Jan Žďánský 7. 12. 2019

Dvoudenní traverz Broumovska ve stopách Trilogymtb je perfektní kombinací svérázné krajiny a náročné terénní jízdy po česko polských hranicích.

Dvoudenní traverz Broumovska ve stopách Trilogymtb je perfektní kombinací svérázné krajiny a náročné terénní jízdy po česko polských hranicích.

Na letošní rok jsem si naplánoval dvě trasy, které musím za každou cenu projet. První byla Liběchovská příčka, kterou se podařilo “natáhnout” už v létě a druhou měla být taktéž dvoudenní trasa, ale Broumovskem. Když jsem od kamarádů sondoval informace, co a kudy by se dalo jet, tak se neustále skloňovalo jméno slavného etapáku Trilogy. Je pravda, že kdykoliv jsem zaznamenal nějaký článek nebo video o Trilogy, tak se v něm vyzdvihovala především krásná krajina a geniální trasování. Se zárukou toho, že nejlepší trasa skrz broumovský výběžek už je vlastně hotová, padl nápad na bikepackingový “přesnocák” ve stopách Trilogy.

Mému myšlení jsou bližší cesty z bodu A do B, než točení okruhů, proto je trasa vymyšlená jako traverz Broumovska z Trutnova, respektive z obce Královec s dojezdem do Náchoda. Trasa tak využívá část závodní etapy Vraní hory a Best of Sudety. Jedná se ryzí mtb jízdu s geniálními technickými sjezdy a řadou naprosto odporných stoupáků.

Jedním z nich i trasa začíná, protože z Královce vede cesta rovnou na 881 metrů vysoký Královecký špičák. Na jeho vrcholu není nic moc k vidění, ale ostrý sešup dolů je zaslouženou odměnou za propocené triko. Sjezd ze špičáku je jediný svého druhu na trase. Dvě třetiny totiž vedou korytem plným volně ložených kamenů, ve kterých spíš plujete v rádoby kontrolovaném sjezdu bez opory a odezvy od kol a doufáte, že to klapne. Na úvod je to myslím dokonalý nástroj na odstřihnutí mysli od všedních starostí a vtáhnutí do děje. Následující singletraily podél hraničních patníků je totiž potřeba si pořádně užít.

S doplňováním potravin a tekutin to není žádná sláva, na bikepackery po trase žádné občerstvovačky nečekají. Proto si napakujte dostatek čokolád a vody s rezervou. První obchod je za železničním přejezdem v Janovicích a první a jediný smažák s hranclema můžete polknout až v Teplicích. To doporučuji všema deseti!

První den je především o singletrailech na česko polských hřebenech. Obzvlášť ten Jánský bych mohl jezdit dokola celý den a asi by mě to nikdy nepřestalo bavit. Druhý den je mnohem více o skalách, kamenech a kamenných schodech. Ideální místo na bivak nedokážu doporučit, my jeli stylem, kam dojedem, tam dojedem. Nicméně určitě je lepší zakempit včas, než se pak okrádat noční jízdou o požitek z trasy, tak jak se to stalo nám. Hold podzimní večery přicházejí brzy. Sbalte se opravdu na lehko, bez vaření a plyšáka to jednu noc vydržíte. Vezměte si všechny zdvihy a odpružení, co doma najdete. Na pevňáku už to místama fakt dost bolelo. A hlavně tam vyražte a užívejte si přírodu, Broumovsko je parádní. Obzvlášť na podzim.

Pokud se Vám článek líbil, podpořte nás jeho sdílením. Díky!!

Vzdálenost
88 Km

Převýšení
3152 m

Obtížnost
5 z 5

Dny
2 dny

SHARE
  • 88 Km
  • 3152 m
  • 5 z 5
  • 2 dny

support: