Dag Raška 30. 1. 2017

Máme trošičku okurkovou sezónu, sedím u krbu, nahřívám se a náhle tu mám námět na krátký článek.

Máme trošičku okurkovou sezónu, sedím u krbu, nahřívám se a náhle tu mám námět na krátký článek.

Jelikož již třetím rokem jezdím v zimě na fatbiku, tak mě napadlo podělit se s vámi o své zkušenosti s oblékáním. Snad se vám to bude hodit a případně v diskuzi doplníte své poznatky.

První sezóna byla opravdovým utrpením. Věčně jsem se vracel domů propocený, promrzlý a naštvaný, že jsem se opět do oblečení netrefil. Postupem času jsem začal zjišťovat, že dělám dvě zásadní chyby. První chybou bylo, že jsem k fatbike přistupoval jako ke klasické jízdě na XC stroji. Výkon a rychlost, to byly mé priority. Zimní fatbike je především o radosti z jízdy a je potřeba si dávat velký pozor na zpocení. Nemusíte si dávat pozor při krátkých vyjížďkách, jen tak po práci okolo komína. U takovéto jízdy víte, že nebude trvat dlouho a vracíte se k teplu rodinného krbu, ale při celodenní jízdě, a to ani nemluvím o jízdě dvoudenní, si už musíte dávat značný pozor na regulaci teploty vašeho organismu.

Po dlouhém laborování s různými typy vrstev oblečení se mi na konci loňské zimy podařilo najít, pro mě, tu nejlepší kombinaci vrstev. Nebudu tvrdit, že je to návod pro každého, protože si uvědomuji, že každý člověk je jiný, ale třeba vám to pomůže v tom správném hledání.

První a naprosto nepostradatelnou základní vrstvou je pro mě tričko z merino vlny. Hřeje i navlhlé, rychle schne a nesmrdí, což asi není zrovna to nejdůležitější, ale je to příjemné. Používám merino triko s dlouhým rukávem a kapucí. U kapuce jsem zjistil, že perfektně izoluje a tak mnohdy nepoužívám ani čepici. Další výhodou kapuce je možnost rychlého sundání z hlavy, bez potřeby někam ji schovávat, což u u čepice je potřeba. Sedmdesát procent tepla (prý, nemám to vědecky dokázáno) uniká hlavou a tak pokrývka hlavy je vždy první část oblečení, které odkládám a opravdu to funguje. Sice vám mrznou uši, ale oddálíte pocení. Zde bych chtěl zmínit jeden svůj poznatek. Všiml jsem si, že jakmile mi vyrazí pot na hlavě, tak už je pozdě cokoliv regulovat, protože tělo je v mém případě už zalité potem a nic už nepomůže. To jen tak na okraj.

Jakou druhou vrstvu mám mikinu z Polartecu, ale nic extra tlustého. Dnes se dají pořídit Polartecové mikiny se schopností lepšího odvodu tělesné vlhkosti a zároveň zachování izolačních vlastností. Pokud možno musí být celo rozepínací, protože kdo by chtěl takovou mikinu tahat neustále přes hlavu. Konečnou vrstvou je pro mě bunda z Nano-Air materiálu (psali jsme o ní zde), která skvěle odvádí vlhkost, je vodě odolná a má excelentní termoizolační vlastnosti. Tuto bundu používám opět s kapucí, kterou si nasazuji v případě větru nebo sjezdu. Jednoduchost tohoto vrstvení spočívá v tom, že kdykoliv cítíte teplo, rozepnete první nebo i druhou vrstvu, teplo vypustíte a opět zapínáte. Přitom jednotlivé použité materiály velice rychle opět teplo zachytí a vy nemrznete. To je tedy použité oblečení na vrchní část těla a jak to mám s dolní částí? Téměř stejně jako s vrchní. Teplé merino spodky, kvalitní merino ponožky a pak si buď beru jenom takové roztrhané elastické kalhoty a šortky, nebo při výrazně nižších teplotách lehce zateplené kalhoty. Nohy mají jednu velkou výhodu. Pořád na kole pracují, jsou to velké svaly a tak trochu hůře promrzají než zbytek těla.

Boty používám buďto zimní nášlapy nebo pokud jedu s platformami používám Primaloftem zateplené boty.

Poslední částí jsou ruce, které dostávají zabrat nejvíc. Já vozím návleky na řidítkách a pak si vystačím pouze s tenkými rukavicemi a někde v brašně mám schované pořádné teplé rukavice pro případ zastávky.

Ještě mám poslední tři kousky oděvu, které vozím téměř celoročně. Těmi jsou větru odolné a nepromokavé kalhoty a bunda, jak jinak s kapucí a sbalitelnou péřovou bundu.

To je asi vše k problematice oblékání na zimní jízdy na fatbiku. Netvrdím, že mám na toto řešení patent, protože jak jsem se zmínil, každý jsme jiný. Ale mě osobně tento systém vrstev funguje a snad lidem, kteří uvažují o zimních jízdách tento článek alespoň trochu pomůže. Pokud máte jakoukoliv zkušenost o zimním oblékání, budeme jedině rádi, když se s námi o ni podělíte.

Krásné zimní bikování.

SHARE

support: