno vaření” a to už je na delších akcích znát. Super výkon na vaření vody může být nevýhodou pro pomalé kuchtění omáček apod, ale to už je o jiném přístupu k vaření, pro který není tekutý líh nejlepší volbou.

vesuv závětří
evernew 0,9

Proto ten, kdo stejně jako já vaří jen vodu, nebo nějaký instant a hledá co nejlehčí, nejvýkonnější, jednoduchý a levný (na provoz) systém ideálně do rámové brašny, bude jen stěží hledat něco srovnatelného. Na závěr vám ještě ušetřím hledání, protože celá sestava se dá pořídit pouze v Nalehko.com.

Pozitiva

Hmotnost

Výkon

Efektivita

Negativa

Nelze regulovat

Tenký plech vyžaduje cit

Cena
850 Kč

Hmotnost
24 g

Rozměry
0,9 L

Materiál
Titan

SHARE
  • 850 Kč
  • 24 g
  • 0,9 L
  • Titan

support: